Op vak 6, rij 3, stoel 171 zit je naast de dug-out van Ajax REPORTAGE -fl K ajaxlife 04-05-2013 1Ü Ajaxsupporters kun nen sinds de tweede competitiehelft wed strijden op z'n Engels bijwonen, in de directe nabijheid van de tech nische en medische staf en reservespelers. Ajax Life nam pools hoogte tijdens Ajax - sc Heerenveen. Als je hier een eigen stoel hebt, wil je die toch nooit meer kwijt?' Afstand Ogen en oren tekort EUROPA CUP I DOOR SANDER ZELDENRIJK gelen, is het geen moment rustig op de bank. Vooral Lasse Schone, Siem de Jong en Christian Eriksen moe ten het in verbaal opzicht ontgel den. Als Jasper Cillessen tweemaal knap redt, volgt er applaus van Derk Boerrigter en reservekeeper Chiel Kramer. Nog geen tien seconden na de gelijkmaker van Alfred Finnbo- gason laat een zichtbaar geïrriteerde De Boer zijn reserves Ryan Babel en Boerrigter warmlopen. Babel krijgt bij zijn eerste bal contact direct een reprimande, omdat hij de bal terugspeelt in plaats van vooruit. In de hectische slotfase schiet Eriksen hoog over, redt Cillessen op een inzet van uit blinker Yassine El Ghanassy en pakt Schone bewust geel, omdat hij aan de noodrem moet trekken. De vol tallige Ajaxbank zit dan allang in de 'L'Ami-modus': op het puntje van de stoel. De gewisselde Viktor Fischer blijft in de slotminuut zelfs gewoon staan. Als scheidsrechter Serdar Gözübüyük voor het laatst fluit, druipt de teleurstelling van de gezichten. De adrenaline giert ons nog door het lichaam. Ajax wint niet, maar had net zo goed kunnen verliezen. De regerend landskampi oen mist het eerste matchpoint rich ting de 32ste titel, omdat bepalende spelers volgens hun hoofdtrainer de scherpte missen. Dat hebben wij echter al in woord en gebaar 'live' van dichtbij meegekregen. Geïnteresseerden in een dug-out seat kunnen mailen naar businessseats@ajax.nl ver vanaf de hoofdtribune. Op vak 006, rij 3, stoel 171 kom je oren en ogen tekort. Je zit er letterlijk naast de reservespelers, slechts gescheiden door een hekje van amper een halve meter hoog. Vandaag zijn de uiterst gedreven keeperstrainer Carlo l'Ami, fysiotherapeut Carlo Tosi en verde diger Mitchell Dijks onze buurman nen. Het domein van de technische staf en selectie staat onder toe zicht van vier stewards. Zij maken voor de aftrap op een vriendelijke doch strenge manier duidelijk dat er afstand gehouden moet worden. Twee aangeschoten supporters krij gen dan ook het vriendelijke verzoek terug te keren naar hun eigen stoel. Voor andere stoutmoedige Ajacie- den hangt er een duidelijk bordje: 'Het is verboden om zonder toestem ming het speelveld en omgeving te betreden op straffe van een landelijk stadionverbod van tenminste zestig maanden en een geldboete.' Dat je het even weet. Wat wel opvalt, is dat de fraaie rookontwikkeling afkomstig van Vak 410 op de tweede ring ook op het veld behoorlijk op je longen slaat. Wel mooi, maar niet prettig als je een Dennis Bergkamp kan een grijns richting zijn stoïcijnse oud-ploegge noot Marco van Basten niet onder drukken. Als laatstgenoemde zich tijdens de warming-up op het veld meldt, wordt hij bij iedere stap ver gezeld door een tiental enthousiaste fotografen. De voormalige bonds coach is op weg naar KNVB-pers- chef Kees Jansma, die vandaag een Eredivisie Live-pet draagt voor de wedstrijdvoorbeschouwing langs de zijlijn. Omdat Frank de Boer daar nog zijn verhaal staat te houden, ver wachten de fotografen dat de twee Ajaxiconen elkaar zullen groeten bij het passeren. Dat moment komt er eigenlijk niet, omdat De Boer han dig gebruikt maakt van de georgani seerde chaos tussen alle fotografen. De Ajaxcoach lijkt zelf ook tevreden over zijn geslaagde schijnbeweging, getuige zijn pretoogjes. Het is vanaf de eerste rijen langs het veld allemaal uitstekend te vol gen. Iets wat daarentegen weer niet gezegd kan worden van de war- ming-up van Ajax. Deze vindt op de andere speelhelft plaats en rijkelijk Ajax moet iets forceren, maar Kolbeinn Sigthorsson wordt gewisseld. Geen reden voor een glimlach Viktor Fischer en Mitchell Dijks houden het niet meer in de spannende slotfase tegen sc Heerenveen sportieve prestatie moet neerzetten. Gelukkig verdwijnt de rook na een paar minuten en kunnen we weer opgelucht adem halen. "Als je hier een eigen stoel hebt, wil je die toch nooit meer kwijt," zegt iemand vanaf rij vier. Het nieuwe vak vormt inderdaad een bijzondere plek. Hier voel je je letterlijk onder deel van het team. Je hoort alle spe lersaanwijzingen, ervaart de intens meelevende succestrainer Frank de Boer van nabij en je ruikt het natuur- gras. Met een beetje fantasie voel je jezelf de veldspeler die de bal nooit krijgt toegespeeld. Van ouderwets voetbal kijken is eigenlijk geen sprake. Het is meer gluren bij de buren. Je komt voor de wedstrijd, maar kunt zo vaak als je wilt kiezen tussen het veld of wat er naast je gebeurt. Welke maatregelen voert de technische staf door als de voetbalmachine hapert? Een blik naar rechts en je zit bij die theorieles. Een blik naar links en je bent weer onder de praktijkjongens die het bin nen de lijnen moeten uitvoeren. Natuurlijk is het interessant om Frank de Boer in actie te zien als trainer. Zijn gedrevenheid spat er vanaf; of het nu gaat om druk zetten ('Kolbeinn! Je staat niet goed!'), de vrije ruimte benutten ('Doortrekken Daley') of een overtreding op een van zijn spelers ('Scheids wat is dit nou!'). Zijn schorre stem schiet over. L'Ami doet niet voor hem onder, terwijl Bergkamp en Hennie Spij kerman hem geregeld van links en rechts adviseren. Omdat de Friese formatie het Ajaxspel behoorlijk weet te ontre-

Ajax Life (vanaf 1994) | 2013 | | pagina 12