13 TYi a -2 Gastheer geboren met een glimlach MARKANTE AJACIED ajaxlife Spelers en bestuur ders van Ajax krijgen de nodige aandacht in de media. De clubhistorie herbergt echter meer mar kante persoonlijkhe den. Ajax Life belicht ze. In het laatste deel van dit seizoen: Ben Kraanen. 1 L MARKANTE AJACIED 04-05-2013 'Hé vriend! Hoe is 't?' DOOR SANDER ZELDENRIJK Zijn 'Hé vriend! Hoe is 't?' is inmid dels een begrip en een fotosessie met Ben Kraanen (69) op De Toekomst blijkt ook een ervaring op zich. Wer kelijk iedereen bemoeit zich ermee. Geinponem Richard Witschge laat duidelijk weten dat hij de aandacht voor de vrolijke scheidsrechtercoör dinator buitenproportioneel vindt, jeugdtrainer Brian Tevreden advi seert om de gemaakte foto's behoor lijk te bewerken voor publicatie. De meeste jeugdspelers stoppen onderweg naar het trainingsveld ook even om met Kraanen te poseren of om hem keurig een hand te geven. Kenneth Perez, analyticus en assistent-trainer bij Ajax Al, merkt op dat de goedgeklede Kraanen een pochet draagt, iets dat hij zelf soms bij Eredivisie Live doet. Hij laat met een knipoog weten dit weinig origineel te vinden. Zijn slachtoffer geniet zichtbaar, getuige de vrijwel dichtgeknepen pretoogjes. Volgend seizoen loopt Kraanen 25 jaar rond bij de club. Eind jaren tachtig floot de ras-Amsterdammer zijn eerste wedstrijd voor de beker tussen Ajax zaterdag 1 en DCG zondag 1 in De Meer. Tegenwoordig is hij gastheer voor KNVB- scheidsrechters, fluit hij zelf nog geregeld een potje, coördineert hij de scheids- en grensrechters W w elk Ben Kraanen loopt volgend seizoen 25 jaar bij Ajax rond en is hij aanspreekpunt voor de scheidsrechters als het om kleding gaat. "Fluiten is nog steeds mijn lust en mijn leven. Maar man, ik kan wel een boek schrijven wat ik hier in de afgelopen periode met trainers, leiders en spelers heb meegemaakt." Dat zal overigens nooit gebeuren; ook al hoort hij veel, hij zwijgt als dat moet. Mocht er op De Toekomst nog immer sprake zijn van sterk tegengestelde kampen, dan is Kraanen eerder de Ajaxbrug die met een gezonde dosis humor probeert te relativeren en verbinden. "Iedereen is Ajax. Ik heb geen voorkeur. Als je hier werkt, moet je je best doen. Als je niet functioneert, moet je weg. Zo simpel is het." Sociale aspect Zijnvaderwerkteophethoofdkantoor van de PTT in Amsterdam en zijn moeder was bioscoopmedewerkster. Sociale mensen, net als zoonlief. Kraanen is geboren met een glimlach. "Het sociale aspect staat bij mij altijd op nummer één. 'Wie goed doet, goed ontmoet.' Ik verkeer in de gelukkige omstandigheid dat ik altijd vrolijk ben. Als ik mensen zie, ga ik naar ze toe en vraag ik hoe het gaat. Of dat nu een leider, speler, trainer of supporter is. Als je zelf wat hebt, heb je ook graag interesse. Dat valt blijkbaar in goede aard, want ze komen allemaal naar me toe. Het is fijn als iemand je even een hart onder de riem steekt." De Ajacied weet waarover hij praat. Vijf jaar geleden kreeg hij een hartinfarct en twee jaar geleden overwon hij een ernstige ziekte. Hij herstelde, mede dankzij een goede conditie en zijn humor. Tot grote opluchting uiteraard van zijn vrouw en twee zoons. Bij Ajax houden ze hem sindsdien goed in de gaten. "Als ik nu twee cognacjes op heb, beginnen ze me al te dollen," zegt hij met een brede lach. Ruim veertig jaar na zijn eerste wedstrijd als scheidsrechter ligt de passie nog steeds bij de fluit. Hij kent iedereen in het wereldje. Ook Pieter Vink, Björn Kuipers, Danny Makkelie en Serdar Gözübüyük floten ooit als jonge talentvolle KNVB-scheidsrechters hun potjes op De Toekomst. "Als een van die jonge jongens nu promotie maakt, stuur ik ze een berichtje. Dat vind ik normaal." Een fotoshoot met Ben Kraanen loopt uit op het poseren met jeugdspelers, zoals hier met A-junioren Stefan Marinkovic en Jordi Bitter Kraanen groeide op in de Amsterdamse Kankerbuurt. Na een uitstapje van tien jaar Apeldoorn, keerde hij terug naar de hoofdstad om er bouwkunde en installatietechniek te studeren. Hij ging tien jaar geleden al met pensioen, na een lange loopbaan in de bouwsector. Hij was onder meer projectleider bij de verbouwing van het toenmalige Amsterdams Historisch Museum en speelde een rol bij de uitbreiding en renovatie van het gemeentearchief Amsterdam. "Op mijn 59ste had ik mijn sporen wel verdiend en je kunt beter te vroeg met pensioen gaan dan te laat." Lolbroek Een interview met Kraanen is eigenlijk geen interview. In zijn enthousiasme wordt het al snel een monoloog. Over iedereen kan hij wel iets vertellen. Zo schijnt Dennis Bergkamp hem 'rakker' te noemen, vindt hij Heini Otto een 'moordgozer' en draagt Richard Witschge de lolbroek ('die gozer is hartstikke gek!'). Hij heeft ook oog voor serieuzere zaken. Kraanen was blij dat hij onlangs even bij kon praten met Danny Blind. En hij heeft een speciale band met John van den Brom, omdat deze hem twee jaar niet had gezien en bij de eerste beste ontmoeting vroeg hoe het met hem ging na zijn hartinfarct. "Zo leer je mensen pas echt kennen. Zijn vader was trouwens een topscheidsrechter op het hoogste amateurniveau. John vind ik een erg goede trainer. Sociaal, maar als het moet ook bikkelhard." Al die contacten met bekende en minder bekende Ajacieden halen het echter niet bij het fluiten van een wedstrijd. Eigenlijk is zijn hele Ajaxperiode als volgt samen te vatten: als meneer Schoevaart, André Kraan of welke wedstrijdsecretaris hem belde, kon hij nooit nee zeggen. Of het nu om een inhaalwedstrijd van de BI ging, een oefenduel voor een revaliderende speler, een tactische training van Frank de Boer of een voorwedstrijdje bij het afscheidsduel van Edwin van der Sar. Als het kan fluit hij zelfs wedstrijden bij zijn kleinzoon. "Hij kan goed voetballen en mocht al een paar keer terugkomen bij Ajax. Ik sta daarin afzijdig en zeg hem dat hij het alleen moet doen, maar als hij ooit in de opleiding komt, zou dat natuurlijk mijn allermooiste Ajaxmoment zijn."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2013 | | pagina 11