P 6 -21 'ALS HET NIVEAU OP DE TRAINING HOOG IS EN IN DE WEDSTRIJD LAAG, KOM JE ALS SPELER NIET OMHOOG' Christian Eriksen wil wekelijks Champions Leagueniveau y INTERVIEW 4 4 ajaxlife 04-05-2013 X X Christian Eriksen lijkt - puur kijkend naar zijn statistieken - dit seizoen iets zelfzuchtiger te zijn geworden dan voorheen. Hoe kijkt de Deen zelf terug op wellicht zijn laatste Ajaxseizoen? Teamproces Ander wereldje Vv. 2 'De wisselvalligheid is uit mijn spel' DOOR SANDER ZELDENRIJK In de dagen voorafgaande aan de kra ker PSV-Ajax zat Christian Eriksen in de kantine van De Toekomst met Ajaxdirecteuren Michael Kinsber- gen en Mare Overmars, alsmede zijn zaakwaarnemer Martin Schoots. Een nogal opzichtige plek om gezamenlijk koffie te drinken. Enkele weken later wil de middenvelder er naar de sup porters toe niets over kwijt. "Ik heb tegen iedereen gezegd dat ik blijf voetballen en pas iets zeg als het sei zoen voorbij is." Eriksen praat liever over het hui dige seizoen, waarin hij zijn derde opeenvolgende landstitel hoopt te winnen en waarin hij naar eigen zeg gen constanter is gaan spelen. "De wisselvalligheid is uit mijn spel. Ik weet niet sinds wanneer. Dat bepalen anderen, maar zelf voel ik het wel zo. Aan de andere kant zeggen jullie hier in Nederland dat je laatst gespeelde wedstrijd je beste is, toch?" Natuurlijk ervaart hij dat er ook dit seizoen weer met een speciaal oog naar hem wordt gekeken. Maar wel kritischer dan voorheen. Vanaf de tri bune, door geïnteresseerde clubs en door Frank de Boer, onder wie hij in 2009 nog een halfjaar speelde in de Al. "Ik vind hem als trainer niet ver anderd. Hij heeft nog steeds dezelfde manier van trainen; om geconcen treerd te blijven, om de beste te zijn en om het meest uit jezelf te halen. Hij probeert spelers te helpen. In de voorbereiding op PSV vertelde hij in een persoonlijk gesprek waar ik ergens voordeel uit kon halen. Hij wil altijd en overal het beste uithalen." Die uitstraling heeft Eriksen nog niet, al is hij over zijn eigen ontwik keling in zijn voorlaatste contractjaar redelijk tevreden. Het aflopen van een lijstje doelstellingen blijkt niet een voudig. Natuurlijk wil hij kampioen worden, meer doelpunten en assists achter zijn naam krijgen, maar er lijkt meer te spelen. "Na het seizoen kom ik er op terug. Voorlopig houd ik die doelstelling voor mezelf, maar tot nu toe ziet het er goed uit," klinkt het mysterieus. Op de vraag of hij dit seizoen daad werkelijk is opgestaan en het team bij de hand heeft genomen, is hij dui delijker. "Wij weten wat we moeten doen. Siem (De Jong, red.) is iets verder en meer met het teamproces bezig. Hij is aanvoerder en bezig om spelers elkaar te laten helpen. Ik zie het allemaal ook wel, maar Siem let er meer op en ziet het daardoor eerder. Het heeft zich bij mij wel ontwikkeld dit seizoen. In mijn eerste halljaar keek ik als speler vooral naar mezelf. Nu is het wat meer ontspannen. Als je zelf goed speelt, praat het ook gemak kelijker." De thuiswedstrijd tegen FC Twente beschouwt hij als zijn beste dit seizoen; belangrijk zijn in een tac tische topwedstrijd, goed spelen en de winnende treffer maken. In de andere 'toppers' was hij overigens ook opval lend trefzeker. Hij scoorde tegen Fey- enoord (uit en thuis), Vitesse (uit) en PSV (uit), waarmee hij meer dan de helft van zijn totale productie van negen treffers in de topduels bewerk stelligde. De transfergeruchten leiden hem in deze spannende slotfase naar eigen zeggen niet af. "Het is nooit anders geweest. Overal lees ik geruchten. In het begin vond ik het leuk om te lezen en sprak ik erover met vrienden, maar nu eigenlijk niet meer. Ik lees het nog wel, maar het meeste is niet waar." Wat dan wél waar is, blijft onbe sproken. Ziet hij eigenlijk zelf nog redenen om zijn Ajaxcontract te verlengen? "Als je volgend seizoen Champions League speelt, zou dat een afweging kunnen zijn. Of andere spelers blijven of vertrekken kan een rol spelen. Spelers kijken in deze situatie toch naar zichzelf. Wat heb je voor ogen met deze selectie? Wat kun je nog bereiken in de komende jaren en wat niet? Tot nu toe ben ik alleen maar bezig met kampioen worden. Voor de buitenwacht is mijn situatie een groter onderwerp. Eer lijk waar." Na afloop van de wedstrijd Ajax - NEC sprak hij kort met de spelers die afscheid hadden genomen. Jon gens die hem vertelden hoe het er in de grotere competities aan toe gaat. "Vurrie (Vurnon Anita, red.) was kort in de kleedkamer. Hij ver- V telde dat het toch een ander wereldje is, waarin hij een beetje moest zoeken. Bij Ajax hoor je van Christian Poulsen natuurlijk ook veel, omdat hij alles heeft meegemaakt." De conclusie van die gesprek ken? Het is helemaal niet zo slecht bij Ajax. "Klopt, dat is mij ook wel eens verteld. Bij deze club weet iedereen wat er moet gebeuren. Alles wordt voor je geregeld. Hier heb je een weekprogramma, terwijl je dat bij andere clubs soms pas een dag van tevoren hoort." Zijn eigen statistieken zijn dit seizoen hij zes keer en leverde negen assists. Of het hem oplevert wat hij voor ogen heeft, weet alleen Eriksen. Gedijt hij beter bij een hoger niveau? De Deen denkt van fy wel. "Op ieder niveau probeer je elkaar beter te maken. Maar als het niveau op de trai ning hoog is en in de wedstrijd laag, kom je als speler niet omhoog. Bij een nieuwe stap krijg je ook te maken met andere speelstijlen. Er moet voor mij toch wel ergens een plekje zijn waar ik niet alleen maar hoef te rennen? Er zijn genoeg teams die ook graag de bal willen heb ben, net als Ajax. Maar dan op een niveau met wekelijks tegenstanders van Champions League niveau." iets zelfzuchtiger verdeeld dan het vorige seizoen. Eriksen staat voorals nog op negen doelpunten en twaalf assists in de eredivisie. Ter vergelijking: vorig seizoen besloot hij met zeven treffers en liefst zeventien assists. In zijn eerste kampioensseizoen scoorde o CL v-- Christian Eriksen krult de bal tegen Heracles Almelo in de verre bovenhoek. Niet zijn belangrijkste treffer dit seizoen, wellicht wel zijn mooiste. O -c co

Ajax Life (vanaf 1994) | 2013 | | pagina 10