t/. 'IK HOORDE 'S OCHTENDS DAT IK NAAR AJAX KON EN HEB 'S MIDDAGS JA GEZEGD' 'KREEG KICK VAN SFEER TEGEN STEAUA' QUE SI, QUE NO Huurling Isaac Cuenca moet bij Ajax aan vorm gaan werken INTERVIEW ajaxlife 21-03-2013 Debuut Isaac Cuenca (21) hoopt de komende maanden bij Ajax in vorm te komen. En daarna? De Spanjaard keert het liefst terug naar FC Bar celona, maar sluit een langer verblijf in Amsterdam niet uit. 'Ik wil spelen.' Paspoort Isaac Cuenca Eigen manier ff] Stelling Facebook 'Bewijzen dat ik zo goed ben als de mensen denken' Na zijn debuut tegen Roda JC leek Isaac Cuenca een beleefdheidstweet de wereld in te sturen, door te stellen dat de sfeer in de Amsterdam Arena groots was. Het was juist het duel dat Vak410 staakte. Cuenca meende echter elk woord. "Bij FC Barcelona wordt er haast nooit gezongen, Camp Nou is vrij stil. Ik vond het dus al vrij sfeervol." Enkele dagen later volgde de Europa Leaguewedstrijd met Steaua Boekarest, met weer een fanatiek Vak410. "Van al het gezang kreeg ik wel een kick. Dat was prachtig om mee te maken. Zo'n publiek helpt echt." jaar afscheid van FC Barcelona. Hij werd bij zijn terugkeer meteen ver huurd aan Sabadell, en maakte op 19 oktober 2011 zijn debuut in het eerste elftal, in het Champions Leagueduel met Viktoria Plzen. In januari 2012 verlengde Cuenca zijn contract tot 2015. Een blessure en operatie aanzijn meniscus gooide zijn plannen echter in de war. En dat brengt ons bij zijn verhuur aan Ajax. In Amsterdam moet hij weer wedstrijdritme opdoen, in vorm gera ken. Na de uitschakeling in de Europa League en het KNVB-bekertoernooi moet dat gebeuren in de eredivisie, een competitie die volgens de Spanjaard minder 'gekken' kent dan de Primera Division, waar zijn enkels minder vei lig waren. Maar is de eredivisie het juiste podium voor een speler die zijn oplei ding genoot bij FC Barcelona? Cuenca geeft eerlijk aan te hopen over vier maanden terug te kunnen keren naar de club waar hij onder contract staat. Maar wel onder bepaalde voorwaar den. "Ik wil dan wel meer kans maken om te spelen. Als dat niet het geval is, blijf ik liever nog een seizoen bij Ajax," stelt hij toch enigszins verrassend. Was het immers niet zo dat Cuenca eigenlijk helemaal niet naar Amster dam wilde en dat trainer Tito Vilanova hem moest overhalen? "Dat klopt niet," zegt de vleugelaanvaller stellig. "Ik heb zelf gevraagd of ik verhuurd kon worden. Dat was een moeilijke keuze, maar leek me wel het beste. Ik hoorde 's ochtends dat ik naar Ajax kon en heb 's middags meteen ja gezegd. Een dag later was alles geregeld." Isaac Cuenca (21) sluit een langer verblijf in Amsterdam niet uit. Het blijft in Amsterdam dus nog even de vraag hoe goed de 21-jarige Joan Isaac Cuenca López daadwerkelijk is. "In de tweede helft tegen ADO Den Haag speelde ik, denk ik, op zestig pro cent van mijn kunnen," schat de Span jaard in. "Acht maanden haast niets doen, is een lange tijd. Mijn spieren zijn nog niet voldoende op kracht, en ik wil ook geen risico nemen. Vandaar dat ik een paar weken niet gespeeld heb." "Ik snap dat de mensen veel van me verwachten," vervolgt hij. "Maar ik probeer daar niet te veel aan te den ken, want dan wil ik misschien iets gaan forceren. Maar ik wil bewijzen dat ik zo goed ben als de mensen den ken." Cuenca kwam op tienjarige leeftijd bij FC Barcelona terecht. Op het inmid dels fameuze jeugdinternaat La Masia heeft hij echter nooit gezeten. Zijn geboortedorp, Reus, lag op slechts een uurtje rijden van de Catalaanse hoofd stad. Op vijftienjarige leeftijd nam hij door te weinig speelminuten voor drie DOOR MIKE VAN DAMME EN RAFAEL MIRALLES Hij wil graag weten hoe de Neder landse media over hem schrijven. Isaac Cuenca spreekt inmiddels een paar woorden Nederlands ('Dank u wel', 'Hoe heet jij', 'ja', 'nee' en 'geel' - han dig voor op het veld), maar de woor den duizelen nog als hij een krant voor ogen krijgt. Hij bewaart wel alles wat over hem wordt geschreven, en dus verdwijnt ook de Ajax Life van vlak na zijn debuut in zijn tas. Naar het antwoord op zijn vraag kan de bijna 22-jarige huurling van FC Barcelona eigenlijk wel raden. Wie onder contract staat bij FC Barcelona en louter door blessureleed buiten de selectie werd gehouden, moet wat kunnen. Cuenca speelde vorig sei zoen onder meer in zeven Champions Leaguewedstrijden, en reisde met de ploeg mee naar het WK voor club teams in Japan. In dertig wedstrijden was hij goed voor vier treffers en twaalf assists. Hij knikt bevestigend: hij snapt dat de verwachtingen hoog zijn. En dan niet alleen bij de media, ook bij de Ajaxsupporters. Verwach tingen die na de eerste paar weken overigens zijn bijgesteld. Cuenca had de gave het eerste doelpunt ooit van Daley Blind in Ajax 1 voor te berei den, maar liep zichzelf nog te veel vast. De laatste wedstrijden miste hij door vocht in zijn knie - een reactie na acht maanden weinig tot niets doen. Hij liet het gewricht vorige week in Barcelona controleren door de orthopeed die hem had geopereerd. De Spanjaard hoopt snel zijn rentree te maken. Spelers die hun debuut hebben gemaakt bij Ajax, moeten een liedje zingen voor de selectie. Isaac Cuenca was 8 maart aan de beurt. Hij oogstte applaus met zijn optreden. Welk lied hij zong? '"Que si, que no.' Lekker gemakkelijk, en het is ook in Nederland een bekend nummer," verklapt Cuenca. Het is niet bepaald een van zijn favoriete nummers. "Ik houd meer van hiphop. Maar dat is minder gemakkelijk om te zingen." Geboren: 27 april 1991 (te Reus, Spanje) Debuut Ajax: 10 februari 2013 (Ajax - Roda JC 1 -1 Palmares: Spaanse nationale beker (2011) WK clubteams (2011 Seizoen Club Wed. Doel. Ass. 2011/2012 FC Barcelona 30 4 12 2012/2013 FC Barcelona 0 0 0 Ajax 4 0 1 Barcelona of Ajax, het zijn wat moge lijkheden en niveau betreft werelden van verschil, maar wat voetbalopvat ting betreft niet. Beide clubs zijn beïn vloed door Johan Cruijff en Louis van Gaal. "De trainingen lijken op elkaar, met veel oefeningen op balcirculatie en vanuit de verdediging voetballende oplossingen vinden," geeft ervarings deskundige Cuenca aan. "Frank de Boer heeft een eigen manier van coa chen. Hij geeft duidelijke aanwijzin gen om iedereen beter te maken, stopt het spel als het niet goed gaat. Hij is moeilijk met een van mijn vorige trai ners (onder andere Vilanova en Pep Guardiola, red.) te vergelijken; iedere trainer is weer anders. Maar De Boer is wel heel goed. Ik ben ook zeer goed opgevangen bij Ajax. Door de techni sche staf, door de begeleiding, door mijn teamgenoten." De Boer gebruikt Cuenca als rechtsbuiten. Bij FC Barcelona speelde hij zijn beste wedstrijden (naar eigen zeggen de duels met Bate Borisov en AC Milan in de Champions League) juist als linksbuiten. Tegen Bate Borisov was hij goed voor drie assists. "Links heeft mijn lichte voor keur, maar als ik de ploeg kan helpen als rechtsbuiten, doe ik dat," klinkt zijn enigszins politiek correcte antwoord. Het maakt hem allemaal echt niet uit; hij schiet met rechts immers even soepel als met links. Zijn spel verandert dus niet met een positiewisseling. Hij dribbelt graag om daarna een voorzet te geven. "Ik ben wel een pingelaar," erkent hij. "Het mooiste is als iemand direct kan scoren uit mijn voorzet. Zoals Blind tegen Roda JC. Of uit een een-tweetje. Ik ben zelf geen geboren doelpuntenmaker. Af en toe prik ik er een in. Maar ik zorg voor meer assists." Gaat Isaac Cuenca nog van waarde zijn voor Ajax dit seizoen? Discussieer mee op ajax.li/cuenca

Ajax Life (vanaf 1994) | 2013 | | pagina 8