mm HET BEGON MET DE ZILVERVLOOT Three Little Birds: van houvast tot nummer om te dissen ^EGON Al bijna vijf jaar maakt Three Little Birds onderdeel uit van het repertoire van de Ajax supporters. Het nalatenschap van Bob Mar ley en Ajax raken steeds meer in elkaar ver vlochten. FANZONE 4 K ajaxlife 21-03-2013 1Ü UNDERS Houvast Voetbalfan Het spandoek van South Crew bij Ajax - Vitesse: een voetballende Bob Marley. zoen. "Bob Marley had twee pas sies: muziek en voetbal. Wij hebben ook twee passies: Ajax en doeken maken," luidt de uitleg van South Crew. Volgens de supportersgroepering, die in de Arena zit boven de F-side, past Bob Marley bij Ajax en Amster dam. "Hij was origineel, uniek en een echte vakman. Daarnaast past de reg- gaecultuur bij Amsterdam: een vrije stad, waar het roken van marihuana is toegestaan. Dit alles komt op het spandoek mooi samen." Een liedje over drie vogeltjes die zin gen dat alles goed komt; het past bij de ludieke wijze waarop Ajaxsup- porters hun club volgen. Wachtend op een nieuw landskampioenschap en overladen door teleurstellingen en clubcrisissen werd het nummer meer en meer omhelst. Net als overi gens Bloed, zweet en tranen van André Hazes en het van Jiskefet afkomstige Dit is mijn clubtwee nummers die vooral over karakter gaan, en niet zo zeer over schoonheid. Three Little Birds begon als een houvast voor de naar een landstitel smachtende Ajaxsupporters, maar is nu de successen terug zijn vooral een boodschap voor tegenstanders. "Het hielp relativeren toen het minder ging, nu is het een leuk nummer om de tegenstander te dissen als we ze van de mat spelen," stelt South Crew. "En het is qua melodie gewoon een heerlijk nummer om mee te zingen. Het geeft een heerlijk positieve vibe, en dat slaat over op de supporters." Voor community singing kun je tegenwoor dig best naar de Amsterdam Arena komen. Met Three Little Birds en Bloed, zweet en tranen als populaire meezingers, zit de sfeer er voor de wedstrijden al goed in. Hoe anders was het in de begintijd van het supporterslied. In 1966 probeerde het Ajaxbestuur het community singing te introduceren bij de eigen achterban. Bij de wedstrijd Ajax - Besiktas werden door een harmonieorkest nummers als Hand in hand, Kameraden en Van je hoempa, hoempa, hoempa DWS gespeeld, alvorens de later bekende Zilvervloot werd ingezet. Het publiek reageerde amper, zo schrijft Auke Kok in het boek 1974, wij waren de besten. 'Maar twee maanden later, tijdens Ajax' eerste Nederlandse monsteroverwin ning op een buitenlandse topclub (5-1 tegen FC Liverpool, de beroemde wedstrijd in de mist), begon iemand zomaar ineens die chauvinistische slotzin met die plagerige lange uithaal te zingen. Het Amsterdamse publiek viel hem bij, een traditie was gebo ren. Voortaan bestond De Zilvervloot nog maar uit één zin.' (MvD) Heerlijk positieve vibe DOOR MIKE VAN DAMME Rise up this mornin' smiled with the risin' sun Three little birds pitch by my doorstep Singin' siveet songs of melodies pure and true Sayin', this is my message to you-ou-ou Manchester, 23 februari 2012. De hoofdtribune op Old Trafford staat op. Telefoons worden uit de zak geno men, de camerafunctie opgestart; en dat terwijl het veld nog leeg is. Alsof in Engelse stadions nooit massaal wordt meegezongen met bepaalde nummers, wordt het gezang vanuit het uitvak naar hartenlust geregi streerd. 'Rise up this mornin', smiled with the risin' sun' klinkt het vanaf de tweede ring. 23 februari 2012 was de dag dat de internationale voetbalwereld ken nismaakte met een combinatie van Amsterdamse bluf en Jamaicaanse positivisme. Three Little Birds mocht al langer het lijflied zijn van de fana tieke Ajaxsupporter, de uitvoering van 3700 meegereisde fans op Old Trafford zorgde voor een zeer posi tieve exposure buiten de eigen lands grenzen. Inmiddels heeft het nummer ook binnen Nederland een grotere bekendheid gekregen. In 1980 haalde het de Nederlandse hitlijsten niet, maar afgelopen jaren kwam het wel voor in de Top 2000 van Radio 2; in 2011 op nummer 1356, in 2012 zelfs op nummer 242. Ajax en Bob Marley, het is niet eens een gekke combinatie. Beide vierden hoogtij in de jaren zeventig, hadden iets sierlijks en nonchalants. Naar verluidt was de reggae-artiest ook fan van Ajax, en in het bijzonder van Gerrie Mühren. Al weet zoon Rohan - een van Marleys twaalf kinderen - van dat laatste niets. "Dat is nieuw voor me," geeft hij aan tegenover Ajax Life. "Ik weet wel dat mijn vader Ajax kende en een groot voetbalfan was. Wie kan iemand als Johan Cruijff nou vergeten, met zijn vaardigheden? Als ik ooit weer op een voetbalveld sta, kan ik ook mijn Cruijffbewegingen laten zien." Rohan Marley is oprichter van House of Marley, een merk van muziekproducten dat gekoppeld is aan de liefdadigheidsinstelling llove.org. Hij doet ook zaken in Nederland en vindt in Ajacied Ryan Babel een 'ambassadeur'. Hij heeft via een zakenpartner de beelden van zingende Ajaxfans gezien. "Het is mooi om te zien dat mijn vaders muziek nog steeds mensen bij elkaar kan brengen. Zowel muziek als sport creëert een emotionele positieve band tussen mensen. Het is mooi dat deze twee samenkomen bij de Ajaxsuppor ters." 'Don't worry 'bout a thing cause every little thing gonna be all right' Het is bijna vijf jaar geleden dat Ajax supporters begonnen met het zingen van het nummer, waarvan de tekst symbool staat voor de afgelopen landskampioenschappen na zeven erg magere jaren. Maak je geen zor gen, het komt allemaal wel goed. Na drie jaar zingen, gebeurde dat ook. Op 15 mei 2011. Drie honderd kilometer ten zui den van Manchester ligt de bakermat van Three Little Birds als Ajax' lijf lied. In augustus 2008 speelde Ajax in Cardiff tegen Cardiff City. Daar werd het nummer door de stadion-dj gedraaid, aanwezige Ajaxfans pikten het op. De rest is geschiedenis, zoals dat zo mooi heet. Het is echter niet gebleven bij het zingen van Three Little Birds. In de Amsterdam Arena hangt dit sei zoen bij elke wedstrijd een spandoek met de tekst 'Don't worry'. Net als Vak410 en de F-side had ook South Crew al een actie met Bob Marley als thema, bij Ajax - Vitesse dit sei- Vak410 maakte bijna twee jaar terug al een spandoek van een marihuana rokend Ajaxlogo. 'Don't worry' valt sinds dit seizoen ook te lezen in de Amsterdam Arena.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2013 | | pagina 12