13 w t 'JE WORDT NATUURLIJK WEL GETEST, BIJVOORBEELD DOOR FANS MET EEN STADIONVERBOD BIJ EEN EUROPESE UITWEDSTRIJD' Hoofdsteward Theo Holtslag zwaait af (een beetje) MARKANTE AJACIED Spelers en bestuur ders van Ajax krij gen de nodige aan dacht in de media. De clubhistorie her bergt echter meer markante persoon lijkheden. Ajax Life belicht ze. In deel 14: hoofdsteward Theo Holtslag (64). HKc' i.l ajaxlife MARKANTE AJACIED 21-03-2013 Tk doe alles met m'n bekkie' DOOR SANDER ZELDENRIJK Deze zomer moet hij als hoofdste ward bij Ajax verplicht met pensi oen. Theo Holtslag staat al sinds 1975 in de vuurlinie, zoals hij het zelf omschrijft. Enerzijds dient hij de club, anderzijds is hij na al zijn dienstjaren een gerespecteerd gezicht bij de fanatiekste Ajaxgroe- peringen. Altijd goed voor een bab beltje, een ferme handdruk of een amicale arm op de schouder. Maar ook corrigerend daar waar nodig. Het stewardverhaal begon voor de Almeerder midden jaren zeventig. Ajax zocht voor de thuisduels in De Meer en het Olympisch Stadion sup poosten, zoals dat toen nog heette. Holtslag meldde zich direct aan, was twee maanden later 'in functie' en na een halfjaar zelfs hoofdsuppoost. Hij debuteerde bij het uitvak en het aangrenzende 'Vak M', waar de oude harde kern resideerde. Geen saaie plek. "De uitsupporters haalden we lopend op bij treinstation Diemen en bij een buscombi was dat bij de Jaap Edenbaan. Daar gebeurde dan wel eens wat." Dat zou altijd wel zo blijven. Zijn absolute dieptepunt beleefde hij tijdens een uitwedstrijd in 1998, bij FC Twente. "Er werd een vuur- werkbom gegooid bij de uitstroom. Hun hoofdsteward viel groggy op de grond en ik beschermde hem, waarna er nog een tweede knal kwam. Vijf uur later kwam ik bij in het zieken huis. Dan zit Jari Litmanen naast je, David Endt en Mick Werkendam, de veiligheidscoördinator. Dat was wel heftig, ja. Vooral omdat ik me er niets van kon herinneren. Ik heb echter nooit getwijfeld om te stop pen. Toen ik vervolgens thuis kwam, had ik zoveel sms'jes gekregen van supporters en clubmen sen, daar kreeg ik echt kippenvel van. Dan kom je sterker terug. Van Lit manen kreeg ik later zelfs een gesigneerd shirt." f< Theo Holtslag moet met pensioen als hoofdsteward, maar blijft als vrijwilliger gewoon werkzaam op De Toekomst en in de Amsterdam Arena. kreeg tijdens dat laatste toernooi een hartaanval. Toen heb ik zijn auto nog teruggereden naar Nederland. Verder sta je als steward bij alle grote concerten die in de Arena worden georganiseerd." Wat maakt een steward tot een goede steward? "Je moet luisteren naar Ajax, luisteren naar de suppor ters en alles proberen op te lossen met je mondje. Iedere supporter vraagt een specifieke benadering. Dat gaat me behoorlijk goed af. Af en toe heb je een tegenslagje, maar daar kom je sterker uit. Ik doe alles met m'n bek kie en heb na al die jaren een bekend gezicht. Je wordt natuurlijk wel getest, bijvoorbeeld door fans met een sta- Beloning Zijn lijstje met hoog tepunten is gelukkig een stuk langer. "De Meer was fantastisch, het Olympisch Stadion? Helemaal kicken! Met Ajax was 1995 natuurlijk een topseizoen. Verder werden we - samen met de stewards van PSV en Feyenoord - ingezet bij het EK 1988 in Duitsland en was ik zodoende ook drie weken actief op het WK 1998 in Frankrijk. Dat zag ik echt als een beloning voor een seizoen werken. Rinus Michels dionverbod bij een Europese uitwed strijd. Daar spring je op in met erva ring en mensenkennis." Volgens Holstslag is de suppor terswereld de afgelopen jaren behoor lijk genormaliseerd. Een compliment aan alle betrokken instanties, zoals Ajax' afdeling veiligheid, maar ook aan de Supportersvereniging Ajax die bij het vooroverleg van wedstrijden aanwezig is. "In het stadion gebeurt vrijwel niets meer. Het is goed dat de politie er minder zichtbaar aanwezig is. Buiten het stadion gaat het ook beter, al blijft het natuurlijk jammer dat we niet uit naar Feyenoord en ADO gaan. Dat zijn voor die jongens toch mooie wedstrijden om heen te gaan. Volgend jaar mag het misschien Discussies De verhuizing naar de Arena had grote gevolgen voor de fanatieke supportersgroeperingen. Daar waar 'praktijkman' Holtslag en anderen uit de suppoostwereld Ajax en de Arena adviseerden de fanatieke groeperingen niet uiteen te halen, gebeurde dat uiteindelijk wel. "Daar zijn lange discussies over gevoerd. Iedereen moest door elkaar komen te zit ten. Na een aantal jaren kwam de F-side alsnog op 'Zuid' te zitten. Daar heeft mijn gabber Joark zich enorm voor inge zet. Het had naar mijn mening al vanaf het eerste jaar sfeer vol kunnen zijn in de Arena. Als ze maar hadden geluisterd. Al heb ik nog steeds niemand horen zeggen: 'Had den we ze maar meteen bij elkaar gezet'." Een van zijn grootste persoonlijke hoogtepunten was zijn benoeming tot lid van Ajax. Hij kreeg het te horen rondom een oefenpotje. "Uri Coronel vertelde het. Ik begon meteen te hui len. Dat vond ik zo fantastisch. Toen het bekend was, kreeg ik ook ontzet tend veel positieve reacties van sup porters. Het was nog nooit gebeurd dat een steward was voorgedragen om lid van de club te worden." Van zijn voormalige collega's in De Meer is er nog een over, Hennie Hegeman. Hij staat bij het gehandi captenplatform aan de noordzijde van de Arena. "Ik vond het een hele eer om ook in de Arena te mogen gaan werken. Als buschauffeur reed ik er al elke dag langs. Ik heb toen ook steeds foto's gemaakt tijdens de bouw. Dat is nu een imposant fotoboek hoor!" Vraagbaak In het huidige onderkomen heeft Holtslag een vrije rol. Hij springt in daar waar nodig. Als het ergens onrus tig is, vragen ze hem om de boel te sussen. Daarnaast bereidt hij de wed strijddag voor de andere stewards voor, fungeert hij als vraagbaak voor nieuwe stewards en heeft hij gelukkig al gezien dat enkele van hen wellicht zijn opvolger kunnen worden. "Het belangrijkste is goed contact te blijven houden met de supporters. Er moet veel meer met hen worden gepraat. Als de onderlinge communi catie goed is, is dit een hele mooie job, waarbij je wel stevig in je schoenen moet staan. Als er boze supporters op de fly-over staan te wachten op de spe lersbus moet je ook in actie komen." Inhoudelijk werden er ook stren gere eisen aan de stewards gesteld, erkent Holtslag. Het opleidingstra ject verloopt via Randstad, Ajax en de Arena. Het kleine gezellige van De Meer veranderde in het grotere anonieme van de Arena, ook in ste- wardland. "We hadden onder de F-side een mooi stewardhome, met een barretje erin. Erg gezellig. Dat mis ik nu in de Arena. We zijn van vijftig stewards naar vierhonderd stewards gegaan. Ik mis die binding wel." Als hij deze zomer verplicht afzwaait als hoofdsteward, zal er van een afscheid geen sprake zijn. Holtslag gaat net als anderen voor hem verder als vrijwilliger; in de Arena en op De Toekomst. Op die laatste locatie staat hij nu al bij Jong Ajax, Ajax Vrouwen en de zaterdagjeugd. "Ik ga me straks voor tweehonderd procent inzetten als vrijwilliger van Ajax. Bovendien kan ik dan voor het eerst sinds tijden weer eens op mijn stoel live naar Ajax kij ken." Angst om achter de geraniums weg te kwijnen heeft de Ajacied ove rigens niet. "Ik houd van tuinieren, mountainbiken en loop dit jaar voor de 29ste keer de Vierdaagse van Nij megen. Ik heb een leuk gezin en een heel leuk vrouwtje. Anders had ik dit ook niet al die jaren kunnen doen. Ik heb zeven kleinkinderen en binnen kort komt de achtste, ben bijna veertig jaar getrouwd, iedereen is gezond en ik mag werken voor de mooiste club van Nederland. Dan ben je toch mil jonair?"

Ajax Life (vanaf 1994) | 2013 | | pagina 11