'JA, IK BEN KRITISCH GENOEG OP MEZELF ajaxlife Supporters Transferbeleid en jeugdopleiding; Trainer Frank de Boer Persoon Frank de Boer INTERVIEW 4 4 21-03-2013 X X gat in de selectie, moet je een oplos sing verzinnen. We willen dan alleen iemand kopen als hij veel beter is dan het talent, anders is het huren van een speler een optie. Van Barcelona of Arsenal bijvoorbeeld." Waarom lukt het Ajax al jaren niet om een spits door te laten stromen naar het eerste elftal? (Paul Peerdeman) "Op dit moment is dat een probleem. We hebben nog niet de nieuwe Patrick Kluivert voorradig. Er zit wel talent in de jeugd, dat heb ik al gezien. Het is ook een golfbeweging. Nu breken er veel verdedigers door, daarvoor veel nummers tien. Laten we hopen dat we weer langzaam naar voren gaan. Dan komen die spitsen vanzelf." Bij uitwedstrijden zit het uitvak altijd vol. Hoe voelt het voor je om het uitvak weer vol te zien en zou je er niet een keertje tus sen willen zitten? (Jilt de Jong) "Het is hartstikke leuk als je hoort dat er weer zoveel supporters in het uitvak zitten om ons aan te moedigen. Het geeft een lekker gevoel als je ziet dat ze twee uur in de auto of bus hebben gezeten om je in Venlo een hart onder de riem te steken. Maar ik hoef niet bij ze in het vak te zitten. Ik zit al op de beste plek, op de bank." Op zijn vrije momenten staat De Boer ook vaak genoeg nog langs de lijn, bij jeugd wedstrijden. "Wij vinden dat de veldbezetting beter is met een controleur en twee aanval lende middenvelders. En uiteindelijk is het ook offensieven Het klinkt niet zo, omdat mensen het 'met de punt naar achteren' noemen, maar dat is een negatieve benaming. Je hebt juist twee creatieve middenvelders." Waarom wordt bij een ingooi de bal zo gemakkelijk verspeeld? (Gerard Westen dorp) "De laatste tijd vind ik het wel mee vallen, maar het is een terecht punt. Het gaat erom hoe je ingooit; met een stuiter of precies in de voeten van een teamgenoot, die daardoor meteen het spel kan verleggen. Sommige spe lers kunnen echt niet ingooien. Dat begrijp je soms niet, maar die kunnen het echt niet. Hun voetcoördinatie is inderdaad beter dan hun handcoördi natie." Hoe frustrerend is het dat er in het ver leden grote aankopen voor grote bedra gen zijn gedaan teriuijl toen de financiële positie niet goed zvas, en dat er nu een goede winst wordt gemaakt en dat er niet veel mogelijk is om de transfermarkt? (Dennis van Rooijen) "Ik vind het niet frustrerend, want ik sta er honderd procent achter dat we niet meer van die rare bokkenspron gen maken. De druk is nu ook minder groot, omdat we twee keer kampi oen zijn geworden. Jeroen Slop heeft terecht gezegd dat Ajax een club was met een Champions Leaguejas aan, maar met een Europa Leaguelichaam. We hebben daarin beslissingen geno men, en we hebben bewezen dat het ons niet schaadt." Stel datje een onbeperkt budget had voor de aankoop en het salaris van één spe ler. Welke speler zou je dan aantrekken? (Guido de Graaf) "Lionel Messi. Niet verrassend nee." Jullie hebben nu Isaac Cuenca gehuurd. Betekent dat er in de toekomst meer spe lers van Barga worden gehuurd? (Jeffrey Bontan) "Dat zou zomaar kunnen. Het liefst laten we een jeugdspeler van Ajax doorstromen, maar als die er nog niet klaar voor is en er ontstaat een Wat is nou het echte voordeel van al die gesloten trainingen? Waarom niet net als vroeger meer trainingen open voor het publiek? (Brian van Norde) "Het voordeel is dat je in alle rust kunt trainen, tactische foefjes kunt uitpro beren en dat je mogelijke escalaties op het veld binnenskamers kunt houden. Tegenwoordig kan iedereen met de telefoon een foto of filmpje maken, en staat alles meteen op internet. En mensen kunnen gaan schreeuwen als je iets aan het uitleggen bent aan de groep, of ze kunnen zo het veld oplo pen. Hoe sneu het ook is voor de fans, het is rustiger als we besloten trainen." Iedereen zuil graag dat Ajax kampioen zvordt. Maar is voor jou het seizoen mis lukt als het niet lukt? (Carlos Tanis) "Ja. Een seizoen zonder prijzen is niets waard. Je kunt tweede worden, maar over een paar jaar is iedereen dat ver geten. Dan wordt er alleen over de kampioen gesproken. Natuurlijk heb je ook een toekomstplan, en is het goed als er spelers zijn doorgebroken, maar als Ajax zijnde moeten we elk jaar kampioen willen worden." Als je terugkijkt op het huidige seizoen, zijn er dan zaken die je, met de kennis van nu, anders zou hebben aangepakt? (Edgar Brouzver) Eet Christian Eriksen het gras niet op? Onzin, vindt De Boer. "Nee, eigenlijk niet. Ja, ik ben kritisch genoeg op mezelf." Laat je je leiden door je gezonde en nuch tere verstand of door kennis die je hebt opgedaan tijdens opleidingen en cursus sen? (Peter Scheurwater) "Beide. De cursussen heb ik zeker niet voor niets gedaan. Daarnaast ben ik wel een gevoelsmens. Maar ik gebruik ook de kennis die me wordt aangereikt, door mensen om me heen. Het is dus een mix van gevoel en ratio. Maar als ik weet hoe ik bijvoorbeeld wil spelen, dan verandert dat haast nooit." Wat is het eerste dat je doet als je een vrije dag hebt of als je zverkdag bij Ajax erop zit? (Steffan van der Kamp) "Poeh. Mijn vrouw een kus geven, en mijn dochters. Ik kan heel slecht tegen stil zitten. Ik moet wel wat doen. Op mijn vrije dag ben ik nog wel eens bij Ajax te vinden, helemaal als mijn vrouw aan het werk is en mijn dochters op school zitten. Ook 's avonds ga ik vaak naar wedstrijden kijken, van Jong Ajax, de Al of BI. Ik golf graag, maar niet met dit weer. Andere hobby's heb ik niet echt." Hoe ga je om met de stress en de druk die het spelen van belangrijke wedstrijden en het altijd moeten presteren met zich mee brengt? (Peter Kooijmans) "Als Ajaxtrainer heb je altijd stress. Je moet altijd winnen, het liefst met mooi voetbal. Ik was als speler wel gewend om onder hoge druk te spelen. Er is stress, maar ik lijd daar niet onder. Ik probeer de rust zelve te zijn, en pro beer het, als ik al een beetje stress heb, dat zeker niet over te brengen op de spelersgroep." Je zit nogal in een vrouwengezin thuis. Hoe voorkom je dat je volledig onder- gesneeuzvd zvordt, of is het al te laat? (Tigran van der Linden) "Ik sneeuw zeker niet onder. Ik vind het heerlijk: drie fantastische doch ters en een fantastische vrouw. Doch ters trekken toch vaak naar vaders toe. Als ze ouder worden, wordt hun moeder meer een vriendin, maar de vader blijft vader. Het is hart stikke mooi, en ik sneeuw zeker niet onder." Wat typeert binnen het spel van Ajax en het dagelijks zverken bij Ajax 'de hand van Frank de Boer'? (Marco Leijenaar) "Ik denk hoe wij spelen, het positiespel, het voetballend onder de druk vandaan komen. Ik heb daar met Hennie Spij kerman en Dennis Bergkamp, en daar voor Danny Blind, heel veel energie in gestoken, ook om de spelers te laten Klopt het datje tzvee verschillende kleu ren ogen hebt? (Thomas Linssen) "Dat heb ik niet. Ik heb op zeven tienjarige leeftijd een virus gehad in mijn oog, dat terugkwam toen ik in militaire dienst zat. Ze hebben me toen een paardenmiddel gegeven, waardoor mijn iris verkleefd is. Mijn pupil wordt dus niet groter of kleiner, en is iets ovaler geworden. Het lijkt daardoor of mijn ogen verschillende kleuren hebben. Het is overigens niet zo dat ik slechter kijk door dat oog. Het is wel een nadeel dat ik sneller een zonnebril op moet als de zon schijnt. Anders ben ik dus continu aan het knijpen." geloven dat het werkt. Nu hoor je heel vaak van tegenstanders dat ze hebben geprobeerd ons onder druk te zetten, maar dat het niet lukte. Waarom niet de bal naar voren schieten? Omdat we op de voetballende manier twee keer kampioen zijn geworden. Daarom." Als wij een lamp kopen in de winkel van je vrouzv, kom je hem dan persoonlijk ophangen? Wij hoorden datje heel tech nisch bent. (Marin van der Meer) "Ik ben wel technisch ja. Het hangt af van waar het is. Als het in de buurt is en er is niemand voorradig om een pakketje weg te brengen, dan doe ik het wel. Wat ik zei: ik kan toch slecht stil zitten. Dus het kan zomaar zijn dat ik dan voor de deur sta." Waar Ajax ook speelt, het uitvak zit vol. 'Het geeft een lekker gevoel.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2013 | | pagina 10