'IK MOET LATEN ZIEN DAT IK BETER BEN. DE BESTE SPEELT' GE Hiërarchie op rechterflank weer omgeschud Het was zondag niet het best denkbare debuut voor Isaac Cuenca, met een 1-1-gelijkspel tegen Roda JC. De Spanjaard moet Ajax' pro blemen op de rechterflank oplossen voor een halfjaar. En wat daarna? Halfjaar Scherp Stelling Facebook ANALYSE ajaxlife 14-02-2013 Cuenca als aanjager DOOR MIKE VAN DAMME Laten we het houden op een beleefdheidstweet van Isaac Cuenca. Vlak na het 1-1-gelijkspel tegen Roda JC schreef de Spanjaard op Twitter dat hij een fantastische sfeer ervoer in de Amsterdam Arena bij zijn debuut. En dat terwijl Vak410 de hele wedstrijd bleef zitten uit protest tegen enkele stadionverboden die zijn uitgedeeld. Zij zullen - zo mogen we aannemen - vanavond wel weer letterlijk en figuurlijk achter Ajax staan, als Steaua Boekarest op bezoek komt. Dan zal Cuenca écht de sfeer van de Amsterdam Arena ervaren. De eerste kennismaking tussen de 21-jarige huurling van FC Barcelona en de Ajaxsupporters mag al met al een voorzichtige worden genoemd. Met vlagen liet de rechtsbuiten tegen Roda JC zien niet voor niets onder contract te staan bij Europa's beste club. Het ontbeerde hem echter nog aan wedstrijdritme en slagvaardigheid om echt meteen het verschil te maken. Aan zijn techniek zal het echter niet liggen, aan zijn schijnbewegingen en doorzettingsvermogen ook niet. Dat laatste aspect hielp hem meteen aan zijn eerste assist, en aan Daley Blind zijn eerste officiële doelpunt in Ajaxshirt. Na 62 minuten werd de Spanjaard gewisseld. Cuenca kreeg van trainer Frank de Boer meteen de voorkeur boven de andere rechtsbuitens binnen de selectie: Derk Boerrigter (29 duels, 1801 minuten), Jody Lukoki (20 duels, 861 minuten), Tobias Sana (19 duels, 1119 minuten), Miralem Sulejmani (8 duels, 176 minuten) en Lesly de Sa (1 duel, 13 minuten). Dat De Boer Cuenca graag bij de selectie wilde halen voor een halfjaar zegt eigenlijk al genoeg over de huidige vorm van de alternatieven. Sulejmani lijkt zijn laatste halfjaar als Ajacied te gaan slijten bij Jong Ajax, al sluit De Boer een terugkeer van de duurste aankoop ooit in de selectie niet uit. Sana heeft het al maanden lastig na toch een stormachtig begin in Amsterdam. Boerrigter kreeg tot twee weken terug de voorkeur, maar prompt na het moment dat De Boer desgevraagd uitlegde waarom hij voor de Oldenzaler koos ('Hij speelt constanter dan Jody') was er een basisplaats voor Lukoki weggelegd, in het bekerduel met Vitesse en het competitieduel met VVV-Venlo. In Venlo was het contrast tussen de uiterst teleurgestelde invaller Boerrigter en basisspeler Lukoki groot. Boerrigter stelde aan de media dat zijn kracht als snelle vleugelspeler 'niet goed wordt gebruikt', dat hij 'Theo Janssen mist' en dat ze liever zien dat hij alleen maar aanvalt in plaats van dat hij ook zijn verdedigende taken vervult, waarbij hij verder niet wilde ingaan op wie 'ze' dan zijn. Lukoki zocht zijn mindere spel vooral bij zichzelf. "In de eerste helft gaat het vaak wel goed, maar ik zak in de tweede helft te ver weg. Hoe dat komt? Concentratieverlies denk ik. Ik moet niet 45 minuten goed spelen, maar negentig minuten." Zowel Boerrigter als Lukoki voelde in Venlo wel aan dat er voorlopig geen basisplaats voor hen weggelegd zou zijn, met de komst van Cuenca. FC Barcelona zal het 21-jarige talent niet hebben uitgeleend om in Amsterdam de bank warm te houden. Hij zal zijn kansen krijgen als basisspeler. Voorlopig als rechtsbuiten, waar hij overigens ook als linksbuiten uit de voeten kan. Gezien het duel met Roda JC is Lukoki momenteel nummer twee in de pikorde op rechts. En Boerrigter? "Ik heb te horen gekregen van de trainer dat ik me vooral op links moet gaan richten," gaf hij zelf aan. Hij moet dus de concurrentie aangaan met Viktor Fischer, die het ook al een paar weken moeilijker heeft. Een straf zal de herpositionering overigens niet zijn voor Boerrigter, aangezien hij het vorig jaar juist heel goed deed als linksbuiten. Het is de vraag wat er in de zomer gaat gebeuren, als Cuenca weer teruggaat naar Barcelona. Heeft Boerrigter dan zijn zelfvertrouwen terug, en is de wisselvalligheid bij Lukoki er dan een beetje uit? Of klopt Lesly de Sa nadrukkelijk op de deur? Hij zit dicht tegen de selectie aan, laat hij in deze Ajax Life (pagina 7) weten. Duidelijk is dat alle spelers zich nog flink moeten ontwikkelen om De Boer te overtuigen. Lukoki heeft duidelijk voor ogen wat er moet verbeteren. "Ik maak stappen ten opzichte van vorig jaar, mijn voorzetten worden beter. Dat moet ik vasthouden. Ik kan alleen wel wat meer scoren," aldus de Amsterdammer, die tot nu toe driemaal trefzeker was in de twintig wedstrijden die hij dit seizoen speelde. De hiërarchie is in enkele weken dus flink omgegooid. De boodschap voor Lukoki en Boerrigter is duidelijk. "Ik moet laten zien dat ik beter ben. De beste speelt," stelt Lukoki. "Extra concurrentie houdt je ook scherp." Vanavond is er tegen Steaua Boekarest een nieuwe ronde, en dus zijn er nieuwe kansen. Cuenca zal er op gebrand zijn meer van zichzelf te laten zien, in een meer uitzinnige Arena. Wat zal hij na dit duel op Twitter zetten? Wie moet er volgens jou op de linker- en rechtervleugel 1 Discussieer mee op ajax.li/vleugels Isaac Cuenca in duel met Roda JC-verdediger Abel 'Tezzy' Tamata. De Spanjaard was goed voor een assist bij zijn debuut. CL Jody Lukoki is momenteel nummer twee in de pikorde op rechts.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2013 | | pagina 3