'IK HEB VOETBALLEN EIGENLIJK NOOIT LEUK GEVONDEN. JA, ALS JONGEN OP EEN PLEINTJE' Talentvolle Sjoerd Ruiter stopte door spanning en angst MARKANTE AJACIED MARKANTE AJACIED 4 Q ajaxlife 14-02-2013 Spelers en clubbe stuurders van Ajax krijgen de nodige aandacht in de media. De clubhis torie herbergt echter meer markante per soonlijkheden. Ajax Life belicht ze. In deel 12: het plotse ling gestopte talent Sjoerd Ruiter. DOOR MARK VAN DEN HEUVEL Diamant die nooit werd geslepen Hij staat bekend als de beste Ajacied die nooit in het eerste elftal van Ajax heeft gespeeld. Sjoerd Ruiter. Ruiter stroomde in bij de BI, op z'n vijftiende, doorliep de Al en speelde in het tweede elftal toen de beroemde journalist Maarten de Vos opeens in de krant schreef dat hij 'de nieuwe Cruijff' had gezien. 'Sjoerd- je' schrok zich een hoedje en dat is eigenlijk nooit meer goed gekomen. Bij Ajax groeide Ruiter op met spelers als Johan Neeskens, Gerrie Kleton, Louis van Gaal, John Rep en Arnold Mühren. In het Neder lands elftal onder zeventien speelde hij samen met Bert van Marwijk en Wim Rijsbergen. Niets stond een mooie profloopbaan in de weg, maar in 1972 zette Ruiter pardoes een punt achter zijn carrière. Zomaar, leek het. Hij was nog net twintig jaar. Een dia mant die nooit werd geslepen. Zijn toenmalige trainer, Michels- adept Han Grijzenhout, kleineerde hem, op zoek naar een reactie. Bobby Haarms noemde Ruiter destijds een 'grote lui', omdat-ie op punt van doorbreken stond toen-ie ermee stopte; ze wisten niet dat hij werd geplaagd door een explosieve combi natie van spanning en angst. Had alles met zijn jeugd te maken, zegt Ruiter, met een zeegaande vader die nooit thuis was en een moeder die niet in staat bleek tot liefde geven. Er werd nergens over gesproken thuis in Amstelveen, de sfeer was altijd om te snijden. Steun kreeg hij niet, van nie mand. Een stimulans ontbrak, vol ledig. Stoppen met voetballen voelde dan ook als een bevrijding. Vervloekt Ruiter was bang om te bestaan, zo erg was het al. Het onrecht, de onverwerkte woede uit zijn jeugd, de agressie, het sloeg allemaal naar bin nen. Hij implodeerde. Niet veel later werd Ruiter opgeno men in een psychia trische kliniek, waar hij twee jaar ver bleef. Zijn wankele psychische gesteld heid zou altijd 'een sta in de weg' blij ven, zegt hij. Wat blijft is de pijn. Maar hij heeft er mee leren leven. Hoe vaak hij Maarten de Vos later nog heeft vervloekt? "Heel vaak. Maar ja, als je wilt doorbreken bij Ajax, dan moet je daar tegen kunnen. Ik was gewoon een veel te labiel jongetje. In gees- Sjoerd Ruiter was twee jaar geleden voor het laatst bij een wedstrijd van Ajax. 'Het voetbal zelf viel me een beetje tegen.' telijk opzicht niet geschikt voor het profmilieu." Ik zie Ruiter soms in zijn stam café, zorgvuldig verscholen in de Amsterdamse Jordaan. De conver satie gaat vaak over muziek, over The Beatles en The Rolling Stones vooral. Dus nu ook. "Het is wel wat vreemd," zegt Ruiter. "Ik was ooit een echte fan van The Beatles, toen ik jong was. Ik zie me nog al hun nieuwe elpees kopen in de platen zaak. Vervolgens ben ik ze misschien wel dertig jaar uit het oog verloren. Maar sinds een jaar of tien zit ik er weer helemaal in." John Lennon of Paul McCart ney? "Dat is een hele moeilijke... Ik denk toch McCartney." En de Sto nes"Ja, ook wel. Als ik Mick Jag- ger bezig zie, op z'n 69ste, dan is dat nog steeds een perfecte showman. Maar de muziek van The Beatles en The Rolling Stones laat zich niet met elkaar vergelijken." Net zo goed als Johan Cruijff zich met geen enkele andere voetbal ler laat vergelijken, zeg ik. "Nee," beaamt Rui ter. "Dat zou dom zijn, moet je nooit doen..." Gevraagd naar zijn laatste wedstrijd haalt hij zijn schouders op. Hij weet het niet meer, zegt hij. Nee, echt niet. Is te lang geleden. "Ik heb ook nog wel ergens in de veteranen gespeeld, maar daar vond ik niks aan, op dat niveau. Ik heb voetballen eigenlijk nooit leuk gevonden. Ja, als jongen op een pleintje. En het eerste jaar bij Ajax, dat was het leukst." Spelershome Het huidige Ajax volgt hij nog wel, zegt hij. Al dateert zijn laatste bezoek aan de Arena alweer van twee jaar geleden. "Ik vond het leuk om er te komen, om na afloop allerlei oude bekenden te zien in het spelershome, maar het voetbal zelf viel me een beetje tegen. Het ontbreekt aan een goede aanval. Daar stond Ajax vroeger toch altijd om bekend?" De doorgevoerde 'Cruijff-lijn', met Edwin van der Sar, Mare Overmars, Wim Jonk, Dennis Bergkamp en Frank de Boer op leidinggevende posities, spreekt Ruiter wel aan, zegt hij. "Maar ik weet niet of ze het ook echt kunnen, of ze goed zijn in hun werk. Dat zal nog moeten blijken." Aan de Europese top zullen we Ajax toch nooit meer terugzien, denkt hij. "Dat is echt een illusie. Het streven is leuk hoor, maar als de opleiding van Ajax écht grote talenten voortbrengt, dan zijn ze binnen twee jaar weg. Christian Eriksen is nu 21 jaar. Die speelt volgend seizoen niet meer voor Ajax, denk ik. Begrijp je? Daarom kan ik me dus niet voorstellen dat de Champions League ooit nog wordt gewonnen door een opleidingsclub als Ajax. Daarvoor is het verloop veel te groot." Grote vraag die rest: zou de labiele 'Sjoerdje' Ruiter het tegenwoordig wél hebben gered bij Ajax, waar mental en coaching langzaamaan geen vieze woorden meer zijn. "Dat weet je niet," zegt hij. "Vroeger ging je trainen en daarna ging je weer naar huis. Dat was het. Verder werd er niet aan je gevraagd hoe het met je ging of zo. Pas in mijn laatste jaar ben ik door Ajax naar een psychiater gestuurd, de heer Zeven. Nou, die was het er eigenlijk wel mee eens dat ik zou stoppen met voetballen. Hij vond me veel te gespannen." Een even triest als leerzaam verhaal. Binnenkort gaan we een keer naar de Al kijken, zo spreken we af. Dat vindt Ruiter nog eens een goed plan.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2013 | | pagina 10