Vaclav Cerny treedt in voetsporen Viktor Fischer Mascotte van toen Kwamen jonge buitenlandse talenten voor heen veelal uit België, de laatste tijd vindt Ajax ze in Denemarken en Oost-Europa. Met de transfer van Vaclav Cerny (15) in 2014 troeft de regerend landskampioen wederom alle Europese concurrentie af. Hoe goed is dit Tsjechische tienertalent? TOEKOMST W ajaxlife 31-01-2013 ff] Stelling Facebook Transfersom In deze rubriek zoeken we naar de verloren zonen van de /\jaxfamilie: talentvolle jeugdspelers die ooit als mascotte meeliepen, maar uiteindeiyk hun jeugddroom moesten aanpassen. In het eerste deel: Nicky Eelhart. 'Met talent alleen bereik je niets' Vaclav Cerny speelde al wat oefenwedstrijden in het shirt van Ajax. In 2014 wordt hij echt een Ajacied. een grotere Europese competitie. "Vorig jaar verkochten ze Dominik Masek bijvoorbeeld aan Hamburger SV," weet Galasek. "Omdat de beste jeugdspelers zo snel worden verkocht, presteert het eerste elftal matig." "De Ajaxopleiding is op deze leeftijd het beste wat hem kan overkomen. Hier doet hij de rest van zijn carrière zijn voordeel mee," besluit Grygera. Meleg Dejan Meleg is sinds 31 januari eindelijk Ajacied. Zonder beperking en, laat Ajax desgevraagd weten. Wurgcontract of niet, Ajax deed zaken met zijn club Vojvodina Novi Sad en een gelicenseerde spelers makelaar en de officiële documenten zijn getekend. De Serviër begint in Jong Ajax. Enkele dagen voor zijn contract inging, blikte hij kort terug op de afgelopen periode. "Voor mij telde maar een ding: een transfer naar Ajax. Er is veel gezegd en geschreven, maar ik heb altijd het volste vertrouwen gehad in Ajax en mijn begeleidingsteam. Ajax heeft alles gedaan om mij aan de club te binden. Dat hadden ze niet hoeven doen en daar ben ik de club dankbaar voor. Ik praat niet over alle commotie rondom deze transfer, dat moeten anderen maar doen. Ik ben voetballer. Het wordt de hoogste tijd dat ik het vertrouwen dat Ajax in mij heeft, terugbetaal. Daarvoor kom ik naar Amsterdam." Moet Ajax meer echt jonge talenten halen of is vijftien jaar eigenlijk te jong? Discussieer mee op ajax.li/vijftien DOOR SANDER ZELDENRIJK Zdenek Grygera en Tomas Galasek zijn eensgezind: Ajax heeft met Vaclav Cerny de besteTsjechische speler uit zijn leeftijdsklasse binnengehaald. Formeel gaat het contract van de vijftienjarige aanvaller van FK Pribram pas in 2014 in. De belangrijkste onderliggende juridische documenten voor de transfer zijn al getekend. "Hij is een aanvaller, een pure linkspoot. Type Robben," zegt Galasek. "Vaclav gaat een gouden toekomst tegemoet," voegt Grygera daar aan toe. Die loftuitingen kan de jonge Tsjech alvast in zijn zak steken. Cerny wordt karakterologisch omschreven als een stabiele jongen, zonder kapsones. Een tikkeltje ondeugend, maar niet al te flamboyant. Een knul waar een goede kop op zit, met een winnaarsmentaliteit die duidelijk zijn doel voor ogen heeft en zich niet inlaat met schimmige figuren. Zijn vader - Vaclav senior - traint het onder-negentien-team van Pribram en coördineert de bovenbouw. Hij maakt zich nog geen zorgen over de druk die zich op de schouders van zoonlief nestelt. "Alle media-aandacht doet hem nu niets. Vaclav heeft veel talent, maar bescheidenheid staat hoog in onze opvoeding. Hij blijft met beide benen op de grond staan. Met talent alleen bereik je namelijk niets." Cerny is al een paar jaar in beeld bij Ajax en liep meerdere malen stage op De Toekomst. Afgelopen zomer voetbalde hij met de C'tjes op het internationale Marveldtoernooi en mocht hij mee naar een prestigieus jeugdtoernooi in Singapore. Mensen die hem al hebben zien spelen loven zijn doelgerichtheid, slimheid, balaanname en algemene techniek. Een speler die altijd voetballend de oplossing zoekt. Daarmee onderscheidt hij zich van de doorgaans Tsjechische speelstijl die vooral bekend staat om zijn defensieve en tactische elementen. Doordat jeugdspelers in Tsjechië al op vijftienjarige leeftijd een eerste profcontract mogen tekenen, moet Ajax in 2014 een transfersom betalen voor Cerny. Niemand die het exacte bedrag noemt, maar naar verluidt bedraagt dat enkele tonnen. Voetbaldirecteur Mare Overmars legde eerder al in Ajax Life uit dat zulke bedragen voor exceptioneel jong buitenlands talent beleidsmatig best kunnen. Zo betaalde de club voor Viktor Fischer in 2011 ruim een miljoen euro. Ajax kan met Cerny positioneel alle kanten op. Aanvallend kan hij op alle posities uit de voeten, maar vooral op de vleugels, alsmede als nummer '10'. Zijn volgers vinden dat hij vooralsnog het best tot zijn recht komt als linksbuiten. Als dat zo is, hebben we het hier in theorie over de natuurlijke opvolger van Viktor Fischer. De Amsterdammers troeven met de aanstaande transfer diverse Europese topclubs af, zoals Juventus, topclubs uit de Bundesliga, Chelsea en Manchester United. Al laten de Engelse clubs Cerny naar verluidt liever rijpen in Amsterdam om hem in een later stadium aan zich te binden. Bij Pribram, nummer laatst in de Tsjechische competitie, heersen gemengde gevoelens. Wederom vertrekt er vroegtijdig een talent naar De foto hiernaast dateert van 27 november 1989. Als Amsterdams jochie, linkshalf, was Nicky Eelharts keuze voor hoofdstedelijke linkspoten als Bryan Roy en Richard Wit- schge een logische. Eelhart doorliep de op leiding van 1987 tot 1993. "Uiteindelijk moest ik weg omdat ik niet goed genoeg was. Ik kampte in die periode ook met een groei- spurt, met bijbehorende blessures." Een paar jaar later, Eelhart was al ver trokken, versloeg zijn lichting als A1 rivaal Feyenoord met liefst 12-3. Spelers uit dat elftal waren Serge van den Ban, Kevin Bob- son, Michael Lamey, Michael van der Kruis, Mark Stuut, Pascal Heije en Sander Keller. Zelf speelde hij nog zes jaar bij AZ, maar eindigde op niveau bij clubs als ADO'20 en Marken. "Nu speel ik niet meer. Mijn enkel is volledig versleten." Hij bewaart mooie herinneringen aan Ajax. "Vooral de buitenlandse jeugdtoer- nooien. Destijds pikten we de spelers van Feyenoord onderweg nog op bij De Kuip. In het hotel hielden we dan 's avonds fana tieke kussengevechten, waarbij Pascal Bos- schaart het zwaarte verduren had." Tegenwoordig werkt de 32-jarige Am sterdammer als accountmanager bij de Te legraaf Media Groep. Hij is getrouwd, heeft een tweejarig dochtertje, en volgt Ajax uit en thuis. "Ik zit op 'Zuid' met een groep vrienden - Middenweggajes - waarmee ik de wedstrijden onder het genot van een borreltje bekijk." De jeugdopleiding van Ajax heeft hem op een bepaalde manier wel gevormd. "Ik heb de opleiding nooit als 'hard' ervaren. Je leert er wel voor jezelf op te komen en te presteren, maar daar spelen je ouders en vrienden ook een belangrijke rol in. Ik was elk jaar weer blij als ik mocht blijven en vond het een genot om bij de mooiste club met het mooiste shirt te mogen spelen."(SZ)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2013 | | pagina 6