5 6 8 Bekerduel vol geëmmer, succesje SVA Herinneringen aan hutje-mutje en gemoedelijkheid in De Koel 3 beker Bus-combi Vitesse-uit heeft toch alternatieve opstapplaats ajaxlife Speelronde 21 Speelronde 22 VW-Venlo Ajax 0-1 2-2 0-4 0-2 2-2 Ajax bekert vanavond in Emmen tegen Vitesse en kan zodoende snel de vieze sportieve nasmaak wegspoelen van twee eerdere nederlagen tegen de Arnhemmers. Op supportersvlak wisten de Amsterdammers al wel te scoren. Kort geding Misschien wordt het de laatste editie van VW-Venlo - Ajax in De Koel. De Venlonaren vechten tegen degradatie en hopen naar een nieuw stadion te verhuizen. Een ding staat al vast: het record van 24.500 toeschouwers wordt niet meer verbroken. Onvergetelijk VOORBESCHOUWING K 31-01-2013 'Ik kon altijd rustig de bal ophalen' Vrijdag 1 februari 20.00 RKC Waalwijk - sc Heerenveen Zaterdag 2 februari 18.45 AZ - FC Groningen 19.45 Roda JC - Heracles Almelo 19.45 NAC Breda - PEC Zwolle 20.45 PSV - ADO Den Haag Zondag 3 februari 12.30 NEC-Vitesse 14.30 VW-Venlo - Ajax 14.30 FC Twente - FC Utrecht 16.30 Willem II - Feyenoord Zaterdag 9 februari 18.45 ADO Den Haag - NAC Breda 19.45 FC Groningen - RKC Waalwijk 19.45 Heracles Almelo - Willem II 19.45 sc Heerenveen - VW-Venlo 20.45 Vitesse - PSV Zondag 10 februari 12.30 FC Utrecht-NEC 14.30 Ajax Roda JC 14.30 Feyenoord - AZ 16.30 PEC Zwolle - FC Twente Zondag 3 februari, 14.30 uur Seacon Stadion De Koel, Venlo Historie totaal Winst Winst VW-Venlo Gelijk Ajax Laatste vijf duels 13 mrt 30 dec 20 sep 28 nov 21 aug 1994 2007 2009 2010 2011 Zowel Vitesse als Ajax zat natuurlijk niet te wachten op een bekerduel in een stadion dat nog geen negendui zend fans kan huisvesten. Maar goed, de Arnhemmers moesten vanwege een dansevenement uitwijken. De wedstrijd omdraaien was al meteen geen optie. Burgemeester Cees Bijl van Emmen gunde zijn lokale club wel wat extra stadionverhuurinkomsten, op voorwaarde dat zowel Vitesse- als Ajaxfans met een verplichte bus combi naar zijn stad zouden reizen. Om het ontmoedigingsverhaal helemaal te duiden: Vitessefans wer den dus gedwongen om met een verplichte bus-combi naar een 'thuis wedstrijd' van hun club te reizen en Ajacieden mochten in eerste instan tie alleen in Amsterdam opstappen. Voor de vele Ajacieden in het land een tamelijk omslachtige manier van wedstrijdbezoek. Omdat de Supportersvereniging Ajax zich als belangenbehartiger inzet voor 'de Ajaxsupporter' liet de orga nisatie het er niet bij zitten en spande - gesteund door een eerdere rechter lijke uitspraak - een kort geding aan tegen de burgemeester. Dat leverde dusdanig snel succes op dat het kort geding van de baan was. Ajacieden mochten ook buiten Amsterdam in de bus stappen. Omdat dit besluit ook organisatorisch overleg vereiste, werd pas afgelopen maandag duide lijk dat de alternatieve opstapplaats Beilen zou worden. Ajax mag maximaal vierhonderd supporters meenemen naar Emmen. Gezien de omslachtige en ondui delijke organisatorische aanloop naar dit bekerduel is de kans groot dat niet alleen het uitvak, maar ook het stadion donderdagavond matig gevuld is. Ook in Arnhem werden de aanhangers rondom de wedstrijd opmerkelijk vaak geattendeerd op de kaartverkoop. Voor de thuisblijvers: het beker duel staat geprogrammeerd voor 20.45 uur en is live te zien op RTL 7. (SZ) #vitaja Het Univéstadion in Emmen vormt het decor van de bekerwedstrijd Vitesse - Ajax. DOOR KEVIN VAN NUNEN Het stadion werd geopend in 1972 en dankt de naam aan zijn ligging in een kuil (in Venloos dialect 'koel'). Het is zo'n tien jaar geleden weliswaar gere noveerd, maar aan de ligging is niks veranderd. De Koel ligt nog in dezelfde kuil. Het is moeilijk voor te stellen dat er 24.500 toeschouwers aanwezig waren bij FC VW - Ajax op 13 maart 1977, maar oud-speler Huub Vercoulen heeft een goede verklaring. "De Koel bestond geheel uit staanplaatsen en het stond hutje-mutje. Mensen ston den op de heuvels en klommen zelfs in bomen." Een oefenwedstrijd tegen het FC Barcelona van Johan Cruijff en Johan Neeskens trok in de zomer van 1977 zelfs nog iets meer publiek, naar ver luidt zo'n 26.500 toeschouwers, maar het officiële record in De Koel is nog steeds 24.500 fans bij VW - Ajax. "Toen was er volop beleving op de tri bunes," vervolgt Vercoulen. De band tussen het publiek - De Koel trok gemiddeld zo'n 10.000 supporters - en de spelers was sterk in die tijd, meent hij. "Ik was een echte publiekspeler, als ik dat over mezelf mag zeggen. Soms zit zoiets in je. Veel spelers kwamen uit de buurt en VW durfde te voetballen. Vandaar dat we het Ajax moeilijk maakten." Het werd uiteindelijk 2-2. Ruud Geels redde een punt voor de Ajacieden, die in de tweede helft terugkwamen van een 2-0-achterstand. Mikan Jovanovic scoorde beide treffers namens VW. Hij kan zich de wedstrijd nog goed herinneren. "Zeker weten! Hoe kan ik het vergeten? Het was een bijzondere dag." "Het was geweldig om niet te verliezen van het grote Ajax en dan scoorde ik ooknog twee keer. Dat is niet veel voetballers gegund. Onvergetelijk," aldus Jovanovic, die afkomstig is uit het voormalige Joegoslavië. "We wonnen thuis van AZ '67, PSV en Feyenoord en bijna van Ajax. We speelden zeven of acht seizoenen met vrijwel dezelfde selectie en haalden goede resultaten. Het was een voortreffelijke tijd." Ajaxspelers kunnen zich het bezoek aan De Koel, die toen een grotere capaciteit had dan De Meer, ook nog herinneren. "De lange trap naar het veld," luidt de eerste associatie van Dick Schoenaker. "Aan de ene kant van het hek liepen wij de trap af, aan de andere kant zochten de toeschouwers naar hun plek. Maar de sfeer was altijd erg gemoedelijk. Er werd nooit met vlaaien gegooid." Doelman Piet Schrijvers prijst eveneens de Limburgse gemoedelijk heid. "In onze tijd zaten er nog geen 26 ballenjongens langs het veld, dus ik moest de bal iedere keer zelf halen. Toen viel het me wel op hoe druk het was op de tribunes in De Koel. In Limburg hoefde ik me ook nooit te haasten, want daar gebeurde niet zoveel. Dat was in de Randstad anders, maar in Limburg was het altijd fijn voetballen." Huub Vercoulen schudt de hand van Johan Cruijff bij FC Barcelona - VW, met overvolle tribunes in De Koel. Jovanovic komt nog geregeld in De Koel, Vercoulen stukken minder. Binnenkort moet ook hij het met enkel herinneringen doen, want in 2014 of 2015 hoopt VW te verhuizen. Tot onbegrip van de vroegere publiekspeler. "De Koel ligt op een prima plek, vlakbij alle uitvalswegen. Onbegrijpelijk dat de club wil vertrekken. Bouw er een ring bovenop en De Koel is weer van deze tijd." #vvvaja

Ajax Life (vanaf 1994) | 2013 | | pagina 5