EN DAN TOCH EEN SCHORSING VOOR MOISANDER Frank de Boer blijft jonge ploeg beschermen ajaxlife Ajax krijgt vanavond een snelle mogelijkheid voor revanche tegen Vitesse. Krijgt Frank de Boer zijn ploeg weer op scherp? De trainer blijft vooralsnog rustig. Ajax moet het zondag tegen VVV-Venlo doen zonder Niklas Moisander. De verdediger pakte tegen Vitesse zijn vijfde gele kaart van het seizoen. Ajax speelt in Venlo daardoor weer niet in de sterkste defensieve opstelling. Klassieker Almelo ANALYSE Q 31-01-2013 O Christian Poulsen in duel met Mike Havenaar. Ajax verloor het duel met Vitesse uiteindelijk op inzet. 'Ik hoopte dat we verder waren' DOOR MIKE VAN DAMME Hij koos voor het woord 'teleurgesteld'. Je had ook eigenlijk niets anders hoeven te verwachten van Frank de Boer. Zelfs als zijn ploeg een 2-0-voorsprong door eigen fouten weggeeft en uiteindelijk met 3-2 verliest, zal de Ajaxtrainer niet woedend worden in het openbaar, zo bleek zondag in Arnhem. De Boer schudde in de negentigste minuut alleen kort het hoofd, toen invaller Tobias Sana met een afstandsschot (dat uitmondde in een afzwaaier) probeerde alsnog een punt veilig te stellen. Hoeveel trainers zouden anders hebben gereageerd, zouden met de platte hand tegen de dug-out hebben geslagen of hun handen naar de hemel hebben gericht? Misschien is het voor Ajaxsupporters wel eens prettig om De Boer echt zo boos te zien. Om het gif uit zijn poriën zien te komen als zijn spelers hun niveau niet halen. Het zou een moment van herkenning zijn tussen de trainer en de fans, die na een pot als tegen Vitesse desolaat de terugweg naar Amsterdam doormaken. Misschien was de trainer bij de nabespreking op maandag, achter gesloten deuren, feller richting zijn spelers. Direct na het duel was het in de kleedkamer vooral stil, zeiden diverse spelers. Volgens aanvoerder Siem de Jong viel daarnaast de term 'leermoment' uit de mond van de trainer. Zijn eerste vier gele kaarten van het seizoen had Niklas Moisander eigenlijk zo te pakken. Hij nam al twee boekin gen mee vanuit AZ (uit de eerste twee competitiewedstrijden) naar Ajax, en in Amsterdamse dienst pakte hij in het begin ook al wat kaarten. Daardoor stond hij al na zes competitiewedstrij den op scherp. Tot Vitesse-uit kwam hij echter al tien wedstrijden 'schadevrij' door; al pakte hij in de uitwedstrijd tegen Feyenoord twee keer geel en dus rood. In Arnhem moest hij na balver lies van Christian Poulsen echter op de noodrem trappen, wat hem alsnog zijn vijfde gele kaart opleverde. Tegen Vitesse speelde Ajax al zon der Ricardo van Rhijn. De rechtsback kreeg tegen Feyenoord twee gele kaar ten - onterecht, zo oordeelde scheids- rechtersbaas Dick van Egmond - en werd tegen Vitesse vervangen door Toby Alderweireld. De Belg speelt in de nationale ploeg ook geregeld als rechtsback. Vraag is hoe De Boer het gemis van Moisander gaat opvangen. Krijgt Ste- fano Denswil een kans, schuift hij Daley Blind door naar het centrum? Zondag volgt het antwoord. Misschien was de nederlaag bij Vitesse ook niet het juiste moment om echt boos te worden voor De Boer. Wat is er immers verloren? Het gat met koploper PSV is altijd nog slechts drie punten, Ajax kan vanavond tegen Vitesse de halve finales vanhetKNVB-bekertoernooi halen, en de ploeg is nog de enige Nederlandse afvaardiging in Europa. En van Vitesse verliezen meerdere topploegen. Daarnaast heeft Ajax een week eerder ook de klassieker tegen Feyenoord 'gewoon' met 3-0 gewonnen, met degelijk voetbal en dankzij de gemakkelijk scorende Viktor Fischer. Dat de Deen tegen Vitesse haast onzichtbaar was, doet voorlopig nog weinig af aan een beloftevolle toekomst. Al zal De Boer bij andere vleugelaanvallers, zoals Derk Boerrigter en Tobias Sana, waarschijnlijk meer vraagtekens zetten. Misschien verzacht het ook de pijn bij de trainer dat juist de minst ervaren speler zondag zorgde voor de onbedoelde ommekeer in de wedstrijd. Joël Veltman, die pas zeven wedstrijden in het eerste elftal speelde in competitieverband en pas twee keer in de basis begon, zal de komende tijd elk duel steviger ingaan dan dat hij deed tegen Theo Janssen, die de voor Vitesse zo belangrijke aansluitingstreffer maakte. Veltman had zeker zijn leermoment. drie maanden geleden. In Almelo verspeelde Ajax een 3-1-voorsprong, en ging uiteindelijk met een schamel puntje terug richting Amsterdam. "Ik hoopte dat we verder waren en dat zoiets ons niet meer zou gebeuren," zei De Boer zondag. "We hebben een jonge ploeg, hè." Met alleen al die opmerking nam De Boer de druk bij zijn ploeg weg. Ajax werd na de 3-0 tegen Feyenoord door de buitenwacht gezien als voornaamste titelkandidaat, ook omdat PSV thuis met 3-1 onderuit ging tegen PEC Zwolle en FC Twente thuis met 0-0 gelijkspeelde tegen RKC Waalwijk. Daarnaast staan de Amsterdammers bekend om de ijzersterke slotfase van de competitie. Met die rol als titelfavoriet was De Boer al niet blij; hij sprak er al over tijdens het trainingskamp in Brazilië met de spelers. Zijn ploeg gedijde afgelopen jaren vooral bij de underdogrol; bij de rol van jager, niet die van opgejaagde. Het geeft minder druk, en waarschijnlijk daardoor ook minder fouten. Vergeten De mildheid van De Boer zondag was ook terug te lezen bij zijn aanvoerder. Siem de Jong wilde geen harde conclusies trekken, stelde dat de ploeg zeker nog niet constant speelt, en liet ook de woorden 'teleurstelling' en 'leermoment' vallen. De vraag of een titelkandidaat nog wel leermomenten mag hebben in deze fase van de competitie - de eredivisie is alweer over de helft - pareerde hij soepel. "Ik ga ook niet zeggen dat we deze nederlaag maar gewoon moeten vergeten. We moeten hier van leren." Hij zei het er niet achteraan, maar dacht het vast wel: we hebben een jonge ploeg. En jonge ploegen groeien. Door te spelen én door fouten te maken. En zolang de achterstand op de koploper slechts drie punten is, is er dus eigenlijk weinig aan de hand. En dus zal De Boer niet boos worden. Ook al zou je het misschien graag een keer zien. Leermomenten moet echter wel ergens toe leiden. Het liefst tot titel 32, waarna De Boer wederom jonge spelers zal moeten inpassen met de nodige leermomenten. Het verhaal van De Boer in Arnhem had eigenlijk dezelfde strekking als de woorden die hij sprak na het uitduel met Heracles Almelo, nu alweer ruim Viktor Fischer viert zijn eerste treffer tegen Feyenoord.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2013 | | pagina 3