13 I 'MIJN BROER HEEFT AL HET VOETBALTALENT GEKREGEN' Hans Bijvank al ruim 37 jaar jeugdsecretaris MARKANTE AJACIED ajaxlife Spelers en clubbe stuurders van Ajax krijgen de nodige aandacht in de media. De clubhis torie herbergt echter meer markante per soonlijkheden. Ajax Life belicht ze. In deel 11: Hans Bijvank, al sinds 1975 jeugdse- cretaris. MARKANTE AJACIED 31-01-2013 'Ik heb er velen zien komen en gaan' DOOR MIKE VAN DAMME Wat Hans Bijvank doet als hij een dag niet bij Ajax is? Dan leest hij een boek. Hij heeft onlangs de biografie van Andy van der Meijde gekregen. Voor het boek heeft Bijvank nog wat informatie over de jeugdjaren van de oud-Ajacied bijeengezocht. En hij staat op een van de foto's. Of beter gezegd: zijn handtekening staat op de spelerskaart van een nog jonge en onschuldige Van der Meijde. De rechtsbuiten is een van de vele spelers die Bijvank als jeugdse- cretaris bij Ajax inschreef en uitein delijk uitschreef. De een ging voor miljoenen naar Internazionale, de ander vertrok richting de vergetel heid. Hans Bijvank werd geboren op 15 juli 1944. Met voetbal had hij nooit veel, in tegenstelling tot zijn tien jaar jongere broer Paul. Hij werd als jeugdspeler naar Ajax gehaald, doorliep als talent alle elf tallen, maar bleef als vleugelaanval ler hangen in het tweede elftal. Paul In 1971 begon Hans Bijvank bij Ajax, als jeugdbegeleider. Na drie jaar werd hij jeugdsecretaris. Bijvank had Piet Keizer voor zich. En Piet Keizer werd in het eerste elftal nooit gewisseld. Hans Bijvank volgde zijn broer nauwlettend, en kwam zonder ooit een bal goed geraakt te hebben zo alsnog bij Ajax terecht. "Mijn broer heeft al het voetbaltalent gekregen," grapt Bijvank nog dikwijls. "Ik werd meer aangetrokken door het onder wijs. Ik heb een jaar in dienst geze ten in Suriname. Op de terugweg, op de boot, kreeg ik een bericht van Dick Boering, een oude buurjongen die ik ook bij Ajax geregeld zag. Ik kon bij hem op de basis school aan de slag als leraar. Daarnaast kon ik in 1971 de B-pupillen van Ajax (wat nu de E-pupillen zouden zijn, red.) begeleiden. Zo is het begonnen." Chef d'équipe Op 17 juli 1972 wordt Bijvank aan genomen als lid van Ajax. Drie jaar later volgt hij Carel Kamlag op als secretaris van de pupillen, om weer tien jaar later algemeen secretaris van de jeugd te worden. Dat is hij nog steeds. Zijn takenpakket bestaat uit een tiental punten, waaronder de overschrijvingen van de spe lers in orde maken, het maken van weekberichten, overleg voeren met de voetbalbond over onder meer het verzetten van competitiewed strijden, en het behandelen van de post rondom de jeugdafdeling bin nen Ajax. Daarnaast zit hij ook in de toernooicommissie en is hij gere geld chef d'équipe bij buitenlandse jeugdtoernooien. Hij heeft inmiddels bijna alle werelddelen gezien. Hij was met de Ajaxjeugd in Mexico, Peru, Canada, Oman. Dit seizoen nog met de Al in Moskou, voor de NextGen Series wedstrijd tegen CSKA Moskou. "Dat was nog een heel gedoe, voor 28 man een visum regelen. Bij de ambassade werd telkens opgehan gen als ik belde. En Engels spre ken ze ook al niet goed. Maar het is gelukt, iedereen is het land binnen gekomen." Rusland; Bijvank zelf was bijna het land nooit meer uitgekomen in 2006, tijdens een van de jeugdtoer nooien. Op bezoek in Novosibirsk, de hoofdstad van Siberië, kreeg de jeugdsecretaris op de eerste dag last van een acute nieruitval. Der tien dagen lag hij in het ziekenhuis, balanceerde hij op het randje. "Het is dat Herman Pinkster (destijds lei der van de Cl, nu spelersbegeleider bij het eerste elftal, red.) de dokter meteen belde. Van mij hoefde dat niet zo. Het heeft wel mijn leven gered." Sterven in het harnas, Bijvank is blij dat het niet zo ver is gekomen. Bekenden Bijvank bewijst dat het kan om als een niet-voetballer gepassioneerd te raken van Ajax. Hij mag als onder wijzer al vijf jaar gepensioneerd zijn, op De Toekomst kan hij zijn 'ei' als opvoeder nog altijd kwijt. Tijdens toernooien helpt hij de jongsten met huiswerk als dat nodig is. In het clubhuis corrigeert hij de soms baldadige jongens als ze zich niet gedragen. Dat gaat met een streng woord, besluitend met een glimlach. "Ik schijn een strenge leraar geweest te zijn," stelt hij. "Zelf zie ik dat niet zo. Ik kon best boos worden, maar was dat gevoel ook snel weer kwijt. Maar een jongen als Gregory van der Wiel, die bij mij in de klas zat, durfde nooit wat. Hij was een intelligente jongen, maar ook wel een lastpak voor sommigen. Ik heb wel meer talenten van Ajax echt in de klas gehad, maar Gre gory is de enige die het tot het eerste elftal heeft geschopt." Bijvank heeft er bij Ajax velen zien komen en gaan. De broertjes De Boer, de broers Witschge, Patrick Kluivert. Andy van der Meijde ook. In zijn biografie las Bijvank pas wat voor een lastige jeugd de voormalige Aja- cied heeft gehad. "Het is een heftig verhaal. Daar sprak je toentertijd helemaal niet over. Als er nu thuis problemen zijn, hebben we daar mensen voor met wie je kunt praten. Dat was toen niet." De professionaliseringslagen binnen Ajax hebben de club ver anderd. De een noemt het kil, de ander zakelijk. Bijvank laat zich er niet over uit. Praat met hem ook niet over tactiek of techniek. Zijn werk is in veertig jaar amper aan veran deringen of revoluties onderhevig geweest. Reden om te stoppen, heeft hij ook niet. "Wat moet ik dan gaan doen? Ik ben nu elke dag op de club. Of er moet op zondag niet gevoet bald worden. Dan blijf ik thuis. Wat ik dan doe? Dan lees ik een boek." Hans Bijvank is elke dag op De Toekomst te vinden

Ajax Life (vanaf 1994) | 2013 | | pagina 10