'IN HET VERLEDEN IS HET AANKOOPBELEID VAN AJAX TE VEEL BEPAALD DOOR DE TRAINERS' Het jaar van... de koersvaste saneerder 10 INTERVIEW Mare Overmars (39) is bezig aan zijn eerste jaar als directeur voetbalzaken. Halverwege het seizoen is het tijd voor een eerste terug blik op het saneringsproces van Ajax. 'Dit is een complexe club, waarin het belangrijkste is je eigen koers te blijven volgen.' ±.\J 29-12-2012 ajaxlife Teamspeler Praktijkkennis 'Blij dat ik deze stap heb gezet' DOOR SANDER ZELDENRIJK De lunchtijd op jeugdcomplex De Toekomst wordt geregeld ingekort met een haastige kop soep. De 'Ajax- wielen' in de jeugdopleiding draaien op het veld en in de kantoren op volle toeren om de club zo snel en goed mogelijk naar een hoger niveau te stuwen. Mare Overmars oogt echter ontspannen als directeur voetbal zaken. Tussen een ochtendoverleg en de aandeelhoudersvergadering in heeft de 193-voudig Ajacied een halfuur voor Ajax Life om terug te blikken op zijn eerste halfjaar in een functie die door Ajax zelf afgelopen zomer werd omschreven als 'nieuw binnen de organisatie'. De Epenaar is vanuit de Ajaxdi- rectie verantwoordelijk voor trans fers, jeugdopleiding en scouting. De voormalige speler van onder meer Ajax, Arsenal en FC Barcelona is in eerste instantie aangesteld om te saneren, waarbij Ajax natuurlijk ook dient te blijven presteren. Geen eenvoudige opdracht, weet hij uit eigen ervaring. Overmars maakte Go Ahead Eagles gezond, maar op sportief vlak wist de club in de periode 2005-2011 geen sportieve sprong omhoog te maken. "De club had twee miljoen euro schuld. Toen malig voorzitter Hans de Vroome maakte een aandelenplan. Een aan deel kostte vijftigduizend euro en die verkocht hij. Zo sleepte hij de club door die moeilijke fase. Ik probeerde er op voetbalge- bied mijn steen tje aan bij te dragen." De rood gelen overleef den en kon den vervolgens gefaseerd gaan opbouwen in Deventer. "De transfers van Demy de Zeeuw naar AZ, Ajax en vervol gens Spartak Moskou waren daar belangrijk in. Demy stond op het punt door Go Ahead verhuurd te worden aan Sparta of FC Gronin gen, maar Louis van Gaal durfde hem op mijn advies bij AZ aan te nemen. Uiteindelijk werd Go Ahead weer gezond doordat het jaarlijks twee spelers kon verkopen." De fans komen echter voor sportief succes, erkent ook Overmars. "Het publiek accepteert dat je drie jaar saneert, maar daarna wordt het wel tijd om te gaan presteren. Go Ahead had de zevende begroting in de Jupi- ler League. We kenden onze piekmo menten in de beker, maar wisten niet te promoveren naar de eredivisie. Het is voor clubs lastig balanceren tussen financieel gezond blijven en geen geld uitgeven of juist wel uit geven en gokken dat je het zo haalt. Daar zijn clubs als Cambuur Leeu warden en De Graafschap de bieten- brug mee opgegaan." Na zes jaar vond Overmars het welle tjes in de Adelaarshorst. Hij besefte dat hij het Deventer project onder schat had. "Misschien had ik eer der moeten weggaan bij Go Ahead Eagles. Riemer van der Velde deed er zestien jaar over om Heerenveen te krijgen waar het nu staat. In drie jaar kun je die stap niet zetten." Dat hij naar Ajax vertrok was een weloverwogen keuze. Anderhalf jaar geleden hield hij de boot nog af, omdat de club organisatorisch en bestuurlijk nog niet optimaal was ingericht. Deze zomer bleek de tijd rijp en prikkelde hij zichzelf met een overstap. "De waardering dat ik kan didaat was, deed me goed. Ik ben blij dat ik deze stap heb gezet. Ik wilde wel weten met wie ik hier in de direc tie zou gaan samenwerken. Ik ben een teamspeler. Dat was ik in het veld en zo werk ik nu ook. Bij Ajax vul ik het technische hart aan." Net als zijn voormalige ploegge noten in het technische hart (Den nis Bergkamp, Wim Jonk en Frank de Boer) is Overmars geestelijk en financieel onafhankelijk en beschikt hij over een topsportmentaliteit. Dat maakt samenwerken prettig. "Ik heb het hier erg naar mijn zin. We heb ben allemaal het idee dat we die top hier weer willen terugzien in de Arena, maar dat kost veel tijd. Als je kijkt naar de geschiedenis dan was Ajax in 1973 en 1995 succesvol. Daar zit 22 jaar tussen. Als je een beetje gekscherend redeneert zou het mooi zijn als we in 2015 ook weer in de buurt komen. Dat is ons doel voor de komende jaren." Om nationaal onomstreden de beste te zijn en zelfs internationaal weer een rol te kunnen spelen, moet Ajax een inhaalslag maken. Ook in de jeugdopleiding. Ajax wil de groot ste talenten aan zich binden en beter maken. Als ze zich vervolgens enkele jaren in het eerste hebben bewezen, dienen ze voor een mooi transfer bedrag verkocht te worden. "Die jongens willen ook uitwaaien. Inci denteel kun je een speler halen die veel geld kost. Of spelers als Viktor Fischer en Lucas Andersen: grote talenten die gezien hun leeftijd vrij veel kosten, maar waarbij je tegelij kertijd praat over een relatief klein bedrag." Tot zover de theorie. Hoe bevalt de praktijk? Ajax is Go Ahead Eagles niet. "Ik was eigen baas en word nu meer geleefd. Ik kon het hier vrij snel oppakken, omdat ik in Deventer in het diepe was gegooid. Ik heb veel praktijkkennis ondanks mijn jonge leeftijd. Bij Ajax liep ik als individu eel techniektrainer al een jaar mee. Toen heb ik al goed rondgekeken voor deze functie. Ajax heeft inter nationale uitstraling. Je moet je net werk in Europa en daarbuiten heb ben. Dat is mijn vakgebied." Overmars zag de laatste achttien maanden bevestigd worden wat hij eigenlijk al wist. "Ajax is een com plexe club, waarin het belangrijkste is je eigen koers te blijven volgen. Gelo ven in jezelf, ook al komt er van bui ten zoveel op je af. Dat vind ik ook zo mooi aan de 'voetbalkant'. Wij ken nen elkaar zo goed dat we aan een blik of woord genoeg hebben. Soms zit je samen te kijken en zie je iets wat niemand anders verder opvalt. Dat is wel leuk als je tot een conclusie wilt komen over een bepaalde speler." Naast de jeugd opleiding focust de voormalige vleu gelspeler zich ook op de transfers. Anderhalve week geleden schreef het Algemeen Dag blad dat Ajax moet vrezen voor een domino-effect, waarbij er voor spe lers als Siem de Jong, Daley Blind, Toby Alderweireld en Christian Eriksen niets meer te winnen valt in Amsterdam. Aan het technische hart en Overmars de taak tijdig adequate vervangers klaar te stomen, contrac ten te verlengen of af te sluiten. "We weten wat er op dat vlak moet gebeu-

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 9