'ERIKSEN IS ALTIJD ONDERWEG, EEN KWALITEIT WAARDOOR HIJ MOEILIJK AF TE STOPPEN IS' Het jaar van... de Europese leerschool ajaxlife Ajax overwintert voor de vijfde ach tereenvolgende keer in Europa, als enige titelkandidaat. De wijze lessen uit de Champions League dienen in februari een passend vervolg te krijgen tegen het Roemeense Steaua Boekarest. Waar staat Ajax internatio naal gezien? Landskampioenen Topscouts EUROPA W 29-12-2012 M 'Waken voor onderschatting' DOOR SANDER ZELDENRIJK Nee, de Europa League is geen afvoerputje van het internationale voetbal. Dat werd ons bij de loting op 20 december maar weer eens op het hart gedrukt. Liefst 14 van de 32 over gebleven teams wonnen in het verle den al minimaal een Europese trofee. Zo ook Steaua Boekarest (Europacup I in 1986). Patrick Kluivert mocht als eerste zijn mening geven over de Ajaxloting. "Ajax moet waken voor onderschat ting, want het had ook zwaardere tegenstanders kunnen loten," riep de ambassadeur van de Europa League al direct nadat hij het briefje met Steaua Boekarest had getoond. Niet veel later werd bekend dat Ajax bij winst zal stuiten op de winnaar van het duel tussen Chelsea en Sparta Praag. Met een eindstrijd in Amsterdam, op 15 mei, kreeg de zeventigvoudig Ajacied uiteraard de vraag hoe hij de kansen van zijn voormalige werkgever inschat. "Die finale zou fantastisch zijn, maar erg moeilijk. Je kunt zien dat de Europa League ieder jaar ster- Christian Eriksen was in de groepsfase van de Champions League niet bij te benen. De Deen legde in de meeste meters af van alle spelers. ker wordt, dat is goed voor het inter nationale voetbal. Er zitten veel ploe gen in die al eens een Europese beker wonnen, maar er zou ook zomaar een nieuwe winnaar kunnen opstaan," aldus de Amsterdammer. Dat de ploeg van Frank de Boer Euro pees overwintert, was deze zomer voorafgaand aan de loting in Monaco weliswaar een sportieve doelstelling, uiteindelijk bleek het een meer dan indrukwekkende prestatie. Ajax zat immers in de zogenaamde 'groep des doods', met louter landskampioenen. De ambitie was zelfs overwinteren in de Champions League, maar Borus- sia Dortmund en Real Madrid bleken respectievelijk een en twee maatjes te groot. Directeur voetbalzaken Mare Overmars meldde Ajax Life enkele minuten na de loting in Monaco al dat Ajax voor Manchester City niet bang hoefde te zijn. Hij kreeg gelijk. "Je kunt van alles roepen over een loting. Te zwaar of te simpel, maar dit is een prima loting. Dortmund was de zwaarste die we konden treffen uit Ajax juicht, de sjeik is stil en het blauwe deel van Manchester moppert op Mancini. De Amsterdammers blijven opnieuw overeind tegen Manchester City en zetten daarmee een reuzenstap richting Europese overwintering. De verdedigers voetbalden zich hoogstwaarschijnlijk niet in de aantekenboekjes van de topscouts. De Amsterdammers werden zes keer maximaal getest en kregen in zes duels liefst zestien tegentreffers om de oren. Alleen het Deense Nordsjaelland bracht het er slechter vanaf en incasseerde 22 tegentreffers. Eriksen is de meestbesproken Ajacied. Hij kwam op zo'n beetje iedere Europese persconferentie ter sprake. De Deen speelde Europees constanter dan in de eredivisie. Hij viel op door een treffer en vier assists te produceren. Daarnaast legde hij van alle spelers de meeste meters af (78186 meter), ruim dertien kilometer per wedstrijd, 144 meter per minuut. "Christian loopt vrijwel altijd een kilometer meer dan de andere spelers. Hij is altijd onderweg, een kwaliteit waardoor hij moeilijk af te stoppen is," aldus De Boer. Verder zullen de internationale voetballiefhebbers vooral de fraaie treffers van De Jong tegen Manchester City nog op het netvlies hebben. Heel veel meer viel er niet te genieten in de groepsduels met ervaren en kwalitatief betere ploegen. De wedstrijden vormen uitstekend studiemateriaal voor het technische hart. Europese wedstrijden zijn van cruciaal belang voor de ontwikkeling van dit talentvolle Ajax. Zowel in fysiek als mentaal opzicht leer je in de praktijk sneller dan op een training. Niet voor niets benadrukte De Boer tijdens de Champions Leaguecampagne al dat er in Amsterdam ook dagelijks het allerhoogste niveau nagestreefd dient te worden. Op die manier zou onderschatting van de 'mindere potjes' in de eredivisie ook teruggedrongen kunnen worden. En dat zou zo maar eens tot iets heel moois kunnen leiden in mei. pot vier en de wedstrijden tegen Real Madrid zijn wedstrijden op topniveau. Dat willen we. Vergeet niet dat Ajax weer een jonge ploeg in opbouw is." Groep D vormde overigens niet de zwaarste groep. Gebaseerd op de coëfficiëntenlijst van de Uefa, waarin de Europese clubprestaties van de laatste vijf jaar zijn opgeteld, bleken drie groepen zwaarder: groep E (FC Barcelona, Celtic, Benfica en Spartak Moskou), groep F (Bayern München, Valencia, BATE Borisov en Lille) en groep G (Juventus, Shaktar Donetsk, Chelsea en Nordsjaelland). Een ploeg in opbouw dus. Kun je bij Ajax wel opbouwen op Europees niveau? Waar staat Ajax internatio naal, ruim twee jaar na de vernieti gende column van Johan Cruijff? In zes groepsduels toonde Ajax verschil lende gezichten. Het kwam fysiek te kort (Dortmund-uit), speelde met te veel ontzag (Real Madrid-thuis), steeg boven zichzelf uit (City-thuis), toonde zich efficiënt (City-uit), maar kon de verwachtingen niet waarmaken toen dat gevraagd werd (Dortmund-thuis). Net als twee jaar geleden werd de ploeg in Madrid afgedroogd, al bleef een vlijmscherpe column ditmaal uit. Ajax ging eervol ten onder, vasthou dend aan de eigen filosofie. Dat kijkt voor Ajacieden een stuk fijner in de spiegel en lijkt vooralsnog de grootste winst. Interessant is het te kijken welke spe lers zich Europees goed staande hiel den. Zeven van de elf basisspelers misten geen minuut in de groepsfase van de Champions League: Ken neth Vermeer, Ricardo van Rhijn, Toby Alderweireld, Niklas Moisan- der, Daley Blind, Christian Eriksen en Siem de Jong. Derk Boerrigter en Christian Poulsen maakten minder minuten, maar speelden eveneens alle duels.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 6