Het jaar van... de scherpschutter, de nieuwkomer en de mentor Het jaar van... de scherpschutter de aanhouder Directeuren en Denen kwamen, commis sarissen en Ajaxvedettes gingen. Een over zicht van de hoofdrolspelers van 2012. ajaxlife 4 JAAROVERZICHT 29-12-2012 3-3-gelijkspel. Zijn eerste tref fer maakte hij op bezoek bij ONS Sneek, ook niet echt een droomlo- catie. Inderdaad, Fischer had zijn eerste mijlpalen ook wat anders voorgesteld. De Deen maakte dit alles ech ter ruimschoots goed in de thuis wedstrijd tegen PSV. Hij stuurde Atiba Hutchinson het bos in en gaf een voorzet op maat voor Danny Hoesen, die de 2-1 binnentikte. Fischer maakte vlak voor tijd zelf de 3-1 na verdedigend blunderen aan Eindhovense kant. De Deen hield na zijn treffer even zijn hand bij zijn oor. Genie tend van de ontlading op de tribu nes. Het was een heel ander geluid dan na zijn debuut, competitiede buut en eerste doelpunt. De hoofdrolspelers van 2012 Hij vond het gepraat over dat hij een goed inzicht heeft een beetje onzin. Hij voetbalt nu vooral op gevoel. Als Viktor Fischer zelf mocht aangeven waar hij echt goed in was, zou hij zeggen: in doelpun ten maken. Zijn teller in Ajax 1 staat inmiddels alweer op vijf, na slechts vijftien wedstrijden. Geen slechte cijfers voor een pas acht tienjarige vleugelaanvaller. Bij Ajax debuteerde in 2012 in totaal zes spelers uit de jeugdop leiding, waarbij de Fransman Ilan Boccara niet is meegerekend. Hij maakte immers pas in de zomer de overstap van Paris Saint-Ger- main naar Ajax. Joël Veltman, Ste- fano Denswil, Fabian Sporkslede, Lucas Andersen en Lesley de Sa speelden wel enige tijd op De Toe komst voordat ze hun eerste minu ten in Ajax 1 mochten maken. De mondige Fischer maakte na een uiterst succesvol seizoen bij de Al in de NextGen Series, waarin hij topscorer werd, een even goede voorbereiding op dit seizoen mee in de A-selectie. Zijn debuut - in de strijd om de Johan Cruijffschaal tegen PSV - noemde hij echter 'dramatisch'. Hij moest dan ook wachten tot 20 oktober (uitduel Heracles Almelo) voor zijn com petitiedebuut. Uitgerekend een paar dagen nadat trainer Frank de Boer had laten weten dat de Deen niets had aan invalbeurten van tien minuten, mocht hij zeven minuten meedoen. Ook dit debuut liep op een teleurstelling uit, met een DOOR MIKE VAN DAMME Viktor Fischer is mondig. Dat weet ook PSV-aanvoerder Mark van Bommel inmiddels. Hij is geen Lionel Messi, en de aantal len van Cristiano Ronaldo en Robin van Persie haalt hij ook niet. Siem de Jong mag met 24 treffers in 2012 echter wel met recht de scherpschut ter van Ajax worden genoemd. Geen andere speler die in de buurt komt van de opgeleide middenvelder, die zowel vorig als dit seizoen geregeld in de spits opdook. Net als een jaar eerder tegen FC Twente scoorde de Doetinchemmer in de kampioenswedstrijd tegen VW- Venlo. Het betekende Ajax' tweede titel op rij en 31ste in totaal. En dat wederom na een indrukwekkende inhaalrace. Na speelronde twintig stonden de Amsterdammers nog acht punten achter op koploper PSV. Dat De Jong de absolute topsco rer van Ajax is, vertelt ook het verhaal van de spitsenproblematiek. Over het hele jaar 2012 speelde Ajax' beoogde eerste spits Kolbeinn Sigthórsson slechts acht wedstrijden. Dit seizoen werd de IJslander, die lang uitgescha keld was door een schouderblessure, in eerste instantie vervangen door De Jong. Daarna was het de beurt aan Ryan Babel. Nadat ook hij met een schouderblessure aan de kant kwam te staan, maakte Danny Hoesen zijn opwachting in de punt van de aanval. Nu De Jong aanvoerder is (als opvolger van de naar Tottenham Hot spur vertrokken Jan Vertonghen), zijn nog meer ogen op hem gericht. Hij wordt kritischer bekeken. Er wordt meer van hem verwacht. Uiteindelijk scoorde hij tot de winterstop toch alweer tien keer, waaronder twee keer op bezoek bij Manchester City. Het leverde ontzag op van de ervarenYaya Touré. En dat is toch niet mis voor een speler die geen Messi, Ronaldo of Van Persie heet. De Jong en zijn vliegtuigmove, na zijn treffer tegen Manchester City in de Arena. Tscheu la Ling kijkt met Johan Cruijff en Wim Jonk naar een oefenduel tussen zijn AS Trencin en Ajax. Hij had graag zijn handtekening willen zetten onder een contract als algemeen directeur. Hij had Johan Cruijff achter zich, maar dat bleek niet genoeg. Tscheu la Ling werd niet benoemd. Cruijff stapte eind vorig jaar zelfs naar de rechter om de beoogde benoeming van Louis van Gaal - door zijn medecommissarissen - als directievoorzitter te voorko men. Op 7 februari deed de recht bank van Haarlem uitspraak in het kort geding. Cruijff kreeg op het belangrijkste punt gelijk: de benoeming van Van Gaal moest worden opgeschort. Uiteindelijk viel de raad van commissarissen, die naast Cruijff bestond uit Steven ten Have, Paul Römer, Edgar Davids en Marjan Olfers. De naam Ling viel alleen nog maar in relatie tot een eigen kort geding dat hij had aange spannen tegen Ten Have, wegens laster. Inmiddels is er een nieuwe raad van commissarissen. Op 14 december werd de benoeming van Dolf Collee en Ernst Ligthart goedgekeurd door de aandeelhou ders, waar eerder dit jaar al Hans Wijers (voorzitter), Theo van Dui- venbode en Leo van Wijk zitting namen in het orgaan. En Ling? De mede-eigenaar van het Slowaakse AS Trencin was in december ook op De Toekomst. Zijn club gaat de komende twee jaar een samenwerking aan met Ajax, onder meer op het gebied van scouting, doorstroming van talenten en het overnemen van spelers. Op 12 december werd er getekend, en mocht Ling alsnog een krabbel zetten op Ajaxpapier.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 4