15 GE Facebook Het jaar van... de kritische Ajaxfan 'EEN MOOIE AVOND' ajaxlife Gezelligheid met een kritische blik; Café Ajax Life kende in Hoogkarspel een succesvolle vuurdoop. Vierhonderd Ajaxfans kwamen op het SVA-evenement in club Bantam af. Vragen Dichterbij Achterin REPORTAGE 29-12-2012 'Waarom toch elke keer een korte corner?' Kijk voor een filmpje en foto's van Café Ajax Life op ajax.li/hoogkarspel DOOR MIKE VAN DAMME Bij IFK Göteborg maakte Tobias Sana ook al wat supportersfeesten mee. Maar op een vrijdagavond tijdens het seizoen aanwezig zijn in een kroeg vol fans, wordt een nieuwe ervaring voor de 23-jarige Zweed. Gelukkig hoeft hij niet alleen het podium op, zegt hij backstage. Teamgenoten Christian Eriksen, Niklas Moisander, Ricardo van Rhijn, Jody Lukoki en Lorenzo Ebecilio zijn ook aanwezig. Sana is goed gebrieft, want hij weet dat de supporters ook vragen mogen stellen als de spelers eenmaal op het podium staan. "Dat is wel nieuw voor me," stelt hij. "Of ik op alle vragen antwoord geef? Wel als ze over voetbal gaan. Op gekke vragen niet, hoor." Wat de vleugelaanvaller niet weet, is dat het voor iedereen in de zaal een nieuw concept is. De feesten van de Supportersvereniging Ajax waren afgelopen jaren vooral gericht op gezinnen, waarbij kinderen zelf kon den voetballen met hun helden. In Hoogkarspel staan voor het eerst de volwassen leden echt centraal, in een kroegomgeving, en een podiumpro gramma met de spelers, trainer Frank de Boer, bestuursraadslid Ronald Pieloor en een panel met journalisten Jaap de Groot (De Telegraaf), Simon Zwartkruis Voetbal International), Dick Sintenie Het Parool) en Menno Pot (freelancer). Het is een mooie afsluiting van het kalenderjaar, en een goed evaluatiemoment zo halverwege het seizoen. Met hoeveel punten verschil wordt Ajax kampioen? Welke Feyenoorder kan na de winterstop een panna ver wachten van Jody Lukoki? Wat vindt Moisander het grootste verschil tus sen Ajax en AZ? Waarom worden er toch elke keer nog korte corners genomen? En wat vindt Sana van Zla- tan Ibrahimovic? Die laatste vraag wordt gesteld door de 24-jarige Joran de Haas. De Grootebroeker is idolaat van Zlatan, laat hij weten. Vandaar ook de vraag aan die andere Zweed. "Ik was wel benieuwd naar hoe Sana tegen Zla tan aankijkt," legt de vragensteller uit, die samen met zijn vriendin en broer naar club Bantam is gekomen. "Het is fantastisch dat je nu zelf vragen mag stellen aan de spelers. Alleen is het jammer dat er geen signeersessie is." Het is geen al te gekke vraag van Joran, en dus antwoordt Sana gewoon. "Het is een eer om met Zla tan samen te mogen spelen bij de nationale ploeg. Hij is een geweldige speler, en voor mij de beste spits ter wereld," luidt het antwoord. Om ook nog even antwoord te geven op de andere vragen: Eriksen hoopt dat Ajax kampioen wordt, met hoeveel punten verschil maakt niet uit; Lukoki geeft geen panna bij de volgende klassieker; Moisander vindt Ajax een échte topploeg; Eriksen neemt korte corners omdat deze op de training wel gevaar opleveren. De avond draait niet alleen om de spelers. Ook een journalistenpanel wordt uitgehoord door de nieuwsgie rige en kritische Ajaxfans. Daarnaast verschijnt bestuursraadslid Ronald Pieloor op het podium. Hij is voor zijn functie mede namens de supporters verenigingen voorgedragen. "Daarom is het ook belangrijk dat ik hier ben, dat de supporters met me kunnen pra ten," legt hij uit als hij een rondje door de zaal loopt. "De lijn tussen Ajax en de fans moet open blijven. Vandaar dat het ook goed is dat de SVA dit soort evenementen organiseert. Het brengt de club en de supporters nog wat dichter bij elkaar. Ook als Café Ajax Life een volgende keer bijvoor beeld in Maastricht is, ben ik erbij." Pieloor heeft het druk. Er zijn genoeg supporters die hun ideeën met het bestuursraadslid willen delen. Ondertussen gaat het podiumpro- Daniel Dekker was een van de presentators in Hoogkarspel. Daarnaast is hij natuurlijk voorzitter van de Supportersvereniging Ajax. Hij blikt terug op het eerste Café Ajax Life. "Mensen worden lid van de SVA om zich dicht b(j de club te voelen. Op een avond als deze kunnen ze echt dichtbij komen, en zelfs vragen stellen aan spelers en andere betrokkenen." "Café Ajax Life trekt meer volwassen publiek dan de feesten die we in het verleden organiseerden. Ik moet zeggen dat de sfeer erg goed was. Er werden kritische vragen gesteld, maar dat kun je verwachten van Ajaxsupporters. Het waren ook zinnige vragen, over tactiek, over inzet." "Het was een mooie avond. Zeker omdat dit de eerste keer was. Natuurlijk kan het een en ander nog verbeterd worden, daar gaan we aan werken. Maar over het algemeen was het een goede aftrap." Club Bantam is goed gevuld met Ajaxsupporters voor het eerste Café Ajax Life. leuke avond gehad. "Ik zag alleen niet zoveel, omdat we achter in het zaaltje stonden," zegt Irene. "Gelukkig was het geluid goed, zodat we de discussies gewoon konden volgen." Zelf hebben de twee vriendinnen geen vragen gesteld. Luisteren naar de antwoorden vonden ze leuk genoeg. Dat brengt ons terug bij Sana, die inmiddels weer backstage zit. "Het was leuk om te doen. Het was inder daad heel anders dan ik gewend was in Zweden. En gelukkig geen moeilijke vragen," zegt hij lachend. Ook Moisander en Eriksen zijn te spreken over de nieuwe opzet. "Het is goed dat supporters ons kunnen vragen waarom we bepaalde dingen doen," zegt Moisander. "Het is mooi dat er veel supporters op afgekomen zijn." Eriksen is afgelopen jaren ook aanwezig geweest bij andere SVA- feesten. "Dit is wat kleiner, maar daardoor gezelliger. Het is ook goed dat een paar mensen ons vragen stelde. Ik vond het niet vervelend dat ze over de korte corner begon nen. Bij de training gaat het echt vaak goed. Ik hoop dat ze nu snappen waarom we het doen." gramma verder. Presentators André Accord en Daniel Dekker zijn inmid dels begonnen met een quiz, waar aan twee supporters deelnemen. De inzet: twee seizoenkaarten voor vol gendseizoen, aangeboden door Ajax' hoofdsponsor Aegon. Uiteindelijk is Tim Busschops (30) uit Enkhuizen de winnaar. "Het is nu wel een erg vruchtbare avond," zegt hij als hij met zijn vrienden en vader nog een biertje neemt. "We grapten er nog met elkaar over dat we die seizoenkaarten zouden gaan winnen." Het nieuwe concept bevalt Tim wel, en niet alleen vanwege de gewon nen prijs. "Ik ben in het verleden wel eens naar een ander SVA-feest geweest. Dat was een groot festijn. Ook leuk, maar minder persoonlijk." Achter Tim staan Irene Loppersum (22) en Melike Senler (21) ook wat na te praten. Melike is geen echte Ajax fan, maar is op uitnodiging meegeko men. Ze noemt zichzelf neutraal in de club vol Ajaxfans. Irene is daarentegen seizoenkaarthouder. De twee vriendinnen hebben een Irene (shirt Eriksen) en Melike praten met wat vrienden over het podiumprogramma.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 11