(EUN 'WIJ LATEN ZIEN DAT JE MET BEPERKTE MIDDELEN EN EEN JUISTE VISIE SUCCESVOL KUNT ZIJN' ajaxlife REPORTAGE 4 4 13-12-2012 X X Signalen Samenwerking; [~~f] Stelling Facebook lende Slowaakse counterploegen. "Deze club is opnieuw opge bouwd. Toen ik hier kwam en de club in 2008 meteen degradeerde, dacht iedereen dat we weer zouden vertrek ken. Wij bleven kalm en trouw aan onze visie. Dat is ook de enige weg als je wilt vernieuwen. Na drie jaar in de tweede divisie promoveerden we in 2011 met 25 punten voorsprong naar het hoogste niveau. Vorig seizoen ein digden we als vijfde en nu draaien we bovenin mee." Inmiddels is de sfeer positief. "De mensen werken hier keihard, maar zijn vanuit het verleden nog iets terug houdend. Een generatie geleden zaten ze nog onder het communisme. Jon geren willen zich ontplooien. Robert Rybnicek was in 2007 woordvoerder namens de oude aandeelhouders. Hij moest als algemeen directeur hier mijn visie gaan uitvoeren, al begreep hij het eerst niet. Toen hij het ging begrijpen, begon zijn organisatie het te snappen, daarna de spelers, vervolgens de sup porters en uiteindelijk de hele stad." Tscheu la Ling in gesprek met Robert Rybnicek in de kou op de tribune bij AS Trencin. Commercieel gezien komt de club van ver, maar gaat het steeds beter. De plaatselijke bakker en slager maken geleidelijk aan plaats voor steeds meer A-merken als Aegon, Nike en sinds kort Coca Cola. "We zijn zelfs in gesprek met Swiss Partners, een Zwitserse bank," aldus Ling. "Dat zijn belangrijke signalen." De club werkt met een begro ting van 1,6 miljoen euro, drie keer kleiner dan die van koploper Slovan Bratislava. "De club heeft vanuit de exploitatie een tekort van zeven ton. Dat moet nu nog worden gedekt door transfers of aandeelhouders. De eer ste drie jaar moesten we geld bijleg gen, maar de laatste twee jaar heb ben we voor vier miljoen euro spelers verkocht. We proberen deze club aan alle kanten zelfredzaam te laten zijn. Het gaat de goede kant op. De club groeit en bloeit op alle trajecten." Om de komende vijf jaar door te groeien, moet AS Trencin regionaal denken. Het nieuwe jeugdcomplex (zie illustratie), alsmede een modern stadion voor tienduizend toeschou wers, zal hoogstwaarschijnlijk iets bui ten het stadscentrum komen te liggen, in Trencianske Stankovce. De club exploiteert er al een hotel en beschikt over twee velden en dertig hectare grond om de academie verder te ont wikkelen. "Daar ligt straks onze basis om door te groeien," erkent Ling. Het huidige stadion, inclusief de grond, is in bezit van de club. Ondanks een investering van ruim zes ton, oogt het als een verwaarloosde Oost-Europese voetbaltempel. Zaten er vroeger tienduizend supporters, de kraker tegen FK Senica trok zo'n drie duizend fanatieke liefhebbers. "Er zit ten geen gouden kranen bij deze club. Het is allemaal oud. Dat geeft niet, Trencin ademt voetbal." Johan Cruijff was zo onder de indruk van Lings project dat hij onder andere Wim Suurbier vier dagen naar Slowa kije stuurde om AS Trencin door te lichten. "In de periode dat Johan zocht naar een algemeen directeur om Ajax door de revolutie te leiden, hoorde hij hoe wij hier bezig waren. Johan dacht simpel. Als ik het hier in het klein kon bij Trencin, dan zou ik het ook wel in het groot kunnen bij Ajax. Hij is hier nog niet zelf geweest, maar een maand geleden was hij wel persoonlijk aanwe zig tijdens het oefenduel tussen beide clubs op De Toekomst." Dat oefenduel vormde het offici euze begin van een samenwerkingsver band. Tot deze week stond er nog geen directiekrabbel onder het project. Wat Ling en de Trencinfans betreft wordt het geen eenrichtingsverkeer naar Amsterdam. Uiteraard komen de beste spelers in aanmerking voor Ajax, dat met Trencin tevens een groter scou- tingnetwerk in Oost-Europa krijgt. De Slowaken hopen op hun beurt dat spelers, die bij Ajax nog net niet tegen het eerste elftal aanhikken, in zichzelf willen investeren. Bij AS Tren cin kunnen ze in alle rust werken om de volgende stap te maken. Belang rijk is daarbij wel dat de Slowaakse club door de spelers niet mag worden gezien als het 'afvoerputje' van Ajax. Daar ligt een rol voor zowel de Ajax- trainers, maar vooral ook voor de zaak waarnemer en de desbetreffende Aja- cied zelf, meent Ling. Het Slowaakse salarisklimaat is voor niet-EU-spelers voordeliger ten opzichte van Nederland, waar een talentvolle Argentijn meteen meer dan ruim vier ton moet verdienen. Potentiële Ajaxspelers kunnen dus eerst rijpen in Slowakije en vervolgens, indien gewenst, de stap maken naar Amsterdam. "Ajax is zeer succesvol met het aantrekken van Denen, maar misschien is de stap voor spelers uit andere landen, zoals Zuid-Afrika en die in Zuid-Amerika wel te groot." Is het denkbaar dat er in de toe komst, in navolging van Ajax Orlando en Ajax Cape Town een Ajax Tren cin gaat komen? Ling denkt van niet. "Laten we eerst maar eens gaan reali seren dat beide partijen voordeel halen uit deze samenwerking. Kijken of het gaat brengen wat we ervan verwachten. Als ik van buitenaf naar de Amster damse samenwerking met Ajax Cape Town kijk, heb ik niet het idee dat dit opbrengt wat ervan verwacht werd. Terwijl Ajax daar juist een meerder heidsbelang in heeft." Moet Ajax doorgaan met satellietclubs of zich alleen richten op Amsterdam? Discussieer mee op ajax.li/satelliet Van Veen nu mee in de subtop van de eredivisie. Depetris heefteen Italiaans paspoort, maar overweegt dat op te geven voor een Slowaaks papiertje. Zo kan hij opgeroepen worden voor het Slowaakse nationale elftal. Depretis: "Dit land zit in mijn hart. Ik spreek na vijfjaar de taal en heb een Slowaaks meisje. Ik leid een normaal sociaal leven. Als je hier alleen maar aan je eigen land denkt, wordt het lastig. Ik ben hier met maar één doel. In de afgelopen vijfjaar was lang niet alles zoals ik gehoopt had, maar ik ben hard blijven werken. Uiteindelijk behaal je dan resultaat." Liefhebbers Trencin ligt op twee uur rijden van Wenen en is een rustig stadje waar voetbal, basketbal en vooral ijshockey op sportief vlak de boventoon voeren. De 'Sport Bar' schenkt er een halve liter bier voor tachtig eurocent en doet dan ook goede zaken in het week einde. Hier komen liefhebbers samen. Op de avond voor de wedstrijd heeft Ajax Life er een ontmoeting met enkele fanatieke supporters van AS Trencin. De harde kern bestaat uit vijftig jon gens. Ze zijn links georiënteerd, anti fascistisch. Het bier versimpelt de tegenstelling met rivaliserende groe peringen: punkers versus neonazi's. Op beleidsmatig vlak zijn ze blij met de ontwikkeling die hun club doormaakt, maar ze hopen una niem dat de oude clubnaam 'Jed- nota Trencin' weer in ere hersteld zal worden. "AS betekent helemaal niets," laat een van hen optekenen. Enkele uren later ontrollen dezelfde mannen in de vrieskou hun spandoe ken voor de laatste wedstrijd van het jaar tegen FK Senica, dat met twee uitsupporters is afgereisd. Een 'opge kocht team dat voorheen voor Inter Bratislava door het leven ging', krijgen we te horen. Er zijn spandoeken voor Depetris, van wie iedereen denkt te weten dat hü tussentijds vertrekt. Het commerciële digitale televisieka naal krijgt een middelvinger. Het sta dion is met drieduizend toeschouwers maar matig gevuld, terwijl het hier eind jaren negentig kolkte met tien duizend uitzinnige Slowaken. Slowaaks bondscoach Stanislav Griga is een van de aanwezigen. Hij strijdt met zijn land in de schaduw van Griekenland en Bosnië-Herzegovina om deelname aan het WK van 2014 in Brazilië. De nationale ploeg oogstte nog wel lof na de uitschakeling tegen Nederland op het WK van 2010, maar sindsdien valt er weinig te genieten. Ook in Europees clubverband preste ren alle buurlanden beter. Er zal geïnvesteerd moeten worden. In de bouw van nieuwe stadions en in de jeugdopleidingen. Griga: "Het is voor de toekomst van het Slowaaks voetbal te hopen dat alle clubs het project van AS Trencin gaan volgen." David Depetris is topscorer van AS Trencin. In het verleden speelde hij nog voor Almere City.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 10