ïifsl:r 'OP MAANDAGMORGEN GING HET OP KANTOOR EERST OVER AJAX, DAARNA PAS OVER BUSINESS' Michael Kinsbergen: mentor met een missie ajaxlife Michael Kinsbergen (54) begon afgelopen maandag aan zijn eerste werkweek bij Ajax. Daarmee staat de club na 544 dagen weer onder leiding van een algemeen directeur. Wie is deze ras-Amsterdammer die het liefst uit de schijnwerpers blijft? Bankwezen iEÏTlATn" IAAHNH Concurrentie PORTRET Q 29-11-2012 'Juiste man op de juiste plek' DOOR SANDER ZELDENRIJK De meeste aandacht bij de presentatie van Ajax' nieuwe algemeen directeur en directeur marketing ging uit naar Edwin van der Sar. Dat was precies de bedoeling. 'Sar' wordt het gezicht naar buiten. Michael Kinsbergen, Van der Sars 'mentor' voor de komende drie jaar, heeft daar geen enkel probleem mee. Hij is niet de man die uit zichzelf zal aanschuiven bij Studio Voetbal of Voetbal International. Kinsbergen bracht zijn eerste twee levensjaren door in de Water graafsmeer. Daarna woonde hij tot zijn achttiende in Buitenveldert. Zijn ouders waren ondernemend. Vader had een groothandel in horloges, moe der had een eigen linnenzaak. Kinsber gen heeft verder nog een broer, zus en halfzus. Na zeven studiejaren in Ame rika, belandde hij in de Pijp. Inmiddels woont hij 22 jaar in het centrum van Amsterdam. Ajax en sport in het algemeen speelden in zijn jeugd al een grote rol. Hij voetbalde net als zijn opa en vader bij AFC en honkbalde bij ABC. Met het schoolteam van het Spinoza Lyceum werd hij twee keer Amsterdams kampioen. In die ploeg voetbalde hij onder andere met Fred Nanning, een F-sider van het eerste uur. Op zijn vijfendertigste stopte hij vanwege fysiek ongemak met voetbal en haalden zijn vrienden hem over te gaan wielrennen. Nog steeds kan hij intens genieten van een Alpenrit, lek ker alleen of met zijn vrienden. Hij houdt van mensen die zichzelf weten te blijven. Zijn grootste inte resse ligt in de snelle wereld van het internet. Daar leerde hij hoe belang rijk innovatie en slagvaardigheid zijn binnen een organisatie. Wat hem fas cineert is dat de nerds van vroeger nu misschien wel de belangrijkste mensen ter wereld zijn. De beste zijn puur, net als kunstenaars. Kinsbergen is ook een liefhebber van hedendaagse kunst. Tijdens zijn studie in Californië (1977-1981) leerde hij Johan Cruijff kennen, die daar destijds voetbalde bij de LA Aztecs. Hoewel hij tegenwoor- dig meer affiniteit heeft met marke ting, behaalde Kinsbergen in 1985 zijn MBA, met als hoofdvak Finance. Dat deed hij op de prestigieuze Wharton School aan de Universiteit van Penn sylvania. In de periode 1986-1995 deed hij vervolgens ervaring op in het bankwezen, vooral op het gebied van beursintroducties, fusies en overna mes. Zijn financiële kennis nam hij deze zomer mee naar de onderhande lingstafel van Ajax, waar hij als oom van Ilan Boccara de contractbespre kingen voerde namens de middenvel der. Kinsbergen was in 1997 betrok ken bij een sportproject, waarbij het toenmalige 23-jarige golftalent Maar ten Lafeber een aandelenplan lan ceerde. "Sindsdien zijn we vrienden. Via Michael raakte ik ook bevriend met Johan Cruijff, met wie ik de laat ste zeven jaar samenspeel tijdens de Alfred Dunhill Cup," zegt Lafeber (37). "Michael is een rustige jongen die weet wat hij doet. Hij is professio neel en laat niets aan het toeval over." Het project werd overigens een succes. Zeven jaar later kregen elfhon derd investeerders hun inleg terug, aangevuld met een rendement van 85 procent. Kinsbergen investeerde sinds 1999 in het Amsterdamse bedrijf Nedstat en trad daar in 2000 als algemeen direc teur toe tot de directie. Nedstat, een gratis softwareprogramma waarmee bezoekersverkeer op websites kon wor den gemeten, werd in die periode mas saal gedownload. "Omdat we razend snel groeiden, was de organisatie af en toe chaotisch," vertelt Michiel Berger, medeoprichter en creatief directeur Michael Kinsbergen laat zich niet snel gek maken, aldus oud-collega's. van Nedstat. "Michael heeft daar duidelijk structuur in aangebracht. Het verbaasde me niet toen ik zag dat zijn naam aan Ajax werd gelinkt. Op maandagmorgen ging het op kantoor eerst over Ajax, daarna pas over busi ness." Kinsbergen en Berger vulden elkaar goed aan. Eerstgenoemde ontwikkelde de organisatie, laatstge noemde bedacht de producten. Naar- F B NHtOl iiahbihw riAOioi Michael Kinsbergen (op de foto met colaflesje, in de haven van Piraeus met vrienden) was in 1987 aanwezig bij de Europacup finale tegen Lokomotiv Leipzig. mate de tijd vorderde, leerden ze ook van eikaars expertise. Het inwerken van Van der Sar mag geen probleem vormen voor een man die bij Nedstat een kwalitatief goede organisatie uitbouwde van twaalf naar honderdvijftig werknemers. Dat deed hij ondanks de moordende concur rentie in de internetwereld. Toen de internetzeepbel in de periode 2001- 2004 uiteenspatte, loodste hij het snelgroeiende bedrijf er doorheen. Een aangekondigde beursgang werd uitgesteld, het kantoor in New York gesloten. De focus kwam nog nadruk kelijker op de Europese markt te lig gen, waar het bedrijf inmiddels vesti gingen had in Londen, Frankfurt en Parijs. "Michael laat zich niet snel gek maken en blijft ook onder druk erg rustig," zegt Brent Wissink, voormalig financieel directeur bij Nedstat. "In 2005 trad Google toe tot onze markt met een gratis product. Daardoor moesten we onder zijn leiding onze strategie verleggen. Hij maakt eerst een gedegen analyse met input van zichzelf en derden. Michael is iemand die mensen om zich verzamelt met aanvullende kennis, strategisch denkt, maar ook scherp op de details is. Hij beslist pas als hij het naadje van de kous weet. Hij is van het overlegmo del, maar had als eindverantwoorde lijke het laatste woord." Uiteindelijk betaalde Kinsber gens investering in Nedstat zich uit in 2010. Het Amerikaanse webmar ketingbureau comScore kocht de oprichters en aandeelhouders uit voor 29 miljoen euro. Vanaf dat moment is de Amsterdammer alleen nog als adviseur van het bestuur aan het bedrijf verbonden, een nevenfunctie die hij gewoon zal blijven uitoefenen. Sake Bosch was namens aandeel houder PrimeVentures destijds nauw betrokken bij de prijsonderhande- lingen tussen Nedstat en comScore. "Ik heb Michael in de zeven jaar dat we samenwerkten leren kennen als iemand die heel enthousiast is, op handen werd gedragen en een sterk bindend vermogen heeft. Hij heeft van Nedstat een snelgroeiend bedrijf gemaakt. Hij is bovendien een echte Ajacied, hij slaagde er in ieder geval niet in zijn Ajaxpassie te verbergen. Volgens mij heeft Ajax de juiste man op de juiste plek." Jeugdvrienden, oud-compagnons of andere zakelijke relaties, allen beamen dat Kinsbergen voldoet aan het profiel van een algemeen directeur die een stabiele, rustige organisatie wil neerzetten. Ajax gaat een nieuw tijdperk in. De 'fluwelen revolutie' is achter de rug. Een bot sing van visies die overal wel eens voorkomt, alleen ligt bij Ajax alles onder een vergrootglas. Het door de raad van commissarissen inge huurde headhuntersbureau heeft de club een stressbestendige vernieuwer afgeleverd die het best gedijt in de luwte. Maar zoals ze in de financiële wereld ook wel zeggen: in het verle den behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 8