ANTOINE 'SPITZ' KOHN (1933-2012) Erelid André Kraan was 72 jaar Ajacied MARKANTE AJACIED Spelers en clubbestuurders van Ajax krijgen de nodige aandacht in de media. De clubhis torie herbergt meer markante persoonlijkhe den. Ajax Life belicht ze. In deel 8: het op 23 november overleden erelid André Kraan (85). MARKANTE AJACIED 4 Q ajaxlife 29-11-2012 lü DOOR MARK VAN DEN HEUVEL Onafscheidelijk Bestuurslid Clubman Gastheer van Ajax Ajax moest naast André Kraan afgelopen week ook afscheid nemen van voormalig trainer Antoine 'Spitz' Kohn. De Luxemburger, die al tijden in Enschede woonde, overleed zaterdag 24 november op 79-jarige leeftijd. Hij was van 1984 tot 1989 werkzaam voor de Amsterdamse club, als assistent- en als interim-trainer. In 1985 pakte hij als interim (na het ontslag van Aad de Mos) met Ajax de landstitel. Hij werd echter vooral bekend door zijn succesvolle trainersperiode bij FC Twente (1972-1979). Met de tukkers werd hjj in 1974 tweede in de eredivisie, haalde een jaar later de Uefa-Cupfinale, en won in 1977 de KNVB-beker. Het Ajaxbestuur eind jaren tachtig (v.l.n.r.): André Kraan, Arie van Eijden, Uri Coronel, Michael van Praag, Arie van Os en Hennie Henrichs. Op de vraag om zichzelf te type ren, zei erelid André Kraan ooit: "De één houdt van postduiven, de ander van mooie auto's of vrouwen. Ik houd van Ajax; het is mijn lust en mijn leven." Nu is het zijn beroemd ste uitspraak. "André Kraan was een meer dan volwaardig Ajacied," zegt Ajax' teammanager David Endt. "In alle opzichten. André was niet weg te denken uit ons verenigingsleven. Ajax was zowel zijn thuis- als zijn uitvalsbasis." Kraan werd op zijn dertiende lid van Ajax, in 1940. De droom om ooit in het eerste elftal te spelen werd ruw verstoord door drie mili taire dienstjaren in Indonesië. Wel werd hij met Ajax honkbalkampioen van Nederland, in 1948. Kraan, die bij Ajax opgroeide met generatiege noten als Rinus Michels en Cor van der Hart, maar nooit verder kwam dan het tweede elftal, stopte in 1958 met voetballen, op 31-jarige leeftijd. Drie jaar later, in 1961, trad Kraan aan als bestuurslid techni sche zaken. Sindsdien heeft hij alle interne stormen bij Ajax overleefd, met een lange onderbreking tussen 1977 en 1986 omdat zijn toenmalige werkgever hem geen toestemming verleende een officiële functie bij Ajax te vervullen. Dat veranderde overigens niets aan zijn status bin nen de club. Kraan behield het vertrouwen, ook als vrijwilliger, in uiteenlopende functies van elftalbe geleider tot jeugdsecretaris, actief lid van de ledenraad en diverse 'com missies van wijze mannen.' Oud-voorzitter Michael van Praag kende Kraan een groot deel van zijn leven. "André was een vriend van m'n vader Jaap, ook al was hij een stuk jonger," zegt Van Praag. "Die twee waren echt onafscheidelijk, ook al noemde mijn vader hem thuis wel eens een broekie. Maar ik zal André blijvend herinneren als een enorme Ajacied, ook al kon hij sommige zaken vergoelijken." Dat zegt ook voormalig bestuur der en oud-voorzitter Uri Coronel. "André was geen ruziezoeker, altijd uit op consensus en vrede. Hij leefde volledig voor de club. Ajax was zijn zoon én zijn dochter. Hij was er altijd bij, stond altijd klaar. En niet alleen bij het eerste, ook bij de lagere elf tallen. Kraan was een clubman pur sang. Hij deed het niet voor de gla mour, hij hechtte evenveel waarde aan zaterdag- als zondag één." Van Praag leerde Kraan als opgroeiende jongen vooral kennen als de 'gastheer van Ajax', een rol die hij tot op het laatst bleef vervul len. "Hij kon zich enorm bekomme ren om wie er wel en wie er niet in de bestuurskamer mochten komen, aldus Van Praag. "Hij stond vaak zelf aan de deur. Het was André echt een doorn in het oog als er mensen binnenliepen die niets in de bestuurskamer te zoeken hadden." De rol van de tot in de puntjes geklede gastheer zat Kraan als gego ten. Tot op de dag van vandaag hangt in de bestuurskamer van Ajax 'het koord van Kraan', een rood koord tussen twee paaltjes, ter notificatie. Geen toegang voor onbevoegden. In het 'tweede kabinet Van Praag', eind jaren tachtig onder leiding van Michael, werd Kraan benoemd tot André Kraan was altijd uit op consensus en vrede, aldus voormalig bestuurder Uri Coronel. 'bestuurslid technische zaken'. "Dat is nu, in vergelijking met vroeger, een totaal andere functie," zegt col lega-bestuurslid Coronel. "Het was echt niet zo dat André met Louis van Gaal om de tafel zat om over de opstelling te praten. Maar André bekommerde zich wel om alle andere zaken. De jeugd, de amateurs, de ontvangst van de scheidsrechters, noem maar op. Ajax was destijds nog één club, alle verantwoorde lijkheden vielen onder het bestuur. Maar André was niets teveel. Hij hield van Ajax." Kraan was een traditionele man, zegt Van Praag. Iemand van de oude stempel, ook dat. "André had een grote, representatieve waarde voor Ajax; iets waar de club de laatste jaren niet echt in heeft uitgeblon ken." Volgens Endt behield Kraan altijd zijn waardigheid. "Hij was ook een man van de wereld. André leidde geen verdord bestaan, had een heldere geest. Maar zijn stijl en trots schreven ook voor dat er zon dag wel gewonnen moest worden. André was de vriendelijkheid zelve, maar een zeker zelfbewustzijn was hem niet vreemd. En zijn standpun ten kon hij altijd goed verdedigen. André was bepaald geen wuivend riet. Als hij ergens voor stond, dan stond hij er ook voor." Kraan, in het dagelijks leven lange tijd werkzaam bij de firma Gestet- ner, kende als bestuurder van Ajax ook zijn beperkingen, zegt Coro nel. Hij was niet iemand die tijdens vergaderingen het hoogste woord voerde. "Maar André was nergens te beroerd voor. De beste clubman ter wereld. En helemaal op zijn plaats bij Ajax." De laatste jaren trok Kraan bij Ajax veel op met archivaris Wim Schoevaart, met zijn 94 jaar het oudste lid van Ajax. "Ik zie ze nog zo zitten, samen bladerend door oude naslagwerken," zegt Endt. Van Praag: "En André zorgde er ook altijd voor dat Schoevaart thuis werd opgehaald en weer thuisgebracht. Dat typeerde hem." Coronel: "André was bovenal een vredestichter." Van Praag: "Ik mis hem nu al..."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 11