'JE LEERT PAS ECHT GOED PASSEN DOOR HERHALING' Even intensief trainen als een tennisser Ajax heeft de Adidashal. Borussia Dortmund gebruikt sinds kort de Footbonaut, een kooi waarin spelers aan techniek en reactiesnelheid kunnen werken. 8 CHAMPIONS LEAGUE 15-11-2012 ajaxlife Kanon Intelligentie Dortmundspeler Mustafa Amini test de Footbonaut, 'quite a package' volgens trainer Jürgen Klopp. Footbonaut houdt passing Dortmund scherp DOOR MIKE VAN DAMME Eyong Enoh weet het even niet meer. Als Frank de Boer hard rood roept, neemt de Kameroener de bal aan en draait zich open naar het doel tje waar een geel hoedje achter ligt. En dus draait hij zich weer om, op zoek naar het doeltje met een rood hoedje, en past de bal dan hard tegen de paal. Het is een leuk schouwspel zo aan het einde van de vrijdagoch tendtraining. De middenvelders die even apart worden genomen door de hoofdtrainer voor een nieuwe oefe ning: bal aannemen, de goede kant opdraaien en de bal hard passen richting het doeltje. Viktor Fischer en Siem de Jong gaat het gemakke lijk af, Enoh heeft - het zal weinigen verwonderen - meer problemen. De oefening leert de middenvel ders snel schakelen tussen balaan name, opendraaien en inpassen. Precisie is vereist, omdat de bal het doeltje moet raken. Concentratie is vereist, omdat de speler zelf moet onthouden welk doeltje een geel, rood of wit hoedje achter zich heeft liggen. Een doorgewinterde Ajaxoefe- ning is het niet. "We waren wel naar zoiets op zoek," legt Frank de Boer desgevraagd kort uit. "Geri Vink doet het bij Jong Ajax ook, alleen dan met poppen in plaats van doel tjes. Het helpt de spelers met de balaanname en speltempo." Dit verhaal gaat natuurlijk niet over een oefening op het trainings veld van Ajax. Het schouwspel doet echter wel denken aan een zeer ver eenvoudigde versie van wat de Foot bonaut heet; een nieuw wetenschap pelijk snufje dat Borussia Dortmund - Ajax' tegenstander in de Champi ons League komende woensdag - dit jaar in gebruik heeft genomen. Even een snelle uitleg. De Footbo naut is een 'kooi' van veertien bij veertien meter. Een voetballer staat in het midden van de kooi, en kan vanaf alle zijden een bal naar zich toe geschoten krijgen door een 'kanon'. Doel is om de bal zo snel mogelijk aan te nemen en door een van de 72 kozijnen - degene die groen oplicht - te schieten. De balsnelheid (tot 130 kilometer per uur) en de frequentie kunnen worden aangepast. Dortmundtrainer Jürgen Klopp noemt de Footbonaut, die de club naar verluidt een miljoen euro kostte, op de officiële website van de Duitse club quite a package. "Het is een perfecte tool om de balbehande ling te verbeteren. De Footbonaut vereist precisie en snelheid in een fysiek moeilijke omgeving." Het had de tekst van een recla mespot kunnen zijn. Borussia Dortmund is de eerste club ter wereld die de Footbonaut gebruikt. Andere Europese topclubs zullen snel volgen. Althans, dat stelt de geestelijk vader van het sportwe- tenschappelijke project, Christian Güttler tegenover Ajax Life. De Duitser werkte in totaal twaalf jaar aan de kooi, die zonder invloed van een voetbalclub of sponsor werd ontwikkeld. De doorbraak moet nu plaatsvinden. In 2008 maakten Duitse media als Berliner Morgenpost en Spiegel overigens al bekend dat clubs als Werder Bremen, Real Madrid, FC Barcelona en het Italiaanse natio nale team geïnteresseerd waren. Een indrukwekkend lijstje. Vier jaar later pas is Dortmund dus de club die zich de eerste gebruiker ter wereld mag noemen. Dan vraag je je toch af of al die andere clubs zijn afgehaakt. Güt tler ontkent. "We hebben heel lang getest, drie prototypes gemaakt. Een voetbalclub wordt gerund door coaches, niet door wetenschappers of softwareontwikkelaars. De Foot bonaut moet dus gemakkelijk in gebruik zijn. Dat kost tijd. Er heb ben inmiddels andere Europese top clubs bij Dortmund gekeken hoe het precies werkt. Of ik contact met Ajax heb gehad? Nee, dat niet." Volgens Güttler kunnen spelers twintig procent aan reactiesnelheid en 22 procent aan precisie winnen, na tachtig trainingssessies in de Foo tbonaut. Dat is ook het hele idee ach ter zijn 'uitvinding': spelers sneller maken en de concentratie verhogen. "Je hoort wel eens dat je als topvoet- baller een hoge intelligentie moet hebben. Dat is niet waar. Ze zijn vaak net iets sneller dan een ander, dat is de truc. Neem Gerd Müller. Hij was een van Duitslands beste spelers, terwijl ook van hem werd gezegd dat hij een IQ van een gemid delde kamertemperatuur had." Güttler noemt ook Arjen Rob ben als voorbeeld, zonder overigens iets over het IQ van de Nederlandse international te zeggen. "Hij doet eigenlijk al jaren hetzelfde: hij rent over de flank, draait naar binnen en schiet. Dat zou nu toch gemakkelijk te verdedigen moeten zijn. Maar omdat hij sneller reageert dan zijn tegenstanders, blijft hij moeilijk af te stoppen." Balbehandeling en snelheid, het valt te verbeteren als je maar vaak genoeg herhaalt. Zoals een tennis speler elke dag honderden ballen slaat en een basketballer honder den ballen gooit. "Let eens op een training bij bijvoorbeeld Ajax, en tel hoe vaak een voetballer nou echt een pass tijdens een training geeft? Die aantallen zijn niet te vergelijken, terwijl je pas echt goed leert passen door herhaling." De Footbonaut creëert een omgeving waarin intensief aan het aannemen en passen gewerkt kan worden. Zonder dat een ander de bal hoeft te pas sen. De speler weet slechts door een piepje van welke kant een bal wordt afge schoten door een ballen- machine. Hij krijgt ook maar een enkele seconde om de bal zuiver in het goede vak te schieten. Daarna wacht de volgende bal weer. Zo ontvangt en passt een speler de bal in een kwartier tijd evenveel keer als tijdens een hele week aan traditionele training, stelt Güttler. Of de Footbonaut werkt, moet de tijd leren. Net zoals of naast Borus sia Dortmund echt nog meer Euro pese topploegen de interesse omzet ten in een aankoop. De Boer redt het voorlopig met drie doeltjes en drie hoedjes. Al zal Enoh maar al te graag van die kleuren af zijn.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 7