'MIJN AJAXHART DEED PIJN. IK HEB ER NACHTENLANG VAN WAKKER GELEGEN' Tijn Middendorp kent geen verschil tussen Zondag 1 en Zaterdag 3 MARKANTE AJACIED Spelers en clubbestuurders van Ajax krijgen de nodige aandacht in de media. De club historie herbergt echter meer markante per soonlijkheden. Ajax Life belicht ze. In deel 7: Tijn Middendorp, eindredacteur van Ajax Clubnieuws, het verenigingsblad voor de 696 clubleden. Interviews Anekdotes MARKANTE AJACIED Bjlixlife 15-11-2012 13 Ajaxvoorzitter Hennie Henrichs richt zich op de traditionele avond van de Bordjesclub tot ereleden Wim Schoevaart (82 jaar lid) en André Kraan (72 jaar lid). Die gaf hem een wijs advies. "Als ik sportjournalist wilde worden, moest ik twee dingen goed ont houden. Ik kon beter maar niet trouwen, want ik was veel onder weg. En ik moest geen waarde aan geld hechten, want het vak kende de slechtste cao die je maar kunt bedenken. Ik besloot toen dat het maar bij een hobby moest blijven. Uiteindelijk ging ik in de logistiek werken op Schiphol en hielp ik mijn vader in mijn vrije tijd met het Ajax Clubnieuws." Een paar jaar voor het overlijden van zijn vader nam hij al het redac tiestokje over. Inmiddels heeft de Ajacied naar eigen schatting twee honderd interviews afgenomen met bekende en minder bekende verenigingsmensen. Voornamelijk voor Ajax Club nieuwsmaar ook voor het ter zielen gegane Ajax Magazine. Veertig verha len publiceerde hij in 2008 in het boekje Puur Ajax. "Het zou ter bevordering van het historisch besef eigenlijk verplichte kost moe ten zijn voor alle nieuwe leden," zegt Middendorp nu. Als lid maakte hij de afgelopen 45 jaar achter de schermen genoeg mee. Middendorp zat van 1988 tot 2008 ook in de ledenraad. Hij notuleerde daar gevoelige en min der gevoelige kwesties. Hij zag zijn club in al die jaren veranderen. "Net als de gehele maatschappij. Minder tolerant. Er is een andere manier van omgaan met elkaar. De ledenraad was er bijvoorbeeld om het bestuur achteraf te controleren. Dat veranderde uiteindelijk in bijna vooraf zeggen wat moest gebeu ren." Middendorp praat op de rem, wil geen negatieve zaken naar bui ten brengen. Hij ziet zichzelf niet als verslaggever van bijvoorbeeld Voetbal Internationalhet blad waarvan hij al eerder na veertig jaar zijn abonnement opzegde. In al die jaren was er op ieder Ajaxbe- stuur wel iets aan te merken, maar zo erg als de 'fluwelen revolutie' had hij niet eerder meegemaakt. "Mijn Ajaxhart deed pijn. Ik heb er nachtenlang van wakker gelegen. Het lijkt wel alsof mensen helemaal geen fouten meer mogen maken. Maar daar waar gewerkt wordt, worden toch fouten gemaakt?" Als eindredacteur moest hij in die periode zorgvuldig afwegen wie hij een podium gaf. "Ik mag schrij ven wat ik wil, maar ben van het overlegmodel. Bovenal ben ik Aja cied. Als Ajax slecht speelt, zeggen wij 'minder goed'. De nuance heb ben we er de laatste jaren nog meer in moeten brengen. We maken in eerste instantie een blad voor de leden van de vereniging Ajax. Bij ieder onderwerp stel ik mezelf de vraag wat het bijdraagt aan hun kennis over de vereniging. Het blad ligt niet in de winkel, maar vanaf 2004 zijn alle edities terug te vin den op de clubsite." Wie vindt hij zelf de markantste Ajacied? Het is een gemene vraag. Johan Cruijff interviewde hij nog nooit, Louis van Gaal twee keer. Ook het oudste Ajaxlid, 'meneer' Schoevaart, passeert de revue, maar uiteindelijk kiest hij voor Bobby Haarms. Hij zegt het zelf met een vraagteken, kan eigenlijk niet kiezen. "Bobby heb ik in al die jaren drie keer geïnterviewd, waarvan een keer in zijn café aan de Utrechtsestraat. Dat duurde tot diep in de nacht. Hij bleef maar anekdotes vertellen over zijn Ajax. Op een gegeven moment zei ik hem dat ik de volgende dag echt weer moest werken. Bob was een echte Ajacied." Wat als vervolgvraag met zich meebrengt: wat is een echte Aja cied? Fanatieke supporters die hun club iedere week volgen en vocaal ondersteunen, doen in hun ogen niet onder voor sommige cluble den van de vereniging Ajax. Mid dendorp zegt bekend te zijn met de 'langslepende discussie' en vindt het een lastig vraagstuk. In zijn visie dragen echte Ajacieden als vrijwilliger iets bij aan de club. Ze zijn de hele week op ieder noodza kelijk moment beschikbaar en is er voor hen geen verschil tussen Zon dag 1 en Zaterdag 3. In een gemiddelde werkweek is de gepensioneerde Middendorp zo'n tachtig procent van zijn tijd aan zijn grote liefde kwijt. Toch waren er nog druk kere tijden. Dat moest hij, mede als langjarige nierpatiënt, bekopen met pittige medische problemen. Een zelfana lyse leerde hem dat hij te veel hooi op zijn vork had genomen. De res terende twintig procent van zijn vrije tijd besteedt hij onder meer als ervaringsdeskundige aan onder zoekprojecten naar de keuze in behandeling van nierpatiënten; als nierpatiënt wil hij iets terug doen. Over drie jaar, in 2016, bestaat Ajax Clubnieuws honderd jaar. Mid dendorp wil daar 'iets moois mee doen', maar weet nog niet wat. "Ik heb alle clubbladen thuis liggen en ben dan zeventig. Aan stoppen denk ik nog niet. Dat hangt af van hoe ik me tegen die tijd voel en of er iemand komt die het over wil nemen. Het is bijna een dagtaak. Ik zit altijd achter mijn computer. Ajax zit in mijn genen en ik laat de club nooit in de steek. Wat er ook gebeurt." 'Ik ben van het overlegmodel' DOOR SANDER ZELDENRIJK Zomaar een zaterdagmiddag op De Toekomst. Bij uitstek de dag om een goed beeld te krijgen van de vereniging Ajax. In de frisse herfstkou strijdt Ajax Al op het hoofdveld in een matige wed strijd tegen FC Twente om de drie punten: tevergeefs. De wedstrijd wordt bekeken door een handje vol publiek, bestaande uit familie, scouts, enkele fanatieke supporters en de vertrouwde gezichten vanuit de club. Frank de Boer pikt in de aanloop naar Ajax-Vitesse de eerste helft mee. De kantine serveert de ver trouwde broodjes bal, waar het een etmaal eerder nog met een meervoudig gangendiner het decor vormde voor de traditionele Bord jesclub van Ajax, een vrij select gezelschap van 'oude knarren', zoals het op de clubsite wordt omschreven. De Bordjesclub werd in 1946 opgericht om meer gezel ligheid binnen de club te creëren en bestaat uit Ajacieden die al 25 jaar of langer lid zijn van Ajax, met een bijpassende staat van dienst. Tijn Middendorp (1945) was er ook. De geboren Amsterdam mer is werkend lid sinds 1967 en een zoon van het in 1989 over leden erelid Tinus Middendorp, voormalig eindredacteur van Ajax Clubnieuws PW] nam me op mijn vierde voor het eerst mee naar Ajax. Later speelde ik hier drie jaar in de jeugd. Ik had geen talent, kon er eigenlijk niets van. Op een gegeven moment besloot ik dat ik sportjournalist wilde worden. Mijn vader raadde me aan te gaan praten met een kennis van hem, Barend Schilperoort, die vroeger voor het Algemeen Handelsblad werkte." Tijn Middendorp volgt de verrichtingen van de A1 vanaf het ereterras op de Toekomst.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 11