SCHALKE 04 VOLGT CRUIJFFSCHOOL MET GROTE INTERESSE ajaxlife Uitslagen Champions League Geloof Structureel Ruben Jongkind en Derk de Kloet gaven op 10 okto ber een presentatie over de Ajaxopleiding tijdens een ECA-bijeenkomst in Londen. Schalke 04 wil graag met de Amsterdammers verder praten. CHAMPIONS LEAGUE 4 4 01-11-2012 XX Zo moet de Etihad Campus eruit komen te zien, in avondbeeld. talenten afleveren. Manchester City moet daarvoor een immense inhaalslag maken. Veel talent is er niet doorgebroken de laatste jaren. Faciliteiten alleen gaan daar geen verandering in brengen. "De faciliteiten zorgen inderdaad alleen maar voor een goed platform," stelt Vieira. "Daarnaast moet je zorgen voor goede trainers en een filosofie volgen. We hebben het nodige geregeld, nu moeten we er ook met z'n allen in geloven. En geduldig zijn. Over vijf of zes jaar kunnen we pas echt zien of het lukt om structureel jonge spelers door te laten stromen." Vraag is of City er een geheel nieuwe manier van opleiden op na gaat houden, of dat de jeugdopleiding gaat lijken op die van bijvoorbeeld FC Barcelona of van Ajax. Afgaande op de beschrijving van Vieira nijgt de Engelse club eerder naar de Spaanse aanpak dan naar de Amsterdamse. Bij FC Barcelona staat in het jeugdvoetbal het team al centraal, waar bij Ajax sinds de interventie van Johan Cruijff alles is gericht op de ontwikkeling van het individu. Vieira: "FC Barcelona en Ajax spelen allebei verzorgd voetbal in de jeugd, vanuit een vaste filosofie. Daar zijn we nu ook al mee bezig. Onze spelers moeten eerst aan het team denken, dan pas aan zichzelf. Ze moeten zich kunnen aanpassen." Dat de Engelse club de Spaanse grootmacht achterna wil, valt ook af te leiden uit het aantrekken van Txiki Begiristain als hoofd opleidingen. De 48-jarige Spanjaard was van 2003 tot 2010 al verantwoordelijk voor de jeugdopleiding van FC Barcelona, de club waar hij ook zeven jaar voetbalde. Hij zal er bij Manchester City geen andere filosofie op gaan nahouden. Niet alleen City neemt de jeugdop leiding serieuzer in Engeland. De voetbalbond FA doet dat ook. Tot dit seizoen was er geen beloftencompeti- tie in het land waar het voetbal ooit werd uitgevonden. Het gat tussen de A-junioren en het eerste elftal was daardoor groot. Engelse topclubs leenden hun talenten veelal uit aan de mindere goden in het Engelse voetbal om ze zo ervaring op te laten doen. Engeland produceert weinig echt grote talenten in vergelijking met andere Europese toplanden. FC Porto - Dynamo Kiev 3-2 Dinamo Zagreb - Paris SG 0-2 Arsenal - Schalke 04 0-2 Montpellier - Olympiakos Piraeus 1-2 Zenit St. Petersburg - Anderlecht 1-0 Malaga - AC Milan 1-0 DAjax - Manchester City 3-1 Bor. Dortmund - Real Madrid 2-1 1Borussia Dortmund 3-7 4-2 2. Real Madrid 3-6 8-5 3. Ajax 3-3 4-6 4. Manchester City 3-1 4-7 Shakhtar Donetsk - Chelsea 2-1 FC Nordsjaelland - Juventus 1-1 BATE Borisov - Valencia 0-3 Lille - Bayern München 0-1 Spartak Moskou - Benfica 2-1 FC Barcelona - Celtic 2-1 Man. United - Sporting Braga 3-2 Galatasaray - CFR Cluj 1-1 Dinsdag 6 november Manchester City - Ajax Real Madrid - Borussia Dortmund Woensdag 21 november Ajax - Borussia Dortmund Manchester City - Real Madrid Dinsdag 4 december Real Madrid - Ajax Borussia Dortmund - Manchester City Vieira is te spreken over de nieuwe competitie, de Under 21 Premier League"Ik heb de meeste wedstrijden gezien, en het is een competitieve competitie gebleken. Ik ben blij dat de FA heeft ingezien dat het gat te groot was door het gebrek aan een goede competitie. Dit moet het laten doorbreken van talenten binnen City ook wat gemakkelijker maken." De randvoorwaarden zijn er, het geloof is er ook. Maar dat Manchester City over tien jaar mag zeggen te beschikken over een van de beste jeugdopleidingen in Europa, daar blijft Vieira gereserveerd over. "We weten natuurlijk niet hoe het gaat. Of we dan in één adem worden genoemd met FC Barcelona en Ajax, denk ik nog niet. Met die clubs mogen we ons nu in elk geval zeker niet vergelijken. Zij hebben Europese successen gehaald en wereldvoetballers voortgebracht. Wij hebben zo'n geschiedenis nog niet. Wij hebben niet zulke trofeeën. We zijn eigenlijk net pas begonnen." bouw is begonnen. Het hele project moet uiteindelijk 115 miljoen euro gaan kosten. Geld dat komt uit de sponsorovereenkomst met Etihad - voor vijfhonderd miljoen euro in tien jaar. Het mag duidelijk zijn: rati financial fair play voor de deur neemt City de eigen jeugdopleiding eindelijk serieus. Het is een tendens die in heel Europa te zien is. Een van Ajax' andere tegenstanders in deze Champions Leaguecampagne, Borussia Dortmund, begon in 2008 al met een vernieuwde opleiding, onder de naam Nachwuchs Akademie, ofwel vrij vertaald: de academie van de volgende generatie. Mario Götze is het eerste grote talent die de nieuwe jeugdopleiding heeft voortgebracht. City is nu ook bekeerd. Na de oorwassing in Amsterdam zal het geloof binnen de club alleen maar zijn toegenomen. De haast zielloze vedetteploeg van City viel immers als een kaartenhuis in elkaar nadat ze op achterstand was gekomen. Typerend was de ruzie tussen Yaya Toure en Aleksandar Kolarov vlak voor tijd. De handgebaren van de grootverdieners stond lijnrecht tegenover de boodschap die Patrick Vieira voor het duel verkondigde in gesprek met Ajax Life. "Bij City moeten spelers spelen die trots zijn op de club, en die een voorbeeld zijn voor de samenleving," zei de voormalig Franse international, die sinds anderhalf jaar als manager voetbalzaken bij City werkzaam is. Vieira beseft dat een jeugdopleiding meer is dan alleen maar een kweekvijver van goede voetballers. "KijknaarFC Barcelona en naar Ajax," zegt hij. "Dat zijn clubs die goede voetballers voortbrengen, maar ook sterke persoonlijkheden; spelers die hart hebben voor de club, die een voorbeeld zijn. Dat is minstens even belangrijk als dat ze goed kunnen voetballen." De namen zijn gevallen: Ajax en FC Barcelona. Nog altijd wordt bij veel clubs gekeken naar Amsterdam en Barcelona als het gaat om opleiden van talent. Ruben Jongkind en Derk de Kloet gaven onlangs een presentatie aan tachtig leden van de European Club Association over de nieuwe weg die op De Toekomst is ingeslagen. Diverse clubs, waaronder Schalke 04 (zie kader), zouden inmiddels interesse hebben in deze methode waarin het individu centraal staat. Ook City heeft met interesse de ontwikkelingen bij Ajax gevolgd, stelt Vieira. De Engelse club heeft echter ook in vele andere keukens gekeken. "Onze mensen zijn vier jaar lang bezig geweest met het maken van een blauwdruk," stelt de Fransman. "We zijn op vier continenten geweest, hebben bij allerlei sportorganisaties gekeken. Dus niet alleen in de voetbalwereld. We hebben ons als club dus goed voorbereid." In detail wil Vieira niet treden, maar over de belangrijkste bevindingen in die vier jaar zegt hij: "Als je een faciliteit bouwt, moet je ervoor zorgen dat je spelers daar graag willen verblijven. Tijdens de training, maar ook na de training. Talent moet zich thuis voelen. Dat is belangrijk. En je bouwt een jeugdcomplex niet voor een paar jaar, maar voor een leven lang." De Etihad Campus moet voor het seizoen 2014/2015 af zijn en over tien jaar Europa's grootste Bodo Menze, hoofd jeugdopleiding bü Schalke 04, werkte mee aan het jeugdrapport dat de European Club Association onlangs presenteerde. Hij keek daarvoor ook in de keuken van De Toekomst. Na de 'revolutie' in Amsterdam liet hij zich bü de ECA- bijeenkomst in Londen ook bijpraten door Jongkind en De Kloet. "Schalke 04 en Ajax hebben gemeen dat ze de jeugdopleiding zeer belangrijk vinden om van daar uit het eerste elftal te versterken," stelt Menze. "Een belangrijk ver schil is dat wij een echte scheiding van leeftijdsgroepen hebben, waar Ajax met trainingen die leeftüds- scheiding wel eens wil loslaten. Die aanpak spreekt mij wel aan." Menze hoopt in de toekomst contact met zün collega's in Amsterdam te houden. "Het is goed om onze kennis uit te blijven wisse len. De Cruüffschool krijgt bij Ajax weer sterker voet aan de grond, en we weten uit de jaren negentig wat dat betekent. Daardoor is het inte ressant en wenselük om met Ajax in contact te blijven." Of er een concrete samenwer king komt, weet de hoofd jeugd opleiding van Schalke 04 niet. "De tijd zal het leren. We hebben nu een goed contact, en het concept dat de jongens van Ajax presenteerden, is aantrekkelüken consistent."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 9