FORSE AFWAARDERING AJAX EXPERIENCE 'WE MOETEN DUS DOORGAAN MET HET LATEN ZAKKEN VAN DE KOSTEN' Jaarcijfers Ajax laten weer winst zien INTERVIEW ajaxlife 01-11-2012 Personeelskosten De jaarcüfers van /\jax waren goed, toch moest de club een verlies incasseren. Op de jax Experience werd 3,5 miUoen euro extra afgewaardeerd. Ajax maakte een winst van 9,7 miljoen euro over vorig sei zoen. Hoe staat de club er echter voor als er geen Champi ons League-inkom sten zijn? Ajax - Manchester City in een financiële notendop: een niet uitverkocht duel tussen een club met voorzichtig beleid en een club van een sjeik. 'Heugelijk nieuws', zo noemde Ajax' financieel directeur Jeroen Slop de jaarcijfers van Ajax. Zijn reactie was niet verwonderlijk: 9,7 miljoen winst en een omzet van 104 miljoen euro zijn natuurlijk knappe cijfers in een economisch zware tijd. Maar wat zeg gen ze over de financiële staat van Ajax? Slop was het zelf die enkele jaren geleden sprak over Ajax als een club met een Europa Leaguelichaam, gehuld in een te grote Champions Leaguejas. De club had al jaren geen Champions League gespeeld en dreigde zonder saneringen structureel fors verlies te lijden. Bezuinigingen op de spelerssalarissen en een voorzichtig transferbeleid waren het gevolg. Hoe groot die jas nu is, zal pas duidelijk worden als Ajax weer eens is aangewezen op Europa Leaguevoet bal. Met een slag om de arm ('een eerlijke schatting, niet onderbouwd') durft Slop wel te stellen dat Ajax nu ook financieel break-even zou spelen zonder de inkomsten uit de Champi ons League. "We begroten overwinte ring in de Europa League, dat is reëel. Dan zou je netto tien tot vijftien mil joen euro minder verdienen dan in de Champions League. Maar omdat je dan geen kampioen bent geworden, heb je ook vijf miljoen euro aan kam pioenspremies minder. Dat betekent dat we met de huidige jaarcijfers dus ongeveer op nul zouden uitkomen." Cijfers vallen op allerlei manieren te ontleden. Een belangrijke graadme ter is echter de personeelskostenratio, ofwel het percentage van de omzet dat wordt uitgegeven aan de personeels kosten. Die ligt momenteel op zo'n vijftig procent. De KNVB hanteert een bovengrens van zestig procent. "Dat het percentage nu laag is, komt ook door de omzet die boven de hon derd miljoen is geschoten," stelt Slop zelf kritisch. "25 miljoen van die 104 miljoen is afkomstig van Europees voetbal. Mis je die grotendeels, wordt je omzet lager en wordt de personeels kostenratio dus automatisch hoger. We moeten zorgen dat die structureel onder de zestig procent blijft. We moe ten dus doorgaan met het laten zak ken van de kosten. Daar zijn we druk mee bezig." De salarissen zijn al gezakt. Kan het nog minder? "Zaakwaarnemer Mino Raiola zei vorige week in Het Parool dat er geen grote talenten meer naar Ajax komen als we dit salarishuis hanteren. Is dat onze doelstelling dan? Nee. Onze poli tiek is zelf opleiden. Het was ook heel vervelend dat we er niet uitkwamen met Urby Emanuelson, die wilde bij tekenen voor veel meer dan we boden. Dan moeten we realistisch zijn, gun nen we hem de transfer en is het: veel succes bij AC Milan.We kunnen en willen dat niet betalen. We moeten niet blind zijn voor wat er in de rest van de wereld gebeurt. Overal is min der geld voorhanden. Ook in de voet balwereld. In Spanje is het geld al op, dan is het helemaal begrijpelijk dat op een lager niveau de bomen helemaal niet tot de hemel groeien." Over Raiola gesproken: hij zei in het zelfde interview dat ondanks de financial fair play rijke sjeiks geld blijven pompen in clubs. Is het niet als eigenaar, dan als sponsor. Bent u daar ook bang voor? "Een sjeik vindt altijd wel een manier om betrokken te blijven bij een club. Ook onder financial fair play. Alleen is het niet meer zo dat ze rücksichts los geld in een club kunnen pompen. Ik zei vorige week nog tegen de financieel directeur van Man chester City dat hij het gemakkelijk had, omdat hij alleen hoefde te bepa len hoe hard de geldkraan opengezet moest worden. Hij zei: 'Dat is niet meer zo, door de regels van financial fair play.' Als hij dat aangeeft, zegt dat iets. Er is dus al iets bereikt." Het idee leeft dat een club als Ajax dich ter bij de Europese top kan komen door financial fair play. Dat gaat dus vies tegenvallen. "Clubs kunnen niet meer de top bestormen met geleend geld. Maar het is net als een computerhacker: die komt ergens binnen en verspreidt een virus, waarna het bedrijf het lek dicht. Dan gaat de hacker op zoek naar een ander lek. Zo zal het ook in het voetbal zijn. Een sjeik kan zeggen: ik laat mijn vier bedrijven de club voor enorme bedragen sponsoren. Dan kan de Uefa bijvoorbeeld bepalen dat de sponsorinkomsten niet met meer dan tien procent per jaar mogen stijgen." Even terug naar Ajax. Tegen Manches ter City zvas het stadion niet uitverkocht. Trekken jullie het jezelf aan als directie, die lege plekken in het stadion? "Nee. Er was in de voorverkoop een clubcardverplichting, de laatste dag zelfs één-op-één, waar wij niets aan konden doen. Daardoor moesten we aan de kassa nog mensen teleurstel len. In de media werd gesteld dat als een man met twee zoontjes naar de wedstrijd wilde, dat hij 250 euro kwijt was. Dat waren de prijzen als je op het laatste moment nog een los kaartje wilde kopen. Mensen die een passe partout kochten, betaalden omgere kend een stuk minder. En seizoen kaarthouders kregen daar bovenop nog tien procent korting." "Vooraf hebben we een hele hel dere inschatting gemaakt: Madrid lootten we voor de derde keer, dus daar wilden we niet het hoogste tarief voor vragen. Manchester City is de kampioen van Engeland, we hadden nog nooit tegen ze gespeeld, dus zet ten we die wel in het hoogste tarief. Tegen Dortmund zijn de prijzen weer lager. Ik vind niet dat we de prijsstel ling verkeerd hebben ingeschat. Er zaten toch ruim 45000 mensen in het stadion. Dat is gigantisch." Maar dat is ook een zorgzame tendens: overal worden de kaarten duurder. En dat terzuijl voetbal toch van het volk is. "Dat is Madonna ook. Voor haar concert betaal je ook meer dan honderd euro." Nog even over de jaarcijfers. Jullie spelen nu weer Cham pions League, de zege op City levert al een miljoen euro extra op. Daarnaast werden Vurnon Anita, Jan Vertonghen en Gregory van derWiel voor miljoenen ver kocht en lopen de salarissen verder terug. Mogen zve volgend jaar een recordwinst verwachten? "We kunnen met zekerheid zeggen dat het gerechtvaardigd is om te ver wachten dat we winst maken. Maar hoeveel weten we niet. We hebben nog acht maanden te gaan in dit boek jaar. Er kunnen wel bepalende spelers geblesseerd raken, waardoor we in de winterstop toch iets moeten onderne men." Maar veel geld uitgeven aan een transfer past niet meer in het beleid. "Dat klopt, maar we kunnen Frank de Boer niet zeggen als er drie man weg valt voor langere tijd en we doen nog mee in Europa en om de titel: neem er maar drie jeugdspelers bij. Dat is niet reëel. Maar achttien miljoen euro voor één speler gaan we niet meer betalen. Dat kan ik wel garanderen." De Ajax Experience werd vorig jaar geopend en moest een trekpleister vormen. De bezoekersaantallen val len echter tegen, waardoor Ajax een flink verlies moest incasseren. Een extra afwaardering betekent immers dat het Experience minder waarde vertegenwoordigt dan verwacht. Slop: "We gingen er vanuit dat het zo uniek en populair was dat we ons afvroegen waar we de rijen mensen moesten laten. Maar er kwamen geen rijen. Dat voorspelde niet veel goeds, waardoor de accountant vond dat we alvast een groter verlies moesten reserveren. Dat hebben we nu gedaan." "We hebben het marketing technisch nu beter aangepakt, zijn te vinden bij de toeristenbureaus en in hotels met informatie over de Experience. De bezoekersaantallen trekken dus aan. Mensen die uit de Experience komen, vinden het leuk. Dus het is niet zo dat het product niet goed is. Je moet het mensen alleen eerst twintig keer onder de aandacht brengen voordat ze gaan." Financiële jas past Ajax steeds beter DOOR MIKE VAN DAMME

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 7