GE DE KLAS VAN 2009 OLDE RIEKERINK: 'NOOIT PERSOONLIJK OVER STAGEPLAATS GESPROKEN' ajaxlife Patrick Kluivert slaagde samen met twintig anderen voor de cursus coach betaald voetbal 2008/2009. Waar zün Kluiverts medecursisten terecht gekomen? Een overzicht. Stelling Facebook Jan Olde Riekerink was van 2007 tot 2011 hoofd oplei ding bü /\jax. Na elf dienstjaren bü jax vertrok hü naar China. Wat hem betreft was Patrick Kluivert een wel kome aanvulling geweest in de /\jaxopleiding. Opvangen Toekomst INTERVIEW Q 27-09-2012 Dennis Bergkamp (assistent-trainer Ajax), Philip Cocu (assistent-trai ner PSV), Michael Reiziger (spelersbegeleider Spanje), Hesterine de Reus (hoofdtrainer PSV Vrouwen), Alfons Arts (hoofdtrainer sc Cambuur), Adrie Bogers (assistent-trainer NAC Breda), Ton du Chatinier (assistent van Guus Hiddink bij FK Anzhi Makhachkala), Ernest Faber (assistent-trainer PSV), Fred Grim (trainer Ajax A1), René Hake (assistent-trainer PEC Zwolle), Dirk Heesen (clubloos), John Karelse (hoofdtrainer NAC Breda), Art Lan- geler (hoofdtrainer PEC Zwolle), Erwin van de Looi (assistent-trainer FC Groningen), Dick Lukkien (assistent-trainer FC Groningen), Eric Meijers (hoofdtrainer Helmond Sport), David Nascimento (assistent-trainer van John van 't Schip bij Chivas Guadalajara in Mexico), Alex Pastoor (hoofd trainer NEC), Ab Plugboer (trainer FC Utrecht B1) en Michel Vonk (hooftrai- ner Sparta). van Oranje werd gevoegd. "Dat was natuurlijk een kans die ik niet kon laten lopen," zegt de voormalige spits. "Die verbintenis loopt tot en met het WK van 2014. Dat maakt het wellicht lastig om komende zomer al een club te vinden die me als hoofdtrainer wil." Heeft de Amsterdammer een verklaring voor het spitsenprobleem in de Ajaxopleiding? Kan Kluivert een kloon van zichzelf helpen ontwikkelen? "Ik vind het een compliment dat men wacht op de nieuwe Kluivert. Dat geeft aan wat ik voor de club heb betekend. Ik had natuurlijk wel een fantastisch team om me heen waarin ik me kon profileren. De lat ligt voor een Ajaxspits terecht hoog. Hij moet alles kunnen, maar vooral scorend vermogen hebben. Die kopbal van Babel tegen Dortmund had erin gemoeten. Ik kon aardig koppen, was balvast, redelijk tweebenig en had een aardige passeeractie. Ik was fysiek sterk, werd goed begeleid, was leergierig en wilde sterker worden. Ik heb toen veel in mezelf geïnvesteerd. Maar ik had vooral scorend vermogen. Als spits moet je gewoon veel scoren en situaties leren lezen. Iedere scout zoekt spitsen. Waarschijnlijk zijn ze er ook wel, maar worden ze niet klaargestoomd." Dan grijnzend en dollend op de manier zoals we hem ook herinneren als speler: "Misschien dat ik over een paar jaar als Ajaxtrainer het spitsenprobleem kan oplossen. Als die situatie zich ooit voordoet." Om meteen serieus te bevestigen dat een terugkeer ook een politiek verhaal is. "Dat wordt het dan, dat is het nu en dat was het een paar jaar geleden ook." Zie jij Patrick Kluivert graag terugkeren bij Ajax, als (jeugd)trainer? Discussieer mee. Ga daarvoor naar ajax.li/kluivert "Het is vanzelfsprekend dat oud-voetballers met een bepaalde status in ieder geval bij de club betrokken moeten worden. Ik heb Wim Jonk en Dennis Bergkamp bij Ajax in dienst genomen en Bryan Roy een nieuwe positie gege ven. Verder had ik al verschillende gesprekken gevoerd met Ronald de Boer om bij de opleiding betrokken te worden. Frank is onder mij doorgestoomd naar de A1. Patrick ken ik nog vanuit De Meer, waar ik stage liep onder Co Adriaanse. Ik vond en vind hem een aimabel mens, hoewel ik Patrick niet vaak gesproken heb. Hij heeft natuurlijk een geweldige carrière als voet baller gemaakt en zet nu zijn eerste stappen in de voetballerij als trainer. Ik heb persoonlijk nooit met hem gesproken over een stageplaats bij de hoogste jeugd, maar hij was van harte welkom geweest. Ik vind wel dat oud-spelers ook bij de jongste jeugd aan de slag moeten. Natuurlijk was dat niet bij de F'jes, wat ik overal las. Maar de D'tjes (elf en twaalf jaar, red.) hebben een uitstekende leeftijd om organisatorische en didactische ervaring op te doen." Doorselecteren en presteren, dat is nu het belangrijkste." Oranjes topschutter aller tijden erkent dat hij na een meerdaagse sessie met het Nederlands elftal even moet omschakelen als hij zich weer op het trainingscomplex in Hengelo meldt. "Bij Oranje hoef ik de spelers niet meer te leren voetballen. Daar moeten ze een bepaald systeem uitvoeren tegen een uitgebreid geanalyseerde tegenstander. Dat is projectmatig. Alles is geregeld. Spelers moeten alleen presteren. Bij FC Twente is het leren en vervolgens presteren." Zijn toetreding tot de KNVB-staf en de successen in Enschede zetten hem meer in de spotlights dan twee jaar geleden, toen hij nog leerde in de luwte. Kluivert stapt uit zijn scha duw. "Zo kun je het wel omschrijven. Natuurlijk blijf ik altijd leren, maar ik wil niet ergens blijven hangen. Ik ben geduldig, maar wil wel stappen maken. Voor de duidelijkheid: ik heb het hier prima naar mijn zin. De mensen zijn hier ook recht voor zijn raap, net als in het westen, maar daar zijn ze wat bru taler. Dat probeer ik er hier juist een beetje in te krijgen. Spelers moeten van zich kunnen afbijten." In de aanloop naar de topper tussen Ajax en FC Twente van komend weekeinde verwacht Kluivert dat Ajax het niet gemakkelijk gaat krijgen. "Ajax speelt met een erg jong team op een hoog niveau. Dat gaat fysiek aan de spelers knagen. De vorm van de dag zal uiteindelijk de doorslag geven, maar als je de twee teams naast elkaar zet, denk ik dat Twente beter kan zijn. Zij hebben ook een bredere bank. De blessures van Leroy Fer en Dmitry Bulykin kunnen ze daardoor ook opvangen." De frivoliteit van Tobias Sana kan hem wel bekoren. Kluivert kijkt ook graag naar Ricardo van Rhijn en Lasse Schone die hij nog uit zijn NEC-tijd kent. Christian Poulsen maakte op hem tegen Borussia Dortmund een redelijke indruk. "Hij is met al zijn ervaring erg belangrijk. Hij ziet het spel goed, maar is ook geen type Eyong Enoh en die heb je wel nodig. Ik ben dan ook benieuwd wie ze in de winterstop nog gaan halen, want qua ervaring kan er nog wel wat bij, vind ik." Vier dagen na de kraker tegen FC Twente kan Ajax aan de bak tegen Real Madrid. Grote kans dat Kluivert in de Arena zit als aandachtig toeschouwer. Hij benadrukt nog maar eens dat de elftallen van 1995 en nu niet met elkaar vergeleken mogen worden. "Wij waren als ploeg meer in balans. Die uitwedstrijd in Madrid (2-0-winst, red.) is de beste die ik ooit gespeeld heb. Als je een staande ovatie krijgt van het thuispubliek, zegt dat genoeg." Ajax maakte tegen Borussia Dortmund een vrij goede impressie op Kluivert. "Ze kregen meerdere kansen om de score te openen. Ajax is een ploeg die het in zich heeft iets geks te kunnen doen. Maar als ze in de Champions League willen stunten, hadden ze dat in Dortmund al moeten doen. Tegen Real Madrid en Manchester City krijgen ze die kans niet, al hoop ik voor Frank het beste. Ik heb veel respect voor hem. Hij wist na het vertrek van Martin Jol kampioen te worden met de ploeg. Dat was klasse." Na dit tweede seizoen in Enschede loopt zijn contract af en hoewel Kluivert zijn route zorgvuldig uitstippelt, wordt het volgens hem tijd om op eigen benen een hoofdmacht te gaan trainen. Of een uiterst interessante optie voor het assistent-trainerschap. Probleem is alleen dat hij tussendoor 'eventjes' door Van Gaal bij de technische staf Kluivert is naast trainer van Jong Twente ook assistent van Louis van Gaal bij Oranje. In 1995 schoot Kluivert Ajax naar de Champions Leaguezege. In 2011 mocht hij de Cup nog een keer vasthouden bij het afscheid van Edwin van der Sar.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 8