'IK BEN ZELF ALS JONGE SPELER VROEG DOORGESTROOMD EN KEN HET KLAPPEN VAN DE ZWEEP' Trainer Patrick Kluivert stapt uit de schaduw ajaxlife Patrick Kluivert (36) bouwt zorgvuldig aan een nieuw palmares als clubtrainer. De Amsterdammer oogst veel lof met Jong FC Twente, is de komende twee jaar assistent- bondscoach en hoopt ooit nog eens terug te kunnen keren naar Ajax. Oranje Stageplek 8 INTERVIEW 27-09-2012 Tk ben uiterst kritisch en leergierig' liep hij aan het einde van de cursus nog even mee bij PSV, waarna hij via zijn zaakwaarnemer Rob Jansen bij NEC belandde. Daar werd hij assistent van Wiljan Vloet, met extra aandacht voor spits Björn Vleminckx. Die werd prompt topscorer van de eredivisie en dwong een contract bij Club Brugge af. Via Twentenaren Cees Lok en Alfred Schreuder ontstond vorig seizoen de mogelijkheid de beloften van FC Twente te trainen. "De keuze voor FC Twente was een bewuste. Als je zelf als speler succesvol bent geweest, wil je dat als trainer ook. Ik ben uiterst kritisch en leergierig. Zo heb ik hier een stapje terug moeten doen, voordat ik de spelers de dingen kon aanleren waarvan ik dacht: nu zijn ze er klaar voor." Kluivert debuteerde met aanval lend, verzorgd en attractief voetbal, resulterend in een landstitel. In de titelstrijd versloeg hij Jong Ajax zowel uit als thuis. "Ik had vorig seizoen de mazzel dat we veel talent hadden en de spelers uit het eerste het ook prima invulden. Alle neuzen stonden dezelfde kant op en iedereen wilde er voor zichzelf het beste uithalen. Ik stuurde vooral bij op mentaal vlak. Ik wilde niet dat spelers die teleurgesteld vanaf het eerste kwamen, zouden gaan lopen flierefluiten. Dat pikten ze goed op. Je hebt natuurlijk wel te maken met verschillende persoonlijkheden en iedereen vergt een eigen aanpak. Dat intrigeert me wel aan dit vak. Je moet dicht bij je zelf blijven, spelers moe ten uiteindelijk doen wat jij als trainer wilt." Als oefenmeester begeeft hij zich graag tussen de spelers, maar als het nodig is laat hij zich ook gelden. Met zijn 36 jaar blijft hij echter uiterst jong. "Ik zie dat eerder als een voordeel dan als een nadeel. Het is in het voetbal heel anders dan vroeger. Jonge voetballers denken meestal al dat ze het gemaakt hebben. Ik ben zelf als jonge speler vroeg doorgestroomd en ken het klappen van de zweep. Met die feiten achter me is het gemakkelijker praten. Ik ben daar geweest. Spelers kunnen me dan niets vertellen. Ze nemen ook wel snel iets van me aan." Zijn rol bij Oranje werd door Louis van Gaal bij diens presentatie omschreven als een verbindingsman in het geval er sprake mocht zijn van een generatiekloof. "Ik heb een goed contact met de internationals en via hen komt er natuurlijk ook heel veel informatie los, waar je wat positiefs mee kan doen. Daarom is het ook goed dat we het EK-hoofdstuk hebben afgesloten. Met iedereen is besproken hoe we verder moeten. Dat is het belangrijkste, want terugkijken heeft geen zin. Momenteel is alles heel helder. Iedereen kent zijn plek. Nieuwe jongens mogen proeven. DOOR SANDER ZELDENRIJK Terwijl de ochtendzon een warme gloed over het natte trainingsveld legt, leunt Nordin Wooter gespannen over een hekje. De 58-voudig Ajacied runt tegenwoordig een voetbalschool in Amsterdam en een van zijn meest talentvolle spelers traint vandaag voor het eerst mee met de beloften van zijn voormalige ploeggenoot Patrick Kluivert. Wooter ziet dat er met veel plezier wordt getraind en dat zijn speler behoorlijk mee kan met het niveau. De voormalig vleugelspeler vertelt dat hij binnenkort voor zijn trainerscursus als stagiair hoopt aan te sluiten in de jeugdopleiding van Ajax, waarschijnlijk bij de Dl. Daarmee volgt hij wellicht het pad van zijn ex-ploeggenoot Kiki Musampa, die sinds kort onder Michel Kreek meeloopt in de middenbouw. Ook huidig hoofdtrainer Frank de Boer begon ooit bij de jeugd. Hij trainde in het seizoen 2006/2007 de Dl van Ajax. We zijn er vandaag echter voor Patrick Kluivert. Om hem als coach te beoordelen tijdens een dagelijkse training hadden we beter een andere dag kunnen uitkiezen. Deze donderdag wordt er techniektraining gegeven door BI-trainer Marco Koorman, gadegeslagen door Paul Bosvelt, assistent bij FC Twente Al, en Kluivert dus. "Ik hou ervan om onderling kennis uit te wisselen. Normaal neem ik de leiding, maar vandaag was ik meer instinctief aan het coachen," zou de Amsterdammer later zeggen. Toch blijft het een vreemd gezicht om Patje dagelijks op anderhalf uur rijden van Amsterdam in actie te zien. In de jaren negentig stond hij symbool voor de succesvolle opleiding van Ajax, nu investeert hij in zichzelf bij een titelconcurrent. Hoe kon het zover komen? Tijdens het zoeken naar een stageplek als KNVB-cursist in 2008 ging het eigenlijk al 'mis'. Kluivert wilde stage lopen in de bovenbouw van Ajax en legde dat verzoek neer bij Jan Olde Riekerink, destijds hoofd opleiding. "Daar werd niet op gereageerd. Toen de tijd begon te dringen, belde ik Louis van Gaal (destijds AZ, red.) en hij ontving me met open armen. Ik heb nooit te horen gekregen waarom het niet kon, maar heb er geen issue van gemaakt." Weten we dat ook weer. De oud- spits kan tot op heden alleen maar positief terugkijken op zijn stappen in het trainersgilde. Na een stage bij AZ

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 7