Ajax zoekt naar juiste mentaliteit i:WJHbekër B FC UTRECHT - AJAX Ajax doorloopt al jaren dezelfde fasen: punten verspelen voor de winterstop, een inhaalslag in het nieuwe jaar. Zes punten is het gat alweer met koploper FC Twente. ajaxlife Gemis Voelen ANALYSE Q 27-09-2012 O UïiSAS*'-. Ajax speelde gisteravond (woensdag) tegen FC Utecht in de tweede ronde van het KNVB-bekertoernooi. Bij het ter perse gaan van deze krant was de uitslag niet bekend. Kijk voor reacties na het duel op ajaxlife.nl. heb je veel meer van dit soort wedstrijden gespeeld dan als je zeventien bent. Ik wist van tevoren wat me te wachten stond, om niet dezelfde fouten te maken die eerder zijn gemaakt." De aanvaller, die tegen RKC Waalwijk zijn rentree maakte in het Ajaxshirt en zich in Dortmund als spits ontpopte tot de beste Ajacied op het veld, bezigde in Den Haag de term 'onderschatting'. "Denken dat het vanzelf gaat omdat je bij een grotere club speelt. Het is duidelijk dat je veel concentratie en felheid moet hebben als team, en dat dan pas kwaliteit de doorslag geeft." Het is te hopen dat zijn jonge teamgenoten de boodschap hebben begrepen. De eerste test was gisteravond al, bij FC Utrecht, ook een ploeg die tegen Ajax het vooral op fysieke strijd probeert te gooien. Bij het ter perse gaan van deze krant was het resultaat nog niet bekend. De Boer hoopte dit seizoen vanaf dag één mee te doen om het kampioenschap, en niet pas vanaf dag één na de winterstop. Maar de ploeg lijkt in precies dezelfde fase te zitten als vorig jaar rond deze tijd: wedstrijden worden weliswaar niet verloren, maar te veel punten worden verspeeld door een gebrek aan de juiste instelling. Het gemis van Jan Vertonghen en Vurnon Anita is daarmee toch nog voelbaar. De vraag is hoe lang het proces dit keer gaat duren. Met Babel en Poulsen heeft Ajax aardig wat erva ring in huis gehaald, met Niklas Moisander ook. De Fin gaf in Den Haag echter ook niet thuis. Dat besefte hij zich goed. "Het tegen doelpunt was duidelijk mijn fout," stelde hij na afloop. "Dit was tot nu toe mijn slechtste wedstrijd bij Ajax, dat is duidelijk. Jammer. Het is als je zo speelt ook moeilijk om met het team bezig te zijn. Als je slecht speelt, ben je bezig met je eigen spel." Moisander weet echter dat ook hij een voortrekkersrol moet spelen, als voormalig aanvoerder van AZ en als Fins international. "Ik heb de nodige ervaring. Ik ga proberen de jongere jongens te helpen. Veel praten. Tijdens de lunch komt deze wedstrijd ook nog wel voorbij. Het is een mentale kwestie, en ik weet ook dat ik het lastiger vond om elke drie dagen een wedstrijd te spelen toen ik jonger was. Het is belangrijk om ons meteen weer te focussen op de volgende wedstrijd. Daar gaan we mee aan de slag." Felheid wint het van kwaliteit DOOR MIKE VAN DAMME EN KEVIN VAN NUNEN Wat zal Frank de Boer zaterdag op het bord schrijven voor het duel met FC Twente? 'Doe je eigen ding' is misschien wel wat. De nieuwe generatie voetballer weet precies wat ermee wordt bedoeld. Lees een gemiddeld interview met een jonkie uit de Ajaxschool en ergens staat wel het citaat opgetekend dat hij 'zijn ding' doet. Wat dat ook mag zijn. Geef een Ajaxspeler een beetje ruimte om zijn ding te doen op het veld, en de ploeg kan goed meekomen. Ook tegen de Duitse kampioen Borrusia Dortmund, zo bewezen de Ajacieden in de eerste Champions Leaguewedstrijd. Dat Ajax uiteindelijk met 1-0 verloor, deed weinig af aan het spel. Een punt zat erin, met wat meer geluk misschien zelfs drie; het gaf vertrouwen. Ook tegen FC Twente zal Ajax ruimte krijgen. De ploeg speelt thuis, en de tukkers moeten het ook van verzorgd voetbal hebben. Het levert vaak spectaculaire wedstrijden op. En als de Ajacieden hun ding doen, kunnen ze zomaar zorgen voor het eerste puntverlies van FC Twente dit seizoen. Wat De Boer zeker niet opschrijft op het bord is het woord mentaliteit. Dat experiment is bij ADO Den Haag jammerlijk mislukt. Natuurlijk riep de trainer vanaf donderdag al dat het verschil in het Kyocera Stadion gemaakt moest worden door de mate van inzet. Op dat aspect werden wel vaker duels met de groen-gelen beslecht. En de laatste jaren lang niet altijd in het voordeel van Ajax. De Boer schreef bij de wedstrijdbespreking weinig op. Wel het woord mentaliteit. Hij zag zijn ploeg daarna een uur lang te slap spelen. Met een 1-1-gelijkspel - en weer twee verliespunten - tot gevolg. "ADO was agressiever in het Christian Poulsen eerste uur. Je zag toen we zelf feller werden, dat ADO het moeilijker kreeg. Jammer dat het pas een halfuur voor tijd gebeurde," stelde De Boer na afloop. Mentaliteit is de 'wijze van denken voelen', zo schrijft het Groot woordenboek van de Nederlandse taal voor. Aan de wijze van denken zal het niet hebben gelegen bij de spelers, door de continue boodschap van De Boer vanaf donderdag tot aan de aftrap van de wedstrijd. Het euvel zat 'm waarschijnlijk in het voelen. Typerend was de manier waarop Christian Poulsen na twintig minuten het veld inkwam voor de geblesseerde Thulani Serero. De 32-jarige Deen had zich waarschijnlijk op zitten vreten op de bank door het gebrek aan vuur bij zijn teamgenoten, liep het veld op en sloeg meteen in zijn handen en balde zijn vuist. "Het is jammer dat hij dat moest brengen, dat niet meer spelers in het veld dat al hadden," aldus De Boer. Dat vooral spelers als Poulsen en Babel - de maker van het enige Ajaxdoelpunt - uiteindelijk het verschil moesten maken, was niet eens verwonderlijk. Althans, dat stelde Babel. "Als je 25 jaar bent, zorgde tijdens zijn invalbeurt voor meer strijd Ryan Babel: 'Als je 25 jaar bent, heb je veel meer van dit soort wedstrijden gespeeld.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 3