'JE MOET WAT OVERHEBBEN BUSREIS NAAR MANCHESTER De grens over met de SVA-bus ajaxlife Thuispubliek Met Dortmund om de hoek is een reisje naar de Champions League wedstrijd in het Westfalenstadion zo geregeld. De keuze bestond voornamelijk uit de auto of de bus. De Supportersvereniging Ajax hielp de Ajacieden een handje en organiseerde zelf een busreis. Controle Terrasje FANZONE 4 K 27-09-2012 1Ü wel het clublied van Ajax terwijl de bus de parkeerplaats bij het Westfalenstadion bereikt. De supporters gaan vervolgens ieder hun eigen weg. Het merendeel pakt een terrasje in de binnenstad om vervolgens aan het begin van de avond naar de wedstrijd te gaan. Na afloop verzamelen ze zich weer bij de bus. Stil, moe, misschien ook een klein beetje teleurgesteld door de 1-O-nederlaag. Nicky heeft de teleurstelling inmiddels al verwerkt. "Ik laat me niet beïnvloeden door de uitslag. Je baalt een kwartiertje, maar daarna moet je gewoon weer Ongeveer 3300 Ajaxsupporters reisden naar Dortmund, van wie tientallen met de bussen van de SVA. Samen uit, samen thuis lijken voor de politie geen gevaar te zijn. De politieagent die de bus controleert, keert zich halverwege het gangpad om en verzoekt de buschauffeur door te rijden. Jaivohl Dortmund, zvir kommen! Ook aanwezig in de bus is Nicky Samsom, beter bekend als Stoeltje 63. De thuiswedstrijden van Ajax bekijkt hij vanaf zijn vaste plek (stoel nummer 63), waarover hij columns schrijft voor Ajaxlife.nl. Deze keer reist hij mee naar Dortmund, samen met zijn compagnon Tom van der Molen. "Hij is Stoeltje 64," vertelt Nicky. Het is ook voor de twee heren De Supportersvereniging Ajax organiseert (b(j voldoende animo) ook een busreis naar de wedstrijd Manchester City - Ajax, op dinsdag 6 november. SVA-leden betalen 90 euro, niet-leden 110 euro. Aanmelden kan via ajaxlife.nl. Let op: de busreis is exclusief een kaartje. Voor een toegangsbewijs dien je zelf te zorgen. Je kunt ook voor wedstrijden in de eredivisie gebruik maken van de bussen van de SVA. Kijk op www.ajaxlife.nl/busreizen voor meer informatie. verder. Bij Dortmund mag je heus wel verliezen." Heeft hij inmiddels al een verhaal? "Ik denk dat hij over Ryan Babel gaat. Niet omdat hij zo goed was, maar voornamelijk om die mooie actie die hij maakte in de tweede helft waar hij tussen twee man wegdraaide met de bal. Daaraan zie je dat het een echte Ajacied is." Een paar stoelen verder naar achteren ontwaakt Robert Jan uit zijn slaap. Tijdens de wedstrijd dacht hij rond de tachtigste minuut nog aan zijn droom. Het zat er volgens hem wel in, maar helaas weten we allemaal hoe dat afliep. Zijn hoogtepunt van de dag was de corteo. Samen met vader Jan en vriend Eduard hebben zij de lange tocht afgelegd van het centrum naar het stadion. "Je ging in zo'n flow naar het stadion. De Duitsers bleven kijken. Ajax heeft zichzelf in het buitenland wel laten zien. In positieve zin, ja." Vader Jan pakt er nog even een biertje bij. "Natuurlijk baal ik als een stekker, maar ik ben trots op Ajax!" Hij kijkt terug op een prachtige dag. "We zaten tussen de Dortmundfans, omdat we geen kaartje konden bemachtigen voor het uitvak. Dat leverde eerst problemen op, want we mochten niet als Ajacied bij het thuispubliek zitten. Uiteindelijk hebben we een pet en sjaal van Dortmund gekocht en konden we zo het vak binnenlopen. Daar konden we ons gewoon gedragen als Ajacied. Dat was voor de Duitsers geen probleem. Heel mooi was dat." Wanneer de bus de Arena nadert, rijdt ook de spelersbus van Ajax het dek op. Samen uit, samen thuis. De supporters keren om drie uur 's nachts weer allemaal richting huis. Een aantal van hen moet de volgende dag weer vroeg op. Gewoon doorgaan. Want zoals vader Jan op de terugweg zei: "Je moet wat overhebben voor Ajax. Je bent Ajacied of je bent het niet." DOOR MYLÈNE SOPACUA hun eerste SVA-busreis en hun motivatie luidt: 'lekker praktisch' en 'gezellig'. Nicky verklapt zijn plan van aanpak voor Stoeltje 63. "Meestal bedenk ik mijn verhaal na afloop op de fiets terug naar huis. Ik kijk dan niet op Twitter of Facebook, want ik wil me niet laten beïnvloeden door wat andere mensen zeggen." Of er ook een column over Dortmund - Ajax verschijnt, weet Nicky dan nog niet. Drie uur rijden met een korte stop aan de Duitse grens; de busreis van de SVA duurde niet langer dan dat. Wie zelf geen vervoer had, koos voor de gemakkelijke weg: je stapt de bus in, drinkt wat fris of bier en na afloop van de wedstrijd word je weer bij de Arena afgezet. Twee bussen vertrokken dinsdag 18 september stipt om negen uur 's ochtends naar Dortmund. Het wachten is altijd op het eerste biertje dat gedronken wordt. Bus 1 lijkt vooral geen haast te hebben. Eerst wakker worden met een ontbijtje, een krantje op schoot en een vrolijk liedje van Bob Marley op de achtergrond. Niets over kleine vogeltjes, want die bewaren we voor later in het stadion. Om half tien verschijnt dan het eerste biertje. De eer gaat naar vader Jan en zoon Robert Jan van Olst en vriend Eduard Dijkhuizen (22) uit Elburg. Vader en zoon zijn al vaker naar Europese uitwedstrijden geweest, maar dit is hun eerste SVA-busreis. "We willen alle drie bier drinken, dus daarom hebben we gekozen voor de bus," vertelt vader Jan (55). Volgens zoon Robert Jan (24) wordt het een mooie dag. "Ik heb over de wedstrijd gedroomd. In de 83ste minuut maakt Babel de 0-1." De Duitse grens wordt al na goed een uur bereikt. Daar staan al Ajacieden te wachten tot ze door kunnen rijden naar eindstation Dortmund. Een controle van de Duitse Polizei houdt ze tegen. "De bus naast ons wordt eerst gecontroleerd. Dat kan een halfuur duren. Daarna zijn wij aan de beurt. Wacht het dus lekker af," deelt busleider Björn Martens de supporters mede. Dat halfuurtje blijkt wat korter te duren dankzij de onschuldigheid die Rond twaalf uur zit de sfeer er goed in. Geen polonaise op Amsterdamse smartlappen, maar de supporters van bus 1 uitstralen. Vier vrouwen, wat jonge jongens, een stel grappenmakers achterin de bus en fanatieke supporters die al vijftig jaar naar wedstrijden van Ajax gaan, De meeste fans gingen naar de binnenstad, waar Ajaxsupporters de fonteinen lieten schuimen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 12