'HET BELANGRIJKSTE IS DAT JE STEEDS BEREID BENT NIEUWE DINGEN OP TE PIKKEN' ECA presenteert blauwdruk van Europese jeugdopleidingen Ajax, Real Madrid, Manchester City en Borussia Dortmund zijn net als 197 andere clubs aangesloten bij de European Club Association (ECA). Deze onafhankelijke belangenbehartiger wil een inspirerend kennisplatform zijn en publiceerde een rapport over het belangvaneengoede jeugdopleiding. ajaxlife Voetbalvisie Verkoop 8 ACHTERGROND 13-09-2012 In de geest van Cruijff DOOR SANDER ZELDENRIJK EC A-voorzitter Karl-Heinz Rumme- nigge benadrukt in het deze week verschenen rapport dat de focus op de eigen jeugd er natuurlijk altijd al was. Vooral noodgedwongen, bij de minder vermogende clubs. Maar door financial fair play komt de noodzaak voor alle clubs in een stroomversnelling. Een van de voorwaarden is dat clubs vreemd vermogen mogen aanwenden voor de eigen jeugdopleiding. De ECA wil de clubs met dit rapport iets meer bieden dan alleen controle over de financiële huishouding. Het delen van kennis is door gaans geen prioriteit in de nog immer vrij conservatieve voetballerij. Als het aan de ECA ligt, brengt het rapport over de verscheidene Europese jeugdopleidingen daar verandering in. Er zijn verschillende wegen naar succes en de ECA ziet zichzelf steeds meer als kennisplatform waar iedereen zijn inspiratie kan uithalen. Het belangrijkste signaal dat de ECA met het 163 pagina's tellende document wil afgeven: investeer liever wat meer van je budget in je eigen jeugd dan in een torenhoog spelerssalaris. Vermogende sjeiks, oligarchen of mediatycoons hebben daar andere opvattingen over. Bij Paris Saint- Germain, sinds 2011 in handen van Qatarese geldschieters, krijgt de eigen jeugd amper nog een kans. Vraag dat maar aan Ilan Boccara. Bij Manchester City, sinds 2008 eigendom van de Abu Dhabi United Group, vloeien de ponden ook rijkelijk, maar daar heerst het besef dat er binnen tien jaar een uitstekend functionerende jeugdapparaat moet staan. Niet voor niets werd het ECA-rapport voornamelijk aan de clubeigenaars geadresseerd. Uiteindelijk heeft het een jaar geduurd eer het rapport was afgerond. Per club is gekeken naar de voetbalvisie, de organisatie, infrastructuur, technische content en uiteraard financiën. Zo weten we via het rapport dat Ajax jaarlijks zes miljoen euro investeert in De Toekomst. Dat is net zo veel als Internazionale en RC Lens. De talentenfabriek van Dinamo Zagreb kost de club anderhalf miljoen per Ajax investeert zes miljoen euro per jaar in De Toekomst. Met spelers als Davy Klaassen als resultaat. jaar. Arsenal en Bayern stoppen drie miljoen in hun talentontwikkeling en FC Barcelona spant de kroon met tien miljoen euro. In het rapport is extra aandacht geschonken aan de opleidingen van Ajax, FC Barcelona, Sporting Lissabon, Dinamo Zagreb, Arsenal, Bayern München, FC Levadia Tallinn, Standard Luik, Internazionale en RC Lens. Deze clubs presenteerden zich aan de werkgroep, waarvan voormalig Ajaxdirecteur Maarten Fontein voorzitter is. Hij presenteerde het rapport op een ECA-vergadering tijdens de officiële aftrap van het seizoen, twee weken geleden in het mondaine dwergstaatje Monaco. "Het rapport past in ons streven om uiteindelijk meer gebalanceerde competities te krijgen, waarin de meerderheid van de clubs speelt met zelf opgeleide spelers," stelt Fontein. "Het rapport bevestigt ons vermoeden dat clubs vijf tot zes procent van de begroting uitgeven aan de eigen opleiding en zeventig procent aan spelerssalarissen. Die balans is niet goed. Het is economisch gezien beter om meer geld in de ontwikkeling van je eigen jeugdspelers te stoppen." Fontein omschrijft het bezoek van de werkgroep aan Ajax als gedenkwaardig. "In de ochtend kregen we het oude Ajax te zien, met presentaties van mensen die nu niet meer bij de club zitten, zoals Edwin Goedhart en René Wormhoudt. 's Middags kregen we een presentatie van Ruben Jongkind en Derk de Kloet. Iedereen merkte natuurlijk het verschil tussen de ochtend- en middagsessie. Zo kreeg de werkgroep te zien dat Ajax een club is die innoveert. Ik vertelde ook dat de middagpresentatie op grote steun van Johan Cruijff kon rekenen en dat sprak iedereen erg aan." De voormalige topman van Unilever zag ook de analyse van het aan- en verkoopbeleid van Ajax in de laatste tien jaar. "Als Ajax geen eigen opgeleide spelers zou hebben verkocht, dan had het verlies geleden op de aan- en verkoop. Een behoorlijk verlies zelfs. Terwijl het eigenlijk andersom zou moeten zijn. De aan- en verkoop is dan in balans en de verkochte jeugdspeler zorgt voor extra inkomsten. Dat geld kun je weer gebruiken om te investeren in je opleiding in plaats van ergens anders gaten te dichten." De werkgroep kreeg ook een presentatie van Albert Puig, hoofd opleidingen bij FC Barcelona. Daar constateerde Fontein een verschil met bijvoorbeeld de opleiding van Ajax. "Het nieuwe bewind bij Ajax zegt, om het simpel te houden, dat techniek en individu de basis vormen. Niet het team en de tactiek. Daardoor werken er bij Ajax steeds meer individuele trainers. FC Barcelona zweert niet bij individuele trainers. Daar willen ze alles in teamverband laten gebeuren." Hoe verklaart hij het succes van het huidige Barcelona, waarin veel eigen jeugd rondloopt? "Johan Cruijff heeft twintig jaar geleden gezaaid. Hij creëerde de visie, legde dat duidelijk uit aan vakbekwame mensen. Na Cruijff kwamen er trainers die niet geïnteresseerd waren in de jeugdopleiding. Toen ging het alleen maar over kopen en verkopen. Uiteindelijk werd dat de redding van de club, want jonge talenten konden daardoor in alle rust worden klaargestoomd in diezelfde opleiding. Vervolgens kwam Louis van Gaal en hij ging de eerste spelers uit de Cruijffschool opstellen, zoals Xavi en Iniesta. Nu durft niemand er meer iets aan te veranderen, omdat het eerste elftal van Barcelona en het Spaanse nationale team met acht j eugdspelers uit Catalonië inmiddels alles wint wat er te winnen valt." Fontein, die als internationale vertegenwoordiger namens AZ in de ECA zit, benadrukt dat het rapport geen ranking is. "Het is moeilijk te zeggen wie de beste opleiding heeft. Het belangrijkste is dat je steeds bereid bent nieuwe dingen op te pikken. Als je dit rapport niet geregeld update, dan is het al snel verouderd. Dit is slechts het begin." Paris Saint-Germain koopt liever dan het opleidt. Zlatan Ibrahimovic werd voor 25 miljoen euro gekocht.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 7