'IK DENK DAT WE DIT SEIZOEN EEN BREDERE KERN HEBBEN' Ajax staat voor loodzware maanden Ajax mag zich dit sei zoen echt wanen in een kampioenenbal, met drie landskampi oenen als tegenstan der in de Champions League. Nog belang rijker dan Europees succes in het beper ken van de schade in de eredivisie. ANALYSE Q ajaxlife 13-09-2012 <3 Puntenverlies Overtuigd Borst natmaken en mouwen opstropen tuigd dat het dit seizoen beter gaat. Ondanks het vertrek van basisspelers als Jan Vertonghen en Vurnon Anita. "We hebben wat ingeleverd, maar ook veel teruggekregen," stelt de Belg. "Ik denk dat we dit seizoen een bredere kern hebben. In alle linies zijn we er op vooruitgegaan." Alderweireld doelt op het aantrek ken van Niklas Moisander, Christian Poulsen en Ryan Babel in de laatste weken van de zomerse transfersperi ode. Dit drietal neemt een vracht aan ervaring mee. Poulsen (32) en Moi sander (bijna 27) zijn meteen de twee oudste spelers binnen de selectie. Ook Babel is met zijn 25 jaar al een van de meest ervaren Ajacieden. De drie aankopen hebben - in tegenstelling tot andere aankopen als Lasse Schone, Danny Hoesen en Tobias Sana - ook ervaring in de Champions League. Moisan der speelde met AZ in het seizoen 2008/2009 in het kampioenenbal, Babel met Ajax nog in 2005/2006 en met Liverpool van 2007 tot 2010, al was hij bij de Engelse club lang niet altijd zeker van speeltijd. Poulsen speelde met drie ploegen op het hoog ste Europese niveau: met Schalke 04 in 2005/2006, met Sevilla in 2007/2008 en met Juventus in 2008/2009 en 2009/2010. Moisander speelde speelde dit seizoen als Ajacied twee foutloze wed strijden, de roep om Poulsen als con troleur werd in Heerenveen ook iets groter. Schone had het moeilijk als verdedigende middenvelder, waar hij normaliter zich vooral met de aanval bemoeit. De Boer concludeerde in Fries land dat 'het allemaal veel beter moet' en dat de spelers 'mannelijker' moeten zijn in de duels. Dat moet in de Cham pions Leagueduels eruit komen, maar zeker ook in de eredivisiewedstrijden. Ajax mag de mouwen gaan opstropen. DOOR MIKE VAN DAMME is dit seizoen een onrealistisch doel, overwintering in Europa wordt al las tig zat. Trainer Frank de Boer stelde terecht vast dat de loting vooral voor de supporters 'fantastisch' is. "Dat is misschien het enige positieve." Ook in de spelersgroep is er weinig enthousiasme te bespeuren. Natuurlijk is het mooi om tegen de absolute top van Europa te spelen, maar liever na de winterstop dan al voor de winterstop. "We hebben niets te verliezen," stelde aanvoerder Siem de Jong vlak na de loting, met de toevoeging dat het behalen van de derde plaats al 'heel goed' zou zijn. Ook Toby Alderweireld is gere serveerd enthousiast. "We moe ten de Nederlandse clubs zo goed mogelijk vertegenwoordigen," stelt de centrale verdediger. "We moeten vertrouwen hebben, proberen het zo goed mogelijk te doen. Maar het wordt heel lastig." Natuurlijk is iedere Ajaxfan benieuwd wat Ajax kan klaarspelen in de Cham pions League, of er wellicht een stuntje inzit tegen de absolute top. Toby Alderweireld en Lasse Schone hebben hun handen vol aan ex-Ajacied Daniel de Ridder. Belangrijker nog is echter de vraag wat de Amsterdammers gaan doen in de competitiewedstrijden rondom de midweekse krakers, zodat na de win terstop in elk geval in de eigen compe titie nog gejuicht kan worden. Puntenverlies in een drukke peri ode is inmiddels een bekend euvel in Amsterdam. Vorig seizoen werden rondom de Champions Leagueduels in totaal zestien punten verspeeld, een seizoen eerder waren dat er veertien. Daarbij zaten verrassende nederlagen tegen FC Utrecht (2-1 in Amsterdam en 6-4 in Utrecht), en FC Groningen (1-0). Het zijn resultaten waar Ajax niet aan moet denken, nu het mede door het 2-2-gelijkspel bij sc Heeren veen al vier punten achterstaat op FC Twente. Ajax zette twee keer eerder met succes een inhaalslag in, maar de doel stelling voor dit seizoen was juist om de eredivisie vanaf het eerste moment te domineren. Dat is wat het spel betreft in de vier wedstrijden tot nu toe met vlagen wel gebeurd, maar het maximaal aantal punten leverde het niet op. In Heerenveen had Ajax wei nig te duchten - zelfs na een 2-1-ach- terstand bij rust - maar werd het een moeilijk verhaal na de rode kaart van de tot dat moment uitblinkende Thu- lani Serero. Echt gemakkelijk is het pro gramma ook niet rondom de Cham pions League. Voorafgaande aan de midweekse krakers speelt Ajax tegen onder meer FC Twente, Vitesse en PSV. Na een ronde in het kampioe nenbal wachten onder meer het vaak lastige ADO Den Haag, FC Utrecht, Feyenoord en Roda JC. Alderweireld maakte afgelopen sei zoenen ook de moeizame wedstrij den rondom de Champions League mee. De Belg is er echter van over- Marc Overmars was stellig na de loting voor de groepsfase van de Champions League: voor Manches ter City hoeft Ajax niet heel bang te zijn. De voetbaldirecteur probeerde niet eens zozeer de klasse van de Engelse kampioen te bagatelliseren, hij wilde alleen maar zeggen dat Nederlandse clubs het vaak goed doen tegen Engelse tegenstanders. Ajax leverde vorig seizoen nog het laatste bewijs, met de 2-1-zege bij Manchester United. Of Ajax nou wel of niet bang hoeft te zijn voor City, het blijft een hels karwei om te overwinteren in Europa, met drie landskampioenen als tegenstander. Borussia Dort mund (Duitsland), Real Madrid (Spanje) en City (Engeland) waren vorig seizoen de besten in de drie beste Europese competities. Ajax moet als underdog maar zien waar het schip strandt. Over wintering in de Champions League Man Boccara maakte in Heerenveen zijn debuut. Hij verving Schone na 77 minuten

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 3