'EEN DEENS MIDDENVELD ZOU MOOI ZIJN' 'SOMMIGE MENSEN ZEIKEN JE LIEVER AF, ANDEREN LOPEN MET JE MEE' ERIKSEN BLIJ MET KOMST LANDGENOOT POULSEN ajaxlife INTERVIEW 4 4 30-08-2012 X X Paspoort Christian Eriksen Vakantie Nog niet klaar Niet alleen de buitenwereld werd verrast door de komst van Christian Poulsen, ook Christian Eriksen zag de transfer van zijn landgenoot niet aankomen. "Ik wist dat hij transfervrij was, maar ik had geen idee dat hij hier naartoe zou komen," aldus de twintigjarige middenvelder. Geboren: 14 februari 1992 (te Middelfart, Denemarken) Debuut: 17 januari 2010 (NAC Breda - Ajax 1 -1 Palmares: Landskampioenschap: 20112012 KNVB-beker 2010 Seizoen Club Wed. Doel. Ass. 2009/2010 Ajax 21 1 1 2010/2011 Ajax 47 8 15 2011/2012 Ajax 44 8 20 2012/2013* Ajax 2 1 1 t/m Ajax - NAC Breda (25-08-2012) Misschien vormen de komende maanden wel het moment waarop het antwoord te vinden valt hoe goed Eriksen is. Hij mag met Ajax wederom acteren in de groepsfase van de Champions League. Daarnaast is hij voor het eerst sinds jaren weer eens uitgerust aan een seizoen begon nen. Twee jaar terug was er het WK en een korte vakantie, vorig jaar het EK voor spelers onder 21 jaar en een korte rustperiode. Deze zomer kwam hij weliswaar uit op het EK, maar kreeg daarna vijf weken vakantie. De Deen meldde zich pas bij Ajax vlak voor vertrek naar Engeland, voor het afsluitende trainingskamp. Hij miste de eerste competitiewedstrijd, thuis tegen AZ. Drie dagen later kwam hij wel een helft in actie met de Deense nationale ploeg tegen Slowa kije. Na rust werd hij vervangen door Lasse Schone. De vijf weken vakantie hebben hem goed gedaan, stelt hij. "Ik voel me fitter dan vorig seizoen rond deze tijd. Mijn hoofd was weer leeg. Ik had na een paar weken vakantie weer zin om te voetballen, maar een week later vond ik het toch fijn om nog even vrij te zijn. Het seizoen is lang, dus ik snap ook dat de trainer me extra vakantie heeft gegeven." Je oogde tegen NEC in elk geval fit. Vooral bij je doelpunt. Je was alerter dan de rest op de uittrap van Kenneth Vermeer. "Siem (de Jong, red.) zou de bal kun nen doorkoppen, vandaar dat ik de ruime inliep. Maar niemand raakte de bal aan, ook de laatste NEC-verdedi- ger niet. De bal stuitte door, ik nam aan en kon doorlopen. Het was een beetje gelukkig. Maar ik wist zelf ook niet dat ik zo snel was." Je verrast jezelf soms nog? "Soms wel ja." Je gebruikte je lichaam ook goed. "Dat is waar. Het was een klein duw tje. Ik moet meer van dit soort duels winnen. Maar het was een goed begin." Goed? Heel goed? Een heel grote? Wat vindt Eriksen eigenlijk zelf dat hij momenteel is. Lang na te denken hoeft hij niet. "De middelste," zegt hij resoluut. Heel goed dus. "Maar nog niet goed genoeg," vult hij snel aan. "Ik heb sinds mijn debuut stap pen gemaakt. Ik ben ook blij dat ik van de trainers het vertrouwen heb gehad. Ik heb me zo kunnen ontwikkelen. Maar ik ben nog niet klaar." Hij begint weer over dominan tie. De drang om nu echt de lijnen uit te zetten, om beslissend te zijn, is groot. Wat op het EK niet lukte, moet bij Ajax nu wel lukken. "Een speler van naam krijgt de bal, ook tegen toplanden of topclubs. Dan kun je het spel naar je toe trekken. Ik had gehoopt dat op het EK te kunnen doen. Dat was niet zo." Het verklaart ook meteen waarom hij in de zomerstop niet twijfelde over een vertrek bij Ajax. De geruchten waren er, zoals elk jaar. "Het is leuk om te horen dat er interesse is. Het is toch een soort van erkenning. Als het goed voelt, dan moet je vertrekken. Het voelt voor mij nog niet goed. Ik heb er niet eens aan gedacht. Ik wil ergens als grote man binnenkomen, niet als een kleine jongen die ergens in de hoek gaat zitten. Het is mooi als iedereen weet wie je bent als je naar een topclub gaat." Eriksen vindt zichzelf dus heel goed, maar zeker nog geen heel grote. Wie wel tot dat rijtje behoren? Je verwacht Michael Laudrup als antwoord, maar die naam slaat hij over. "Ik denk aan spelers van deze tijd, niet van de oude tijd," grapt hij. "Spelers als Mesut Özil, Cristiano Ronaldo. Messi." Denk je dat dat erin zit voor jou? "Ja, misschien. We moeten maar zien. Het is wel mijn droom." Christian Eriksen moet een begrip worden. "Precies. Dat is het plan. Als dat lukt, heb ik het prima gedaan." Eriksen kent Poulsen van het Deense nationale team. De 32-jarige controleur - bij Ajax de vervanger van Vurnon Anita - speelde in het verleden onder meer voor Juventus en Liverpool. "Hij heeft mooie clubs achter zijn naam, heeft veel ervaring. Hy is een verdedigende middenvelder, iemand die zijn man kan uitschakelen. Christian is goed in coaching, kan anderen motiveren. Aardig aan de bal ook. Gewoon een goede speler," meent Eriksen. Eriksen vernam op dezelfde dag als de buitenwereld dat een transfer in de lucht hing. "Ik hoorde dat hy hier was, dus toen heb ik hem even gebeld. Een dag later tekende hy al. Prima dat het zo snel is gegaan." Ajax heeft nu vijf Deense spelers in dienst, van wie er drie op het middenveld spelen. Eriksen ziet het wel zitten, zo nu en dan een geheel Deens middenveld, samen met Poulsen en Lasse Schone. "Dat zou mooi zijn. Het is jammer dat Poulsen heeft bedankt voor het Deense nationale elftal, anders hadden we daar ook zo kunnen spelen." marken liep warm voor de nieuwste sensatie van eigen bodem en ver wacht sindsdien bijna wonderen van de middenvelder. De relatie is inmiddels wat bekoeld, laat Eriksen weten. "De mensen zeuren een beetje over me," stelt hij. "Als ik niet goed speel, staat dat meteen in de kranten. Ik was niet zo dominant op het EK als ik had gehoopt, maar ik was zelf wel redelijk tevreden." Had iedereen de woorden van Johan Cruijff maar in zich opge nomen. De Verlosser stelde vorig seizoen, rondom de tweeluik met Manchester United, in Voetbal Inter national dat Eriksen in deze fase van zijn carrière nog nergens op afgere kend mag worden. Omdat hij nog jong is en vol in ontwikkeling. Zijn stormachtige entree op de velden van het profvoetbal bracht echter ook een dosis veeleisendheid met zich mee. "Ik heb het gevoel dat ik al een paar jaar moet laten zien dat ik meer dan een talent ben. Vorig jaar was ik beter dan dat jaar daarvoor. Nu heb ik hetzelfde doel: weer wat beter worden. Meer sco ren, meer assists geven. Ik zit nog altijd in een stijgende lijn." Je wordt erg kritisch gevolgd. "Sommige mensen vonden dat ik een dramatisch seizoen had gespeeld vorig jaar. En toch waren er weer geruchten dat ik naar een Europese topclub kon. Mensen hebben hun eigen mening. Sommige mensen zei ken je liever af, anderen lopen met je mee. Ik laat het gaan. Het gaat erom wat de trainer van me vindt, en mijn medespelers." Heeft Cruijff gelijk? Je bent immers pas twintig jaar. "Leeftijd doet er bij mij niet meer toe, heb ik het idee. Ik heb twee lange sei zoenen gespeeld. Ik moet ouder zijn dan twintig jaar. Zo is het gewoon. Dat verwachten mensen." Hoe oud ben je dan in voetbalja ren? "Voor mijn gevoel nog steeds twin tig." Voor het seizoen zei je wel dat je je meer wil laten gelden bij Ajax. "Dat klopt. Ik moet me meer laten zien. Meer de bal opeisen. Dat gaat vanzelf als je ouder wordt en beter gaat spelen. Er zijn ervaren spelers gestopt of vertrokken. Nu moeten andere spelers opstaan. Ik hoop dat ik een van hen ben."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 9