'HET ZOU ONVERSTANDIG ZIJN EEN SYSTEEM TE SPELEN WAT DE SPELERS NIET WILLEN' SPEELSCHEMA ORANJE STAF Vertrouwen en eerherstel prioriteit bij Ajaxgekleurd Oranje Bondscoach Louis van Gaal (61) maakt morgen zijn definitieve selectie bekend voor de eerste twee WK-kwalificatieduels. Plaatsing voor 'Brazilië 2014' is prioriteit. Op de achtergrond sluimert eer herstel voor die frustrerende kwalificatiereeks, twaalf jaar geleden. ajaxlife Vertrouwelingen Vooruitkijken ORANJE 30-08-2012 Van Gaal waakt voor valse start DOOR SANDER ZELDENRIJK Bovendien ken ik hem als een goed mens. Mocht er bij Oranje sprake zijn van een generatiekloof, ik ben tenslotte ook al boven de zestig, dan kan hij daar een overbruggende rol in spelen." Het Ajaxgehalte is uiteindelijk aanzienlijk (zie kader). Voor clubarts Edwin Goedhart en fysiektrainer René Wormhoudt was onder het nieuwe (Cruijffgezinde) bewind geen plek meer bij Ajax, maar Van Gaal haalde zijn vertrouwelingen zonder aarzeling naar Zeist. Hij wilde er zelfs een deel van zijn eigen salaris voor inleveren. Zover liet de bond het niet komen. "Daar ben ik de KNVB erkentelijk voor." Daar waar zijn voorganger Bert van Marwijk tactisch opereerde met twee controlerende middenvelders, lijkt Van Gaal met één controleur te willen gaan spelen tegen Turkije en Hongarije. Toch liet hij voor de kwalificatiereeks om zo de kans op een vroegtijdige misstap met grote gevolgen, zoals twaalf jaar geleden, te minimaliseren. "Dat is essentieel, anders blijf je weer achter de feiten aanlopen." Na een zeldzaam negatieve reeks van vier nederlagen op rij moet Oranje er volgende week vrijdag tegen Turkije staan. Dat is vrij rap na een dramatisch verlopen EK. Er is door Van Gaal indringend met de spelers gesproken, maar de focus ligt bij iedereen vooral op vooruitkijken. Niemand zit meer te wachten op een openbare boetedoening. De bondscoach beschermt zijn internationals, wil vertrouwen winnen en zal hopen dat alles overwaait en de onrustmachine vastloopt bij sportief succes. "Wat ons bindt, is het voetbal dat we met elkaar willen spelen." Uiteraard is het verleidelijk de de verloren oefeninterland tegen België (4-2) al weten dat dit besluit wel door iedereen gedragen moet worden. "De spelers hebben daar een grote verantwoordelijkheid in. Ik weet natuurlijk wel hoe ik ga spelen, maar volgens mij moeten de spelers het daar mee eens zijn. Het is ook hun WK. Het zou onverstandig zijn een systeem te spelen wat de spelers niet willen." Bij zijn presentatie benadrukte Van Gaal al dat alleen topfitte spelers een kans maken. Mede daardoor zat Ricardo van Rhijn destijds wel bij de selectie voor het oefenduel met de Rode Duivels en Gregory van der Wiel niet. De bondscoach eist scherpte vanaf de allereerste minuut. Hij wil meteen toeslaan in bondscoach Van Gaal te vergelijken met de bondscoach die eind 2001 uit zichzelf besloot op te stappen. Dat is niet mogelijk, vindt Van Gaal. Het gaat immers om de chemie tussen spelers en coach. De spelers zijn anders, maar de coach houdt vast aan dezelfde visie als twaalf jaar geleden. Daarom is de KNVB ook bij hem terechtgekomen. De geboren Amsterdammer heeft het gevoel dat er nu meer talent voorradig is. "Destijds moest ik andere spelers selecteren, omdat ik met de Nandrolonaffaire te maken had, Ruud van Nistelrooij anderhalf jaar geblesseerd was en er niet echt een talentvolle lichting klaarstond, zoals dat nu voor mijn gevoel wel het geval is." 07-09-12 Nederland - Turkije (Arena) 11-09-12 Hongarije - Nederland 12-10-12 Nederland - Andorra (Kuip) 16-10-12 Roemenië - Nederland 14-11-12 Nederland - Duitsland (Arena, vr.) 06-02-13 Nederland - Italië (Arena, vr.) 22-03-13 Nederland - Estland (Arena) 26-03-13 Nederland - Roemenië (Arena) 06-09-13 Estland - Nederland 10-09-13 Andorra - Nederland 11-10-13 Nederland - Hongarije (Arena) 15-10-13 Turkije - Nederland Alle duels beginnen om 20:30 uur. Louis van Gaal sprak indringend met de internationals, na een dramatisch EK. De lat ligt hoog in de Zeister bossen. Volgens de KNVB dient Oranje structureel mee te gaan draaien in de wereldtop en op de EK's en WK's plaatsing bij de laatste vier te realiseren. "Dat is natuurlijk een hoog doel als je op het afgelopen EK niet door de voorronde komt en er op een WK nog landen als Argentinië en Brazilië bijkomen. Maar ik leg de lat zelf ook altijd hoog, dus ik ben er niet ongelukkig mee," zei Van Gaal bij zijn presentatie. Van Gaal begint na het weekeinde officieel aan het kwalificatietraject met een legertje van vertrouwelingen. Kort en krachtig introduceerde hij zijn staf. De namen van Danny Blind en Patrick Kluivert rolden over zijn lippen alsof hij een ouderwetse Ajaxformatie uit de jaren negentig oplepelde. Na de technische staf volgde de medische staf en overige begeleiding, waarbij de bondscoach opvallend vaak afsloot met: 'Ken ik óók nog van Ajax.' De keuze voor Blind is niet vreemd. Van Gaal dient met Oranje te presteren, maar moet volgens de KNVB-visie ook op enkele posities verjongen. "Danny heeft het meeste in- en overzicht van de Nederlandse talenten. Als we gaan doorselecteren, moet dat natuurlijk niet ten koste gaan van het resultaat. Ik weet wat ik aan Danny heb. Hij ziet het spelletje goed. Althans, als ik het spelletje ook goed zie." Kluiverts aanwezigheid kent een andere aanloop. Van Gaal wilde hem sowieso hebben, maar de KNVB zag liever Giovanni van Bronckhorst als tweede assistent. "Dat vond ik óók een zeer goede kandidaat. Bovendien wilde ik het Ajaxgehalte niet al te hoog houden en zitten er bij Feyenoord grote talenten. Onze band is goed, maar Giovanni had het te druk. Dat kan ik me wel voorstellen. Hij volgt de cursus coach betaald voetbal, traint Jong Feyenoord en is assistent van Ronald Koeman." Kluivert en Van Gaal kennen elkaar door en door. "Patrick ken ik als voetballer, als stagiair en als trainer. Hij mocht bij AZ als stagiair ook training geven en heeft de ambitie een toptrainer te worden. Danny Blind (assistent-trainer)* Patrick Kluivert (assistent-trainer)* Frans Hoek (keeperstrainer)* Edwin Goedhart (sportarts)* Piet Bon (huisarts,mental coach)' Rien Heijboer (orthopeed) Ricardo de Sanders (fysiotherapie)* Arno Philips (fysiotherapie) René Wormhoudt (fysiektrainer)* Jos van Dijk (inspanningsfysioloog) Rob Koster (masseur)* Piet van den Burg (masseur) Max Reekers (video-analyse)* Ronald Spelbos (scouting)* Edward Metgod (scouting) Kees Jansma (perschef) Hans Jorritsma (teammanager) 'Waren ooit of zijn (Reekers) werkzaam bij Ajax

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 7