Aankopen passen zich moeiteloos aan Het is aan het begin van het seizoen vaak puzzelen met de aankopen. Niklas Moisander, Lasse Schone en Tobias Sana lijken zich op het eerste gezicht echter gemakkelijk aan te passen. ajaxlife Topduels Verschil ANALYSE 30-08-2012 Gewenningsperiode voorbij zijn. De verdediger scoorde tegen NAC Breda, en werd in de Arena meteen uitgeroepen tot man van de wedstrijd. Sana was alweer goed voor zijn derde treffer. Voor de nieuwe nestor van de ploeg, de 32-jarige Poulsen, is het nog even wachten voordat hij zijn waarde aan het grote publiek kan tonen. De vijfde Deen in de selectie liet zich tijdens zijn eerste training wel meteen gelden. Hij was verbaal zeer aanwezig, coachte zijn nieuwe teamgenoten in het Engels en Duits. "Dat is wie ik ben," liet hij zich ontvallen na zijn eerste training. Dat is ook een van de redenen waarom Ajax de transfervrije middenvelder naar Amsterdam haalde. De grote vraag is of het 'nieuwe' Ajax ook zo gemakkelijk overeind blijft als de weerstand groter wordt. Volgende maand begint de groepsfase van de Champions League immers. Ajax wist de twee eerste topduels van het seizoen niet te winnen, met een 4-2-nederlaag tegen PSV om de Johan Cruijffschaal en dus het 2-2-gelijkspel tegen AZ. Zondag wacht sc Heerenveen, een ploeg die na het vertrek van Bas Dost, Luciano Narsingh en Oussama Assaidi nog wel duidelijk in een gewenningsfase zit. Desondanks werd gelijkgespeeld bij Feyenoord (1-1) en AZ (0-0). Ajax is dus gewaarschuwd. Maar ook bij De Boer is het vertrouwen groot. "Ik denk dat we de kwaliteit hebben, vooral de spelers die op het middenveld staan, om hetzelfde op het hoogste niveau te laten zien," stelt de trainer. "Daar heb ik wel het vertrouwen in." DOOR MIKE VAN DAMME Natuurlijk waren het wippertje van Tobias Sana (NEC) en het stiftje Thulani Serero (NAC Breda) uiterst fraai, en was het afstandsschot van Siem de Jong tegen de ploeg uit Breda goed geplaatst. Het mooiste van de dertien doelpunten die Ajax in het prille seizoen al maakte, was echter de 3-0 tegen NAC. De treffer zelf was misschien niet van grote schoonheid, de voorbereiding daarop toonde echter een enorme volwassenheid van een jonge ploeg met ervaren aankopen. alweer vertrokken Theo Janssen in het elftal gepast moest worden, net als spits Kolbeinn Sigthórsson. Ook toen won Ajax de eerste wedstrijden met groot verschil, maar zo fris en frivool als de laatste twee weken bij vlagen was, oogde het destijds niet. In de mixed zone werd nog wel een term als 'zoekende' gebezigd. Zowel door spelers als door trainer Frank de Boer. De trainer sprak zaterdag van een 'schoolvoorbeeld' toen het over de derde treffer ging. "Ik wilde in de rust eigenlijk zeggen dat we meer geduld moesten hebben voordat er een eindpass werd gegeven," aldus De Boer. "Voor de treffer hadden we al iets van anderhalve minuut de bal. Een schoolvoorbeeld; de loopactie van Greg, Tobias die dan van buiten naar binnen loopt om af te maken." Ook Schone, die zelf aan de basis stond van de 4-0, betitelde de 3-0 als een 'fantastisch doelpunt'. "De spelers van NAC liepen achter ons aan. Wij waren geduldig. Als je zelf de bal hebt, kan de tegenstander toch niet scoren. We zochten naar een gaatje en vonden die. We speelden bij vlagen zeer goed." Dat mag toch opmerkelijk worden genoemd, zo pril in het seizoen, en na het vertrek van bepalende spelers als Jan Vertonghen en Vurnon Anita. Natuurlijk waren NEC en NAC Breda niet de beste tegenstanders die Ajax zal treffen dit seizoen (de Nijmegenaren verloren vorige week Ajax had al anderhalve minuut balbezit voordat Sana de bal uiteindelijk kon binnentikken. Drie keer werd een nieuwe aanval opgezet, drie keer werd geprobeerd ruimte te creëren door de zeer bewegelijke middenvelders. En toen kwam Siem de Jong opeens vrij te staan. Niklas Moisander zag het, Gregory van der Wiel dook het gat op rechts in, en Sana nam de spitspositie over van de aanvoerder. Drie simpele passes resulteerden in een doelpunt. Het was het schoolvoorbeeld van een ingespeeld elftal. En dat in een duel waarin Moisander zijn debuut maakte, en Lasse Schone pas voor de tweede keer als controlerende middenvelder speelde. Ook Sana speelt pas enkele weken in Amsterdam. De periode van gewenning lijkt een stuk korter dan vorig jaar, toen de Tobias Sana is al voor de derde keer trefzeker dit seizoen. Dat verdient een feestje met de fans. Niklas Moisander viert zijn eerste doelpunt voor Ajax met aanvoerder Siem de Jong en Lasse Schone. thuis ook kansloos van FC Twente), de uitslagen (6-1 en 5-0) en het frisse spel zijn wel een waarschuwing voor de concurrentie. Het doet het vertrouwen in Amsterdam groeien. Het belangrijkste verbeterpunt lijkt tevens gemakkelijk op te lossen: het soms slordige spel. Tegen NEC ging De Boer nog tekeer tegen zijn ploeg door de verslapping na de 5-0, wat de enige tegentreffer inluidde. Tegen NAC Breda zag hij zijn ploeg minder slordig spelen. "Vorige keer was ik vrij pissig over die ene tegengoal door nonchalance. Tegen NAC was dat er in elk geval niet zo opzichtig." Klik Al met al gaat het na de beetje valse start tegen AZ beter. De uitslagen staan, het spel is vaak fris en vreugdevol. Volgens Schone is er al duidelijk een klik voelbaar in het elftal. "We zijn allemaal types die graag willen voetballen. Daardoor hoef je ook niet echt te wennen aan elkaar. Voor mij maakt dat het ook gemakkelijker om als controleur te spelen. Ik heb steeds meerdere afspeelmogelijkheden." Schone werd eigenlijk gehaald voor een van de aanvallende posities op het middenveld, maar is - totdat aankoop Christian Poulsen wedstrijdfit is en Eyong Enoh terugkeert van een knieblessure - de vervanger van de vertrokken Anita. "Ik vul die positie op een eigen manier in," stelt Schone. "Ik ben geen echte balafpakker. Ik win niet tien van mijn tien duels. Dat weet de trainer ook." Dat Moisander zich na zijn eerste duel voor Ajax weer thuis voelt in Amsterdam, mag ook duidelijk

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 3