15 DOORBEREKENEN POLITIEKOSTEN AANSCHERPEN VOETBALWET CRISISTAX CDA ChristenUnie SP. ccj 0 PvdA 7^/ CDA ajaxlife FANZONE 30-08-2012 D66 GROENLINKS D66 GroenLinks ChristenUnie VVD PVV DPK CDA D66 SP GroenLinks ChristenUnie PvdA VVD PVV DPK SP D66 GroenLinks ChristenUnie CDA PvdA VVD PVV DPK PARTIJ VOOR DE VRIJHEID PARTIJ VOOR DE VRIJHEID "In het regeerakkoord hebben we met de VVD en gedoogpartner PVV afgesproken dat we alleen de politie kosten bij incidentele commerciële evenementen, zoals housefeesten, zouden doorberekenen." "Het CDA vindt dat de voetbalclubs en de KNVB al hebben bijgedragen aan de veiligheid binnen de stadions. En het is ook juridisch zeer lastig om de politiekosten door te berekenen. Reken je alleen de inzet in het stadion of ook die op kruispunten, in drie straten van het stadion als daar wat gebeurt? En wie betaalt, wil meebepalen. De politie is geen particulier bedrijf datje kunt aangeven datje op dat tijdstip op die locatie zoveel mensen nodig hebt. Ik ben benieuwd hoe de partijen die voor doorberekenen zijn, dat willen afbakenen." "D66 vindt dat de kosten voor politie- inzet bij voetbalwedstrijden net als bij andere commerciële evenementen moeten worden doorberekend. Nu liggen die kosten bij de hele samen leving. Ook mensen die niets met het evenement van doen hebben, betalen mee aan de veiligheidskosten. Wan neer alle commerciële evenementen deze kosten zelf betalen, vinden wij het redelijk dat ook bij voetbalwed strijden het geval te laten zijn. Deze kosten zijn hoog. D66 pleit al jaren voor een verlaging van de kosten. Dat kan alleen als voetbalwedstrijden rustiger verlopen en minder politie- inzet is vereist. Daarin hebben voet balclubs en supportersverenigingen ook zelf een nadrukkelijke verant woordelijkheid." "Wij zijn geen voorstander van het doorberekenen van politiekosten aan evenementen. De goedwillende bezoeker is de dupe en betaalt een hogere prijs, omdat sommige mensen hun neiging tot rellen en slopen niet kunnen onderdrukken. Het is vervelend dat doorde politiecapaciteit andere werkzaamheden blijven liggen, maar dat ligt niet alleen aan de relschoppers. Er is de afgelopen jaren te weinig geïnvesteerd in de politie, waardoor ze mankracht tekort komt." "De SP ziet dus niets in deze maatregel. Maar als de Tweede Kamer toch besluit om kosten van politie-inzet door te berekenen aan evenementen, dan ook aan voetbalclubs. Dat zij tot nu toe uitgezonderd werden, is vreemd. Dat is meten met twee maten." "GroenLinks is voor doorberekenen van de politiekosten. Het is alleen jammer dat de politie bij voetbalwedstrijden ingeschakeld moet worden omdat een handvol hooligans het plezier van honderdduizenden voetballiefhebbers vergalt." "De ChristenUnie is voorstander van het doorberekenen van de kosten voor politie-inzet. We hebben eerder ook voorstellen ingediend om dit in te voeren, omdat wij het vreemd vinden dat bij andere evenementen wel de kosten in rekening zouden worden gebracht en bij het voetbal niet. Inmiddels is dit voorstel overgenomen in het Lenteakkoord. Ons standpunt is dus niet gewijzigd." "Hoe beter voetbalclubs erin slagen om samen de hooligans uit de stadions te weren, hoe beter. Er is dan minder politie nodig, en dat kost dan gelijk een stuk minder. Maar wij vinden wel dat clubs uit het betaalde voetbal zelf voor de kosten van politie-inzet moeten betalen." De PvdA gaf geen standpunt door, maar lijsttrekker Diederik Samsom zei bij 3voor12radio: "Politie is er gewoon voor iedereen. Het is een taak voor ons allemaal om daaraan bij te dragen. Als je die beveiliging privé laat afrekenen, dan kunnen sommige festivals wel doorgaan, en andere niet. Dat zou een slechte zaak zijn. Bij het voetbal gaat vaker iets mis, maar daar geldt hetzelfde principe." Het doorberekenen van de politiekosten in het betaalde voetbal is een van de afspraken die staan in het Lente akkoord. De PVV maakt geen deel uit van die coalitie. Hoe de partij denkt over het doorberekenen, heeft de partij niet laten weten. "Democratisch Politiek Keerpunt is groot voorstander van zelfredzaam heid. Dat geldt niet alleen voor de bur ger, maar ook voor organisaties. De tijd dat anderen, en met name de overheid, je problemen maar moeten oplossen en dus ook voor de kosten moet opdraaien, is echt voorbij. Indien er grote festivi teiten plaatsvinden, waaronder voet balactiviteiten, is het niet meer dan logisch dat de organisatoren van een dergelijk festival opdraaien voor de kosten." "De Voetbalwet dient als een goede basis, maar er is wel behoefte aan aanscher ping. Hiervoor heeft het CDA met de Pvda en de PVV een iniatiefnota ingediend bij minister Opstelten van Veiligheid en Jus titie. De meldplicht moet een landelijke gelding krijgen, we willen de straffen ver hogen. De initiatiefnota heeft twee pijlers: het voetbal moet uitnodigend zijn voor de goedwillende liefhebber, maar robuust naar degene die het in zijn hoofd haalt om de goede sfeer te verstieren. Is de club- kaart supportersvriendelijk? Daar willen we het ook over hebben. Dus niet alleen over de overlast en agressie." "Wij zijn kritisch over de Voetbalwet. De wet is bedoeld om voetbalvandalisme en overlast tegen te gaan, maar de aanpak blijkt in de praktijk onvoldoende te wer ken. Dus wordt nu geroepen om meer en hardere maatregelen. D66 meent dat meer en harder optreden niet helpt. Voor het succesvol aanpakken van van dalisme en overlast moet vooral slimmer worden opgetreden; voetbalvandalisme en overlast moeten effectiever worden aangepakt. Burgemeesters zouden beter gebruik moeten maken van de mogelijk heden die zij al hebben, bijvoorbeeld door snel op te treden daar waar het mis gaat, en preventieve maatregelen op te leggen zoals een alcoholverbod en controles." "De uitvoering van de maatregelen in de huidige Voetbalwet kan beter. Zorg dat supporters na ernstige misdragingen nooit meer een wedstrijd kunnen bezoe ken. Laat ze forser betalen voor onkos ten. Van de meldplicht wordt nog nauwe lijks gebruik gemaakt, terwijl dat wel een goede manier is om onrust en overlast te voorkomen. Zorg eerst dat die wet goed toegepast wordt en kijk dan of aanscher ping nog nodig is. Ga nu niet de ene maat regel op de andere stapelen, zonder dat goed duidelijk is wat werkt en wat niet." "GroenLinks was kritisch omdat niet is aangetoond dat het bestaande juridi sche instrumentarium tekortschoot. Daarnaast kunnen opgelegde maatrege len erg disproportioneel uitvallen. Zon der afbreuk te willen doen aan de ernst van sommige voetbalgerelateerde inci denten, voert het te ver om afbreuk te doen aan de rechtstatelijke bescherming waar elke burger recht op heeft. Onder omstandigheden kan de officier van justi tie zelfs zonder rechterlijke tussenkomst een gebiedsverbod opleggen. Dat is in een democratische rechtstaat een brug te ver. Tot slot zie je nu al dat de Voetbalwet allang niet meer alleen tegen voetbalhoo ligans in stelling wordt gebracht, maar wordt toegepast op alle vormen van maatschappelijke overlast (bijvoorbeeld daklozen en hangjongeren). Dat is voor GroenLinks een zeer ongewenste ontwik keling." "Aanscherping is nodig en mogelijk. De ChristenUnie vindt dat welwillende sup porters en clubs niet onnodig slachtof fer mogen zijn van een kleine groep die voor grote overlast zorgt. Een aantal maatregelen die PVV, CDA en PvdA voor stelden in hun initiatiefnota gaan wel erg ver. Zo hebben wij vragen bij het door de burgemeester op te leggen uitreisver bod. Dit is zo'n zware maatregel dat je je kunt afvragen of dit niet moet worden getoetst door een rechter. Het stan daard door gemeente verzamelen van beeldmateriaal van grote evenementen betekent extra kosten terwijl het niet de taak is van gemeenten om bij te dragen aan de opsporing. Ook roept het privacy vragen op. Het voorstel van een landelijk stadionverbod is een goed idee, maar het is de vraag of dit uitvoerbaar is. Kortom: prima om de Voetbalwet aan te scherpen, maar dit moet wel zorgvuldig gebeuren." De Partij van de Arbeid gaf geen stand punten door, maar staat bekend als een van de initiatiefnemers van de Voet balwet. De partij pleit nu ook voor een strengere aanpak voor hooligans, zodat de gewone voetbalfan weer normaal naar het stadion kan. De partij stelt samen met het CDA en de PVV voor om de combi regeling af te schaffen. "Voetbal moet een feestje zijn, en geen veldslag. Clubbestuurders, ook die van Ajax, moeten harder optreden tegen hooligans en ze uit de stadions weren. Bestuurders weten namelijk heel goed wie de raddraaiers zijn. De VVD wil de Voetbalwet aanscherpen: de straffen moeten worden verhoogd tot maximaal tien jaar en ook mensen die voor de eer ste keer de fout in gaan, moeten direct hard worden aangepakt." De PVV gaf geen standpunten door, maar de partij pleit samen met de PvdA en het CDA voor een strengere aanpak voor hooligans, zodat de gewone voet balfan weer normaal naar het stadion kan. In de initiatiefnota staat onder meer dat de combi-regeling afgeschaft moet worden. "De huidige Voetbalwet is nog 'jong'. Laten we er eerst ervaringen mee opdoen alvorens een oordeel te geven... De Voet balwet op zich is een schande voor het voetbal, dat een vermaak moet zijn voor publiek en nu is er wetgeving nodig om mensen te beschermen en dergelijke. De KNVB en de clubs zouden ook wat harder mogen optreden." "We vinden dat deze crisistax voor iedereen moet gelden, uitzonderingen maken wij hierin niet. Van iedereen die het heel erg goed heeft, willen we dan ook een bijdrage vragen. Daardoor is het mogelijk dat we bijvoorbeeld kun nen investeren in de zorg, het onder wijs of bijvoorbeeld in de breedtesport door onder andere meer gym op school, zodat alle kinderen ook kunnen voetbal len." "Wij vinden dat werk moet lonen en stellen daarom in ons programma voor de belasting op arbeid te verlagen. De crisistax is een eenmalige werkge versheffing voor inkomens boven de 150.000 euro. Dat is afgesproken in het begrotingsakkoord. Wij staan voor onze handtekening, maar zijn bereid te kijken naar iedere suggestie voor een alter natieve invulling van de miljarden die nodig zijn om het begrotingstekort voor 2013 onder de benodigde drie procent te brengen. Vooralsnog hebben de partijen die weglopen bij het akkoord echter nog niet voldoende alternatieven aangedra gen om het gat in de begroting te dich ten." "De crisistax is voortgekomen uit het begrotingsakkoord 2013. Dit begrotings akkoord biedt oplossingen voor de acute politieke en financiële problemen na de val van het kabinet Rutte. Die oplossin gen zijn voor velen pijnlijk, maar helaas noodzakelijk. Om erger te voorkomen zal naar evenredigheid iedereen offers moeten brengen." "De ChristenUnie kiest niet structureel voor een toptarief voor de hoogste inko mens, want we vinden het huidige belas tingstelsel al progressief genoeg. Wel vinden we dat we in tijden van crisis ook van mensen met hogere inkomens tijde lijk een bijdrage mogen vragen. Daarom hebben ingestemd met de tijdelijke cri sisheffing voor inkomens van boven de 150.000 euro in het Lente-akkoord." "Het CDA is voorstander van de eenma lige crisistax voor de hoogste inkomens. Het zijn financieel gezien zware tijden voor Nederland en wij zijn van mening dat iedereen een steentje bij zal moeten dragen. Is dat leuk? Nee. Maar het is wel noodzakelijk." "De eenmalige crisisheffing is wel iswaar een bijdrage die betaald wordt door de werkgever, maar de heffing heeft als doel om een bijdrage te vragen van werknemers met een inkomen boven de 150.000 euro. Veel werkgevers zullen de heffing daarom verrekenen met het loon of hierover afspraken maken met de werknemer. Het CDA staat daarom achter de oproep van de staatssecre taris aan voetballers met een salaris boven die grens om hun club te steunen. Het CDA hoopt dat voetballers en de KNVB hier samen uitkomen." Hoe de PvdA denkt over de crisistax en over de doorvoering in het betaalde voetbal is niet bekend bij onze redactie. De partij pleitte aan het begin van het jaar in elk geval wel voor de invoering van een toptarief. "Alle bedrijven zijn wat de VVD betreft gelijk. Er is geen enkele aanleiding om voetbalclubs van deze tijdelijke maatre gel uit te zonderen." Hoe de PVV denkt over de crisistax en over de doorvoering in het betaalde voetbal heeft de partij niet laten weten. "De crisistax op het betaalde voet bal vinden we onzin. Hier hebben we weer te maken met een knap staal tje lastenverzwaring van burgers en organisaties. De overheid dient eerst in 'eigen vet' te snijden. Dat kan bij de zogeheten quango's, die ons als belas tingbetaler per jaar 140 miljard euro kosten. Daar kan per jaar gemakkelijk 20 miljard vanaf."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 12