'IK KON ZELF VOORZITTER WORDEN, MAAR DAT WILDE MIJN VROUW NIET. DAN ZOU IK AL MIJN TIJD IN DE CLUB STEKEN' Rolf Leeser nog altijd duizendpoot op de achtergrond MARKANTE AJACIED Verbindingsman Herinvoering; Spelers en clubbe stuurders van Ajax krijgen de nodige aandacht in de media. De club her bergt echter meer markante persoon lijkheden. Ajax Life belicht ze. In deel 2: Rolt Leeser (83). Verknocht MARKANTE AJACIED Bjlixlife 30-08-2012 13 'Nieuwe logo was geen opdracht' vijftien miljoen gulden om. Medio 2006 verkocht hij, op 76-jarige leeftijd, zijn laatste zaak. Ajax bleef in al die jaren meer dan een hobby. Leeser zat uiteraard op de tribune, maar werd eind jaren tachtig vanuit de ledenraad, door Nico Gianotten, gevraagd een nieuw bestuur te formeren. Ajax verkeerde destijds in woelig water: het toenmalige bestuur, onder leiding van Ton Harmsen, wilde trainer Johan Cruijff niet voor de club behouden, sportief succes bleef vervolgens uit en daarbovenop kwam nog eens de Fiod-zaak. De fraaie reputatie brokkelde snel af en het vertrouwen bij publiek, sponsors en spelers moest worden hersteld. "Het was een troep," zegt Leeser nu. Dat de ledenraad bij hem uitkwam, bevreemdde hem niet. Niet voor niets omschrijft hij zichzelf als een verbindingsman. "Ik kende alles en iedereen en kon overweg met twee generaties. Ik kon zelf voorzitter worden, maar dat wilde mijn vrouw niet. Dan zou ik al mijn tijd in de club steken, wat ten koste zou gaan van ons eigen bedrijf. Daar had ze helemaal gelijk in. Leo van Wijk viel af vanwege zijn werkzaamheden bij KLM." Binnen twee weken droeg Leeser de nieuwe bestuurskandidaten voor aan de ledenraad: Michael van Praag (beoogd voorzitter), André Kraan (technische zaken), Hennie Henrichs (amateurzaken), Arie van Os (financiële zaken) en Uri Coronel (commerciële zaken). Leeser zelf bleef als adviseur op de achtergrond. "Ajax kocht zijn kleding altijd. Het leek mij logischer als het bestuur, de spelers en de technische staf voortaan gratis kleding zou krijgen, plus nog eens een extra bedrag voor de club in de vorm van sponsorgeld." Niet gehinderd door zijn pensi oengerechtigde leeftijd en geënthou siasmeerd door zijn buurman Wim Crouwel, ging Leeser zich richten op grafisch ontwerp. Geheel vrijblijvend ontwierp hij het huidige Ajaxlogo. "Het nieuwe logo was geen opdracht, maar het nieuwe KLM-logo had me geïnspireerd ook voor Ajax iets nieuws te bedenken. Uiteindelijk werd het in de ledenraad zonder tegenstem aan genomen en bij de algemene leden vergadering was er een enkeling die vroeg waarom dit nou weer zo nodig moest. Ik vertelde toen dat de hele wereld verandert en als je als club nog geen nieuw logo hebt, je dat zo snel mogelijk moet doen." Leeser weet dat er onder de fanatiekere supporters een lobbygroep bestaat die Ajax weer zijn oude gezicht wil teruggeven. Eens in de zoveel tijd laait die discussie op, al wordt achter de schermen al langer aangedrongen op een breed supportersonderzoek om duidelijkheid te krijgen over hoe groot de groep daadwerkelijk is. Leeser zou de herinvoering van het oude logo onverstandig vinden. "Dat kost de club erg veel geld, terwijl het huidige logo nog modern genoeg is." Of hij bij een nieuw ontwerp meer zou overleggen met de achterban? "Ik ben zeer democratisch. Als er vanuit de supportersgroeperingen drie uiterst kundige mensen willen meedenken, dan mag dat best. Maar een gemiddeld mens heeft geen verstand van grafische vormgeving. Ajax is met het huidige logo veel sterker geworden. De club wilde jong en modern zijn. Het logo staat symbool voor een nieuw begin na de vervelende periode eind jaren tachtig." Leeser ontwierp na het Ajaxlogo nog tientallen andere logo's. Zo buigt hij zich momenteel vrijblijvend over de huisstijl van Bayern München, naast Ajax zijn tweede club. Voorzit ter Karl-Heinz Rummenigge kent hij al vele tientallen jaren en beschouwt hij als derde zoon. In het verleden liet hij 'zijn' clubs geregeld een kijkje in eikaars keuken nemen en in 2009 koppelde hij Louis van Gaal aan de Duitse recordkampioen. "Een schit terende club met voetballers in de top. Allemaal vakmensen, geen men sen die zomaar een functie vervul len." Leeser maakt een bruggetje naar Ajax en zegt blij te zijn dat het bestuurlijk de goede kant op gaat. Zelfs op zijn 83ste heeft hij nog een klankbordfunctie, voor de hoofdtrainer, een commissaris, iemand uit de bestuursraad of een van zijn vele 'goede vriendjes' uit dat roemrijke verenigingsleven. Als Leeser belt met de vraag of hij even zijn hart kan luchten, komen ze allemaal langs. "Mijn tijd bij Ajax is nu mijn leven geworden." DOOR SANDER ZELDENRIJK Na een lichte aarzeling moet hij erkennen dat Ajax in de jaren tachtig vooral door hém commerciëler leerde denken. Dat zakelijke instinct zat er bij Rolf Leeser overigens al vroeg in. Door zijn mode-activiteiten beschikte hij als een van de eerste Ajacieden al over een auto. Een Fiat 1400, waarin hij begin jaren vijftig met ploeggenoten Rinus Michels, Gerard van Dijk en Hans Boskamp geregeld gebak ging halen na de avondtraining. Samen met zijn Joodse vader en katholieke moeder overleefde Leeser als enige van de familie de Tweede Wereldoorlog. In 1942 werd hij als twaalfjarig jochie lid van Ajax. Samen met jeugdvriend Klaas Bakker voetbalde hij toen geregeld voor de lol in een leeg Ajaxstadion, omdat er van de Duitsers geen wedstrijden mochten worden gespeeld. De tieners hadden het geluk dat toenmalig terreinmeester Lens een oogje dichtkneep. Een jaar voor zijn officiële debuut in het eerste elftal overleed zijn vader aan de gevolgen van een hartaanval. Leeser speelde in een hecht vrienden team met onder andere Ger van Mou- rik, Arend van der Wel, Eddie Pieters Graafland en de inmiddels overleden Bob Haarms, Boskamp en Michels. Laatstgenoemde behoorde tot een van zijn allerbeste vrienden. Volgens de archieven speelde de in Duitsland geboren Leeser uiteindelijk 35 offici ële duels tussen 1948 en 1954. Toen het betaalde voetbal in Nederland in 1954 het levenslicht zag, koos de rechtsbuiten voor een maatschappelijke carrière. De Het eerste elftal van Ajax uit 1953. Boven (v.l.n.r.): Bob Haarms, Eddy Pieters Graafland, Gerrit Krist, Co Bouwens, Klaas Bakker, Hans Boskamp en Ajax' grensrechter. Onder (v.l.n.r.): Rolt Leeser, Rinus Michels, Theo de Groot, Wim Huis en Gerard van Dijk. Rolt Leeser ontwierp het huidige Ajaxlogo. 'De club wilde jong en modern zijn.' voorgenomen inkomsten in het profvoetbal (zestig gulden voor een overwinning) waren geen vooruitgang voor hem, hoe verknocht hij ook aan het spelletje was. Hij bleef voetballen, bij AFC, waar hij vele jaren in het eerste elftal zou spelen. Zelf zegt hij daarover: "Ik heb bij beide clubs veel vrienden, maar de meesten zitten bij Ajax." Op zakelijk vlak werkte hij zich een slag in de rondte, maakte tachtig uur per week en had succes. Verkocht Leeser eerst met zijn moeder kleding vanuit de gezinswoning aan Stadionweg 115, uiteindelijk bezat hij vijf modezaken, waarvan een in de glamoureuze P.C. Hooftstraat. Leeser reisde de wereld af om topmerken als Gucci, Dior en Dolce Gabbana in te slaan. Het leverde hem een groot internationaal netwerk op. In de hoogtijdagen telde het bedrijf zestig werknemers en zette hij jaarlijks

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 10