'MISSCHIEN ZIT ER MEER IN. THOMAS IS HET GELUKT, JAN OOK. WAAROM MIJ DAN NIET?' Toby Alderweireld moet stappen blijven maken 10 INTERVIEW Toby Alderweireld (23) haalt altijd zijn persoonlijke doelstellingen. Dit seizoen groeit hij dus uit tot een van de steunpilaren. 1U 16-08-2012 ajaxlife 'Niet geforceerd de leiding nemen' DOOR MIKE VAN DAMME 'Ik ben ouder, een stapje verder. Het ging in de voorbereiding ook gemakkelijker. Als je achttien of negentien bent, zit je als het wat pittiger wordt toch tegen het niveau aan te hikken. Nu kan ik alles gemakkelijker aan.' (9 september 2011) Het is nog maar een jaar geleden dat Toby Alderweireld zich eindelijk geen talent meer voelde. Hij had bijna een heel jaar gespeeld en als basisspeler een kampioenschap gewonnen. Hij had een stap in zijn ontwikkeling gemaakt, stelde hij tevreden vast. Een jaar later wordt naar Alder weireld gekeken als een van de nieuwe leiders. Het kan snel gaan. Hij is de 'vedette' van de Ajaxverdediging, nu Jan Vertonghen is vertrokken. De gemiddelde leeftijd van de basisver dediging van Ajax tegen PSV was 21 jaar en wat maandjes, met wei nig ervaring naast de Belg. Daley Blind (22) beleefde een van zijn eer ste duels als centrale verdediger van Ajax 1, Ricardo van Rhijn (21) had pas zeventien wedstrijden achter zijn naam staan, waar Mitchell Dijks (19) op deze dag officieel debuteerde. Alderweireld gaat zelf zijn vierde seizoen als vaste basisspeler in. De teller officiële wedstrijden loopt voor de Belg richting de 150. De eredivisie kent hij, de Champions League inmid dels ook na twee seizoenen. En toch is het dit seizoen ook wennen voor hem. Voor het eerst sinds zijn doorbraak in Ajax 1 werkt hij niet meer samen met Vertonghen. Zijn landgenoot vertrok naar Tottenham Hotspur. Tegen PSV vormde Alderweireld dus een duo met oud-klasgenoot Blind, tegen AZ met Van Rhijn. En wie weet haalt Ajax alsnog een extra verdediger. Het is wennen, bevestigt Alderweireld. Maar melodramatisch doet hij niet over de transfer van Vertonghen. Eind vorig seizoen zei de jongste van de twee Belgen nog in Voetbal International dat het misschien wel goed was als Vertonghen zou vertrekken. "Dat klopt. Ik heb alleen nog maar met Jan in het centrum gespeeld," legt Alderweireld verder uit. "Dat ging heel goed. Nu moet ik laten zien dat ik het ook kan met een ander. Het is misschien wel mijn beurt om duidelijk een stap te zetten." Tegen PSV lukte dat nog niet. Ajax verloor met 4-2 en de verdediging zag er alles behalve solide uit. "Ik dacht dat we verder zouden zijn," zegt Alderweireld. "Maar een wedstrijd is een momentopname, ik wil daar niet te dramatisch over doen. We moeten het positief blijven benaderen: wat kunnen we de volgende wedstrijd beter doen?" Na Ajax - AZ (2-2) was de Belg al meer tevreden, ondanks de twee tegentreffers vlak na rust. "Bij die eerste goal ging ik zelf de fout in. Het is jammer dat AZ twee keer scoorde, verder hebben we weinig tot geen kansen weggegeven, en zelf een paar grote kansen gehad. We hadden kun nen winnen. Zo slecht ging het dus helemaal niet." 'Als je een seizoen goed speelt, pak je veel ervaring mee, groei je. Dan laat je je vanzelf meer horen. Uiteindelijk nemen spelers toch minder wat van iemand aan als diegene een halfjaar slecht speelt. Dan denk je toch: let eerst maar op jezelf.' (Ajax Life, 1 oktober 2009) Wie Alderweireld tijdens de voorbe reiding volgde, zag in de Belg niet bepaald een leiderstype. De Belg hield zich rondom de trainingen in De Lutte juist afzijdig van zijn team genoten. Hij drukte zich een beetje op, of speelde de stille aanschouwer, terwijl teamgenoten alternatieve voet balspelletjes deden of in het geval van Jody Lukoki de nieuwste dansbewe gingen toonde. Het was alsof Alder weireld zijn sporen in Ajax 1 nog niet had verdiend; alsof hij spreekwoorde lijk de kat uit de boom aan het kijken was. Dat hij vrij op zichzelf is, ontkent de Belg niet. Hij kijkt ook niet verbaasd op als hem ernaar wordt gevraagd. "Dat ben ik altijd," reageert hij in alle rust, in alle eerlijkheid ook. "Ik heb af en toe rust nodig. Zo presteer ik het beste. Theo (Janssen, red.) is anders, hij heeft bijvoorbeeld drukte nodig, moet een praatje kunnen maken." Moet een speler die als een van de leiders wordt gezien, zich niet meer mengen in de groep, meer praten met de jongere spelers? "Ik zeg misschien niet veel, maar als ik het idee heb dat ik iemand kan hel pen door iets te zeggen, doe ik dat wel. Ik ga niet iets roepen wat drie anderen ook al hebben gezegd. Of zeggen dat iemand een slechte pass geeft als hij dat zelf ook wel doorheeft. Als ik nu expres heel aanwe zig zou zijn en veel met jongens zou praten, dan komt dat gefor ceerd over." Dat kan, maar Frank de Boer verwacht van spe lers als jij en Siem de Jong dit na dit seizoen iets extra's. "Als je kijkt naar hoe ik drie jaar geleden was en hoe nu, dan zit daar al een groot verschil in. Nu Jan (Vertonghen, red.) weg is, ga ik niet zeggen: 'Hier ben ik'. Je moet niet geforceerd de leiding gaan nemen. Ik moet doen wat ik al deed, alleen iets meer. Daar moet ik in groeien. Daar heb ik tijd voor nodig." Jan stond vorig jaar in de schijnwerpers. Dat zou dit seizoen bij jou ook meer kunnen gaan gebeuren. "Ik ben iemand die dat niet hoeft, die dat niet altijd wil. Laat mij maar rustig aan mezelf werken. Maar als je bij een club als Ajax speelt, is er altijd veel aandacht voor je. Die extra aandacht heb ik dus niet zo nodig. Maar ik denk wel dat iedereen weet wat mijn kwaliteiten zijn. Als je 23 jaar bent en je hebt drie volle seizoenen in Ajax 1 gespeeld, dan heb je het niet slecht gedaan." Met een kopbal maakt Toby Alderweireld de 1 -2 tegen PSV. De verdediger wil dit seizoen ook figuurlijk vaker boven anderen uitstijgen. 'Ze zijn een klein voorbeeld voor mij. Ze stralen uit dat je het als Belg toch kunt maken in Amsterdam, nadat Sonck, Soe- taers en Van Damme eerder minder succesvol waren.' (Ajax Life, 1 november 2008) Een leider word je niet omdat anderen je ineens aanwijzen, je wordt het door een natuurlijk proces te doorlopen. Het zijn woor den die Siem de Jong in de eerste editie van Ajax Life dit seizoen sprak. Alderwei reld denkt er net zo over. Maar mag je van een speler van 23 jaar verwach ten dat hij een leidersrol op zich neemt, waar het natuur lijke proces voorschrijft dat spelers pas hun dertigste pas echt vedettes zijn? Kijk naar de Europese topclubs: geen ploeg met een aanvoerder van 23 jaar, of een leider in de verdediging met diezelfde leeftijd. "Of je dat mag verwachten? Het moet wel, we heb ben weinig oudere spelers," pareert Alderweireld. "Maar goed, ik denk dat daarom ook veel Ajacieden sla gen als ze de stap naar de Europese top maken. Je leert hier al op jonge leeftijd heel volwassen te zijn." Alderweireld voert zijn landge noot Thomas Vermaelen als bewijs aan. Hij maakte op 25-jarige leeftijd de overstap van Ajax naar Arsenal en hield zich bij de Engelse topclub gemakkelijk staande. Alderweireld noemt hem zelfs nu een van de beste centrale verdedigers ter wereld. Ver tonghen is wellicht het volgende bewijsstuk. Hij maakt de overstap naar de Premier League al op zijn 24ste. De jongste van de drie succes volle Belgen die via het samenwer kingsverband van Ajax met GBA naar Amsterdam kwamen, hoopt een van de vol gende jaren

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 9