Ilan Boccara brengt 'schwung' in het elftal ajaxlife Voor Man Boccara (19) viel deze zomer alles op zijn plaats. Zijn club Paris Saint-Germain gooide de deur voor eigen jeugdspelers knal hard dicht, terwijl zijn droomclub Ajax zo mogelijk nóg meer gebruik maakt van jeugdig talent. Achterop De beloften van Ajax spelen dit seizoen niet meer in eredivisieverband. De opzet van de beloftencompetitie is drastisch veranderd; met nieuwe poules en dus nieuwe tegenstan ders voor Jong Ajax. Poules beloftencompetitie Poule A Poule B Poule C Volwaardig; z. PORTRET 16-08-2012 Ouderwetse balafpakker DOOR SANDER ZELDENRIJK Volgens Heini Otto was het op een internationaal jeugdtoernooi van AFC dat hij voor het eerst werd geattendeerd op Ilan Boccara. Niet erg veel later, om precies te zijn in het seizoen 2006/2007, liep de mid denvelder al stage bij diezelfde Otto, destijds trainer van de D-pupillen. Boccara, kind van een Nederlandse moeder en Franse vader met een Ajaxpassie, overtuigde de scouts en mocht blijven. "Zijn ouders vonden hem uiteindelijk nog te jong, maar we zijn hem sindsdien niet meer uit het oog verloren," zegt Otto nu. Warm was dan ook het weer zien met de speler en diens ouders, enkele weken geleden. "Ilan is een fantastisch joch, een speler met veel potentie en er zit bovendien een goede kop op. Ik hoorde dat het altijd al zijn droom was om ooit in het Ajaxshirt te spelen. Schitterend dat dit moment nu is aangebroken." De eerste serieuze speelminuten in Ajaxtenue maakte de midden velder tegen Jong FC Twente in de verloren strijd om de Johan Cruijff- schaal voor beloftenteams (2-0). Als invaller voor Christian Eriksen speelde Boccara het laatste halfuur mee. Wat opviel was zijn gedreven heid en arbeidslust. De rechtsbenige tiener kan links en rechts op het middenveld spelen als Ajax met de punt naar voren staat, maar is doorgaans de con trolerende verdediger als er met de punt naar achter wordt gespeeld. Daarmee lijkt Ajax de opvolger van Vurnon Anita en Eyong Enoh al in huis te hebben gehaald. Boccara ligt 'vast' tot de zomer van 2015. De Nederlandse jeugdinternational bivakkeert in dit debuutjaar in eer ste instantie onder de vleugels van Jong Ajaxtrainer Gery Vink, een gevoelsmens. Niet onprettig, aange zien Boccara een valse start maakte in de voorbereiding. Zo werd zijn blinde darm verwijderd en raakte hij door een terugslag achterop. "Hij kon de eerste weken niet voluit mee- trainen waardoor we een persoonlijk trainingsprogramma hebben ont wikkeld," zegt Vink. De oefenmeester omschrijft Boccara als een speler die je nog maar zelden tegenkomt op de vel den. "Ban is ouderwets gezegd een balafpakker op het middenveld. Een speler die zich ondergeschikt maakt aan het elftal. Dat zie je tegenwoor dig niet meer zo vaak. Ajax zoekt altijd specifieke spelers. Dan moet je echt heel goed kijken wie daarvoor in aanmerking komt. Bovendien heeft Ban een Nederlands paspoort. Dan kun je dus spreken van een zeer welkome aanwinst." In de wedstrijd tegen Jong FC Twente droop de gretigheid er in dat halfuurtje vanaf, concludeerde ook Vink. Boccara straalde onver zettelijkheid uit. "Hij brengt een bepaalde schwung in het elftal. Voor Nieuwe opzet beloftencompetitie DOOR MIKE VAN DAMME Jong AZ Jong Ajax Jong se Heerenveen Jong FC Groningen Jong NEC/FC Oss Jong FC Volendam Jong FC Zwolle Jong De Graafschap Jong ADO Den Haag Jong Sparta Rotterdam Jong Feyenoord/Excelsior Jong FC Utrecht Jong FC Dordrecht Jong NAC Breda Jong RKC Waalwijk Jong Willem II Jong FC Twente Jong Vitesse/AGOW Jong Heracles Almelo Jong PSV Jong FC Den Bosch Jong VW/Helmond Sport Jong Fortuna Sittard Jong Roda JC 13 augustus, 18.30 uur 20 augustus, 18.30 uur 27 augustus, 18.30 uur 3 september, 18.30 uur 17 september, 18.30 uur 24 september, 18.30 uur 1 oktober, 18.30 uur Jong AZ - Jong Ajax Jong Ajax - Jong Groningen Jong PEC Zwolle - Jong Ajax Jong Ajax - Jong NEC Nijmegen Jong sc Heerenveen/Emmen - Jong Ajax Jong Ajax - Jong Volendam Jong De Graafschap - Jong Ajax Hogere wiskunde is het nog niet, maar de nieuwe opzet van de belof tencompetitie vergt wel een moment van nadenken. De eredivisie en eerste divisie zijn opgeheven; in plaats daar van begint het seizoen met drie pou les van acht ploegen. Na zeven wedstrijden - een halve competitie - plaatst de topvier van elke poule zich voor de 'kampioen spoule', waarin nog eens een hele competitie wordt afgewerkt (22 wed strijden). Ook de onderste vier ploe gen van elke poule vormen weer een nieuwe poule. Jong Ajax speelt in totaal dus 29 wedstrijden. Het beker toernooi is komen te vervallen. De opzet van de beloftencompetitie is veranderd om de weerstand van de spelers te bevorderen en de geografi sche spreiding te beperken. "Er is een opzet gerealiseerd waarbij het gemid delde weerstandsniveau is verhoogd, alle clubs gelijke kansen hebben en een volwaardige competitie spelen," stelt Gijs de Jong, manager competi tiezaken van de KNVB. "Verder heb ben we ervoor gezorgd dat we voor de poulefase zoveel mogelijk rekening houden met de geografische sprei ding." Gery Vink, trainer van Jong Ajax, toont zich een voorstander van de 'prima' opzet. Al plaatst hij wel wat kanttekeningen. "Als je kijkt naar onze poule, dan zie ik de geografische inde ling niet terug," zegt hij op de website van Ajax. "Naast Jong FC Volendam zitten wij ook bij Jong NEC, Jong FC Den Bosch en Jong FC Zwolle. Daar Jong Ajaxtrainer Gery Vink is redelijk positief over de nieuwe competitieopzet. zit Jong Utrecht bijvoorbeeld nog tus sen, maar die zit dan juist weer niet bij ons. Dat is toch apart." Doelstelling van Vink is om in elk geval in de kampioenspoule uit te komen. "Dat moet geen discussie zijn. We hebben de kwaliteiten en je moet bij Ajax altijd om de bovenste plaatsen meedoen." 23 jaar De KNVB probeert het aantal eer- ste-elftalspelers dat uitkomt in een beloftenelftal aan banden te leggen. Voor komend seizoen mogen slechts vier veldspelers en een keeper die boven de 23 jaar zijn, worden opge nomen in de wedstrijdselectie. Ajax heeft overigens maar zes spelers die ouder dan 23 jaar zijn onder con tract staan. Ook mogen maar twee spelers worden opgenomen in de belof- tenselectie die dit seizoen in 23 of meer wedstrijden zijn uitgekomen in Ajax 1. Ilan Boccara een trainer is het lek ker dat je zo'n speler in je geledingen hebt." Hoelang de kersvers Ajacied in het belof- tenteam minuten blijft maken, is onduidelijk. Dat hij nog tijd krijgt om te leren, mag duidelijk zijn. Daarnaast volgt hij Nederlandse les om snel te acclimatiseren. Vink: "Ilan begint als volwaar dig Jong Ajaxspeler, maar we werken bij Ajax met korte lijnen. Als we met z'n allen vin den dat de tijd rijp is, schuift hij door. Dat kan over een week zijn of over enkele maan den. Eerst dient hij veel volledige wedstrijden te gaan spelen." '..-v y -

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 6