13 'AJAX IS GEEN GEZELLIG HEIDSVERENIGING, MAAR EEN VOETBALSCHOOL WAAR HARD GEWERKT' Dick de Groot karakteriseert de jeugdopleiding ajaxlife Sterspelers en club bestuurders, ze krij gen de nodige aan dacht in de media. Ajax herbergt ech ter meer markante Ajacieden. Ajax Life belicht ze. In deel 1oud-jeugdtrainer Dick de Groot. r«v. O Karakter Scout MARKANTE AJACIED 16-08-2012 Enthousiasme met een ijzeren discipline DOOR MIKE VAN DAMME Hij was eigenlijk al trainer in ruste. Dick de Groot nam in 2007 afscheid van de jeugdopleiding van Ajax, na 32 jaar dienst. Maar in januari 2011 stond hij 'ineens' weer op de velden op De Toekomst; een maand nadat hij ook al was toegetreden tot de leden raad van Ajax, als een van de Cruijff- adepten. Een bijna zeventigjarige man, met het enthousiasme van een beginnende trainer. Alsof hij die vier jaar niet was weggeweest. Alsof het zelfs nog 1975 was. De Groot kreeg de A2 toegewe zen. Door de promotie van Frank de Boer tot hoofdtrainer moest na wat geschuif met poppetjes alsnog een gaatje worden opgevuld in de jeugdopleiding. En bij wie kon de Ajaxdirectie beter zijn voor een tijde lijke vervanger dan bij de man die de jeugdopleiding hielp mee opbouwen? Dick de Groot werd geboren op 13 juli 1941 in Watergraafsmeer. Was jeugdspeler van Ajax, maar wist het eerste elftal nooit te halen, in tegen stelling tot redelijk wat van zijn latere pupillen. Een kort avontuur bij Volen- dam leverde ook weinig vreugde op. In 1975 tekende De Groot zijn eerste contract als jeugdtrainer. Meer dan zeshonderd - misschien acht honderd - gulden zou hij niet gaan verdienen per maand. Zijn baan als inkoper bij een wijnhandelaar zegde hij derhalve maar niet op. Maar 1975 was niet het begin. Het was al eind jaren zestig dat Bob Haarms - de rechterhand van Rinus Dick de Groot in 1989. Michels - De Groot vroeg om mee te helpen de B-junioren te trainen. Het was 'liefdewerk oud papier'. Waar Michels het eerste elftal professiona liseerde, daar was de jeugdopleiding nog letterlijk amateuristisch en heer- De trainers in de jeugdopleiding van Ajax in 1977 (v.l.n.r.): Herman Wijnands, Dick de Groot, Cees Groot en Jan van Daal. lijk overzichtelijk: kantinebeheerder Carel Kamlag trainde de jongste jeugd, Haarms de oudste jeugd. Een extra paar handen, voeten en ogen kon geen kwaad. Zou je een korte karakterschets van de jeugdopleiding maken, dan zou je het ook zomaar over De Groot zelf kunnen hebben: veeleisend, gedisciplineerd, maar de vreugde van het spel niet uit het oog verliezend. Geheel toevallig is die gelijkenis ook niet. Zonder te stellen dat De Groot het karakter van de jeugdopleiding heeft bepaald - Haarms werd ook niet voor niets de Goede Beul genoemd - de Amsterdammer had er zeker wel zijn invloed op. In een interview met het Ajax Clubnieuws legde De Groot in 1977 zijn werkwijze en visie uit. Hij noemde zichzelf een man van ijzeren discipline. Plezier maken mocht, maar talenten moesten zich wel beseffen dat ze bij Ajax speelden, en niet bij een amateurclub. We citeren uit het interview: "Het zal ook zonder meer waar zijn dat het voor de jeugd bij Ajax soms minder gezellig is dan bij andere verenigingen, maar ik zei al eerder: Ajax is geen gezelligheidsvereniging, maar een voetbalschool waar hard wordt gewerkt aan de ontwikkeling van nieuw jeugdig talent." Zwaaide de ene jonge Ajacied naar zijn moeder bij het betreden van het veld en gaf de ander zijn vader een hand? De Groot stuurde het hele team linea recta terug naar de kleedkamer voor een flinke preek. Want, zo vond hij, de focus voor een wedstrijd begint al voordat het balletje rolt. De Groot maakte de gehele profes sionalisering van het jeugdvoetbal bij Ajax van dichtbij mee. Hij begon, zoals gezegd, in de tijd dat de kanti nebeheerder ook trainer was. Hij was een van de eersten binnen de club die als jeugdtrainer een contract tekende, hij zag in Jan van Daal in 1977 een heuse hoofd opleidingen komen - een jaar later opgevolgd door Leo Been hakker - en zag het trainersgilde lang zaam uitgebreid worden. Lange tijd waren de jeugdtrainers van Ajax ook hun eigen scout. Viel een tegenstandertje op, kon De Groot gerust zelf contact leggen. De kennismaking van een talent met het bestuur van Ajax was slechts een formaliteit: als De Groot een speler wilde, kwam hij. Zo kon het gebeuren dat de trainer begin jaren tachtig tijdens een toernooi in Culemborg in aanraking kwam met een klein ventje die luisterde naar de naam Gerald Vanenburg. Een paar gesprekken later maakte het talent de overstap naar Ajax. Niet heel anders ging het met Frank Rijkaard, Wim Kieft en de gebroeders De Boer, om wat namen te noemen. Niet het geld dat hij verdiende, maar de waardering van zijn oud pupillen was de mooiste beloning die De Groot kon krijgen, en nog steeds kan krijgen. En die waardering is er. Slecht wordt er door zijn oud-pupillen niet over hem gesproken. Dennis Bergkamp nodigde zijn oude trainer zelfs als vip uit (samen met Bob Haarms) voor zijn afscheidswedstrijd in 2006. Eigenlijk zei zijn korte rentree in 2011 al genoeg over waardering, na bijna vier jaar afwezigheid: Ajax had iemand nodig, en dacht nog steeds aan De Groot. Net als in 1975.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 11