'IK MOET OOK ZORGEN DAT IK GOED BLIJF SPELEN, ANDERS STA IK ER GEWOON NAAST' Siem de Jong op zijn eigen manier aanvoerder 10 INTERVIEW De aanvoerdersband maakt het voor de buitenwereld duidelijk dat Siem de Jong (23) een leidersrol op zich neemt dit seizoen. Maar ook zonder had hij zich laten gelden. 'Ik zie het niet als een gefor ceerde stap.' ±.\J 02-08-2012 ajaxlife adtó os bh amro Anderen Ervaring; 'Ook zonder band moet ik er staan' Zijn eerste daad als aanvoerder leverde meteen de dankbaarheid van Daley Blind op. De verdediger speelt sinds zijn verhuur aan FC Gronin gen alweer twee jaar in de hoofd macht van Ajax, maar scoren deed hij nooit. Zelfs niet in een oefen potje. Daar kwam op 21 juli tegen Celtic eindelijk een einde aan. Aan voerder Siem de Jong - bovenaan het lijstje strafschoppennemers - gunde zijn een jaar jongere teamgenoot dit buitenkansje. Blind is sindsdien ook van de hatelijke nul af. Opmerkelijk is het niet dat De Jong als een barmhartige aanvoer der overkomt. Verwacht van hem geen woeste tafe relen zoals bij Luis Suarez. Verwacht van hem geen doordringende blik zoals bij Jan Vertonghen. De Jong is De Jong, aanvoerder of niet: hard werkend en vriendelijk. De een noemt het de degelijkheid die Ajax nodig heeft, de ander noemt het een tikkeltje saai. Er zal dit seizoen nog genoeg over het karakter van Ajax' nieuw ste aanvoerder worden geschreven. In een column op de website van NUsport werd hem al 'een gebrek aan natuurlijk overwicht' toegedicht. De Jong zit er niet mee. Hij is de eerste die toegeeft dat hij eerder introvert dan extravert is. Al merkt hij wel dat hij de laatste jaren steeds opener wordt, zo stelde hij al een halfjaar geleden in gesprek met Ajax Life. De Jong heeft zich voor de kriti sche buitenwacht vaker moeten bewij zen. Ook als voetballer, waar hij uit eindelijk uitgroeide tot een onbetwiste basisspeler. En nu dus als leider. Harde woorden kraakt hij er niet over, hij heeft er slechts een kort lachje voor over. Zo van: daar gaan we weer. Waar het om gaat, is dat zijn teamgenoten hem als aanvoerder zien. Althans, dat ze hem zien als een speler bij wie ze terecht kunnen. Met zijn vijf jaar in Ajax 1 en zijn pres taties van afgelopen jaren - als spits en middenvelder - geniet hij daar voor genoeg aanzien. Zolang een van de grootste talenten in Europa, Christian Eriksen, je ziet als een spe ler tegen wie hij opkijkt, zit het wel goed. Een halfjaar geleden zei De Jong in Ajax Life dat hij meer ervaring nodig had om echt aanvoerder te kunnen worden. Ruim vijf maanden later - en slechts een wedstrijd of twintig - wil hij die reactie nuanceren. "Het gaat om de hiërarchie die er in een ploeg is. Vorig jaar waren Jan (Vertonghen, red.) en André (Ooijer, red.) er nog. Nu zij weg zijn, moeten er anderen opstaan," stelt hij nu. "Er zijn weinig spelers in de selectie die meer wed strijden in Ajax 1 hebben gespeeld dan ik. Dan is het niet vreemd dat je aanvoerder wordt. Ik zat vorig jaar ook al in de spelersraad. Was ik geen aanvoerder geweest, dan had dat voor mij niet veel uitgemaakt. Dit is mijn zesde seizoen in Ajax 1, dan is het wel tijd om een leidersrol op je te nemen. Ook zonder band had ik er moeten staan." Leiderschap is een natuurlijk proces, zegt de middenvelder. "Ik zie het niet als een geforceerde stap. Toen ik bij het eerste elftal kwam, was ik alleen met mezelf bezig. Ik merkte vorig seizoen al dat ik veel meer nadacht over hoe we als ploeg kampioen konden worden. Ik was dus niet meer alleen op mezelf gericht. Dat moet ik nu doorzetten." De Jong wijst op zijn eigen rol in de kleedka mer vorig seizoen. "Mensen zien dat niet. De aanvoerder staat op de voorgrond, dat zal ik dit seizoen ook gaan merken. Maar ik zat vorig sei zoen ook al meerdere malen met de trainer aan tafel om over zaken te pra ten. Mensen zien ook niet hoe we met elkaar omgaan in de kleedkamer, wie welke rol aanneemt." We kunnen wel trainingen bekij ken. Voordat je officieel aanvoer der werd, telde je op de trainingen bij de rondo's al het aantal passes zonder balverlies. "Dat klopt. Maar daar moet je niets achter zoeken. Iemand moet tel len. Als ik in het midden sta, telt een ander." Je bent niet aangewezen om dat te doen? "Nee. Dat doen ze bij het Nederlands elftal wel. Dan wijzen ze vooraf 'een baas' aan. Die telt dan. Bij Ajax doen we dat niet. De jongsten gaan in het midden, iemand anders telt." In 2007 debuteerde De Jong voor Ajax. Destijds was dertiger Jaap Stam aanvoerder, en speelde Edgar Davids ook in Amsterdam. 'Daar stonden echt mensen.' Jaap Stam. Het was de Rots van Kam pen die aanvoerder van Ajax was toen De Jong zich voor het eerst in de A-selectie meldde in 2007. Ajax was al bijna op weg naar Zagreb voor de Uefa-Cupwedstrijd tegen Dinamo Zagreb, toen het Ajaxtalent aan de selectie werd toegevoegd. Een selec tie die niet te vergelijken valt met de huidige ploeg. Theo Janssen is met zijn 31 jaar de oudste speler, waar De Jong destijds in het vliegtuig stapte met onder andere Stam (35) en Edgar Davids (34). De overstap van De Toekomst naar de Arena was destijds groot. "Ik had spelers als Stam en Davids als kleine jongen al zien voetballen. Op televisie, in de Champions League. Ze hadden al vijftien jaar ervaring. Daar stonden echt mensen." Daar is het lachje weer. Dit keer wil De Jong ermee zeggen dat de tijden inderdaad zijn veranderd. Nu is hijzelf aanvoerder, met zijn 23 jaar. Een jonge kapitein is meer regel dan uitzondering de laatste paar jaar. Jan Vertonghen was 24, Luis Suarez zelfs pas 22 jaar toen hij de band om kreeg. "Leeftijd zegt niet alles," vindt De Jong. "Het gaat ook om de samenstel ling van de selectie. Ik ben toch al een van de ouderen nu. Dat krijg je met al die jonge jongens. De leeftijdsverschil len zijn niet zo groot als toen ik in de A-selectie begon. Ik scheel maar een paar jaar met Davy Klaassen bijvoor beeld. En tegenwoordig ken je de spe lers van Jong Ajax en ook die van de Al al wat beter. Ze trainen soms mee, en we delen het krachthonk met Jong Ajax." Stam verliet Ajax in oktober 2007, vanwege motivatieproblemen. Lang heeft De Jong dus niet samen met hem gespeeld. De middenvelder moet het antwoord dan ook schuldig blijven hoe de Kampenaar was als aanvoerder. Andere spelers die tot aanvoer der werden benoemd, zoals Klaas-Jan Huntelaar, Suarez en Vertonghen, zag De Jong als teamgenoot niet echt veranderen. Ze waren wie ze waren, en daardoor verdienden ze veelal de band. Alleen Suarez werd door Jol tot DOOR MIKE VAN DAMME

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 8