PASPOORT 'ALS WIJ HET VERTROUWEN VAN DE SPELERS HERWINNEN, WILLEN ZE NIET BUITENSHUIS REVALIDEREN' Nieuwe medische staf moet aantal spierblessures terugdringen INTERVIEW Q ajaxlife 02-08-2012 Gavin Benjafield (36) is de opvolger van Edwin Goedhart als hoofd medische zaken bij Ajax. In de nieuwe structuur is hij als mana ger 'physical performance' verantwoordelijk voor de bovenbouw en A-selectie van Ajax. De Zuid-Afrikaan vertelt over de nieuwe aan pak en het (her)winnen van vertrouwen. Individu Medische staf Buitenshuis Verbeteren 'Wij zijn geen kogelvrij vest voor spelers' DOOR MIKE VAN DAMME "Natuurlijk heb ik ook gehoord dat Ajax vorig seizoen het nodige bles sureleed had. Ik heb daar met Edwin Goedhart over gesproken, en kon putten uit een grootschalig blessure- onderzoek van de Uefa, waaraan Ajax al jaren meedoet. Het aantal blessu res viel op zich mee. Gemiddeld heeft een selectie van 25 spelers ongeveer 50 blessures per seizoen, variërend van ernstig tot zo licht dat een speler maar één training mist. Ajax had er 42." "De vele spierblessures waren het probleem. Aan een gebroken been door een vliegende tackle van een tegenstander kan niemand iets doen, een spierblessure kun je vaak wel voorkomen. Helemaal in perceptie van buitenstaanders. Vandaar ook de kritiek vanuit de media. Een medi sche staf werkt echter niet als een kogelvrij vest voor spelers; blessures voorkomen is niet heel simpel." "Welke blessures de overhand hebben, ligt vaak ook aan het type trainer. Nederlandse trainers trai nen graag met de bal, doen korte en explosieve oefeningen. Daar zijn ze wereldwijd succesvol mee geworden. Bij Ajax Cape Town hadden we met Foppe de Haan en Maarten Stekelen burg daardoor ook vooral te maken met spierblessures. Bij de Zuid- Afrikaanse (Craig Rosslee, red.) en Turkse coach (Mushin Ertugal, red.) hadden spelers vooral gewrichtspro blemen." "Er is goed overleg tussen de trainer en medische staf nodig, vooral in de voorbereiding. Welke speler kan opti maal belast worden, welke niet? Hoe 'Performance coach' Björn Rekelhof en Frank de Boer nemen de fysieke stand van zaken van de spelers door in De Lutte. Gavin Benjafield Manager physical performance Bas Peijs Sportarts physical performance Don de Winter Sportarts physical performance Ralph van der Horst Fysiotherapeut Pim van Dord Fysiotherapeut Frank van Deursen Fysiotherapeut Björn Rekelhof Performance coach Rob Koster Masseur/pedicure Gavin Benjafield (3 september 1975) werd geboren in Johannesburg, maar verhuisde op twaalfjarige leeftijd naar Kaapstad. Hij stu deerde menselijke bewegingskunde aan de universiteit van Stellen- bosch, waarna hij sportfysioloog werd. In 2008 ging hij aan de slag bij Ajax Cape Town als hoofd medi sche zaken. In vier jaar tijd wist hij het aantal blessures terug te din gen naar 'Europese standaard'. Hij was bij Ajax al in beeld als inspan ningsfysioloog - op voorspraak van toenmalig hoofd medische zaken Edwin Goedhart - maar werd uit eindelijk na het aangekondigde vertrek van Goedhart aangetrok ken als diens opvolger. reageert een speler die nieuw is op het hogere niveau van trainen? De een past zich sneller aan dan een ander. We kunnen op De Toekomst alles monitoren." "De trainer denkt aan zijn ploeg, voor de medische staf bestaat het team uit 25 individuen. Daarbij moet je wel rekening houden met wat de trainer wil; je kunt niet zoveel spelers aan de kant houden dat een partijspel niet mogelijk is." "Ook als medische staf moeten we nauw samenwerken. Bij Ajax werkten de dokter, fysiotherapeuten en conditietrainer op eilandjes. Dat verraste me niet, want dat gebeurt nog heel vaak in de sportwereld. Een geblesseerde speler gaat eerst naar de dokter, daarna naar de fysiotherapeut en pas veel later komt de conditietrai ner in beeld. Zo wil ik niet werken. We moeten bij een blessure vanaf dag één samenwerken. De dokter zal de eerste dagen inderdaad meer werk hebben, maar het is ook belangrijk dat bijvoorbeeld de voedingsdeskun dige en de trainer er meteen bij wor den betrokken. Een speler die niet veel kan, moet een andere maaltijd krijgen dan een speler die volop heel getraind. Anders komt hij aan, en krijg je weer andere problemen." "Een trainer moet de spe ler mentaal bijstaan. Daar voor heb je volgens mij niet per se een mental coach nodig. Iemand als Dennis Bergkamp heeft zelf veel praktijkervaring waar hij uit kan putten. Indien wenselijk kan een trainer zich laten bijscholen. De spelers willen vooral een erva ringsdeskundige, een vaderfiguur. Geen psycho loog." ningen bijvoorbeeld, en voor balansoe feningen. We moeteneigenlijkhetzelfde hebben als in Papendal." "Op voetbalgebied kunnen de spe lers iets winnen, op atletisch gebied vaak nog heel veel. Sommige spelers tot 25 procent. Je kunt van een ezel geen racepaard maken, maar wend baarheid, kracht, snelheid en sprong kracht kun je zeker ontwikkelen. Het atletic skills program van René Worm- houdt was alleen voor de onderbouw. Voor de bovenbouw was niets structureels, waar je juist atleten kunt kweken als spelers zeventien of acht tien zijn. Dan hebben ze hun groeispurt gehad. Als je speler van Ajax 1 bent, moet je eigenlijk niet meer bezig zijn met het worden van een atleet. Dat moet je dan al zijn." ze willen: persoonlijke aandacht en een duidelijk plan van aanpak. Als wij het vertrouwen van de spelers her winnen en dat bieden, willen ze niet buitenshuis revalideren. Waarom een uur kwijt zijn aan reistijd en wacht tijd, als je op de club in twintig seconden van de kleedkamer naar de fysiotherapeut loopt en ook die per soonlijke aandacht krijgt?" "Willen spelers toch hulp van buitenaf, dan moeten de commu nicatielijnen kort zijn. Miralem Sulejmani heeft zich in Antwerpen laten opereren aan zijn knie. Prima. Maar we zijn wel met onze eigen dok ter en fysio met Mickey meegegaan bij zijn vervolgafspraak. We houden nu structureel contact met de arts." "We hebben binnen Ajax veel deskundigheid, maar zeker niet alle expertise. Een paar spelers heeft intensievere hulp nodig voor hun lichaamsbalans. Die kunnen wij niet geven, dus hebben we besloten voor hen tijdelijk externe expertise in huis Gavin Benjafield "Spelers als Kolbeinn Sigthórsson en Nicolai Boilesen hebben vorig jaar tij delijk buiten Ajax gerevalideerd. We kunnen een speler daarin niet tegenhouden. Je moet ze geven wat te halen. In Kaapstad hebben we met een speler die veel last had van spier blessures hetzelfde gedaan, en na vier maanden was er duidelijk resultaat te zien. We hopen nu hetzelfde te berei ken." "Als je bij Ajax gaat werken, verwacht je te beschikken over een sportcen trum zoals het nationaal sportcen trum in Papendal. Bij Ajax was meer sprake van een health club; wat spinningfietsen, loop banden, wat materiaal voor krachttraining, matjes. Ik had verwacht dat het gro ter zou zijn, beter georga niseerd. We hebben het al deels omgegooid, maar wat mij betreft moeten we daar nog verder in investeren. Meer materiaal voor dyna mische oefe-

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 7