I %\ar\s SJoritei" a De lange omweg van een ooit vergeten voetballer Tobias Sana is klaar in Zweden ajaxlife Lasse Schone (26) meldde zich deze zomer transfervrij bij Ajax, de club waarvan de creatieve middenvelder als klein jochie al droomde. Ajax hoopt met het aantrekken van Tobias Sana (23) een toegevoegde waarde te kun nen creëren voor de links- of rechtsbuiten positie. "8 d: PORTRET 02-08-2012 Geduld beloond DOOR SANDER ZELDENRIJK jin 2009 scheurde hij zijn kruis band af, en was er negen maanden uit. Afgelopen seizoen liet hij zien dat hij weer op zijn oude niveau is. Lasse is nu 25 jaar. Zijn beste jaren breken nu aan en hij heeft een nieuwe prikkel nodig. Lasse was in Denemarken altijd al een groot talent, maar dacht er soms wat te gemakkelijk over. De overstap naar Ajax is voor hem goed, omdat hij meer druk moet hebben." Bovenstaande woorden kwamen twee maanden geleden uit de mond van voormalig Ajaxtrainer Morten Olsen. De Deense bondscoach was in de EK-special van Ajax Life duidelijk over de transfer van zijn landgenoot. En wie de uitspraken van veel van zijn Nijmeegse ploeggenoten achter elkaar zet, begrijpt meteen wat Olsen bedoelt: de Deense international is een slimme speler, laat anderen beter voetballen en is geniaal in balbezit. Allemaal mooie omschrijvingen, maar NEC is geen Ajax, bedoelt Olsen. In de slotfase van het afgelo pen seizoen tekende de transfervrije middenvelder een driejarig contract bij de landskampioen. Zodoende beschikt Ajax dit seizoen over een creatieve speler die kan scoren, assists kan leveren en niet voor een plek op de bank is gekomen. Frank de Boer heeft genoeg keuze om zijn midden veld wekelijks optimaal in te richten, al kan Schone tevens in een vrije rol vanaf de rechtervleugel spelen. Belofte Met de transfer naar Ajax bereikt de Deen via een omweg na tien jaar als nog zijn doel. Op zijn zestiende gold hij in Denemarken al als een grote belofte. Sc Heerenveen scoutte hem, maar in Friesland kwam hij niet tot het eerste elftal. Terwijl het Deense journaille hem in de daaropvolgende jaren zou gaan bestempelen als 'de vergeten voetballer', stippelde Schone geduldig zijn route uit. Allereerst werd hij sleutelspeler bij De Graafschap, waarmee hij in 2007 promoveerde naar de eredivisie. Die status bereikte hij de laatste jaren ook bij NEC, waar hij onder Mario Been zelfs nog Euro pees voetbal speelde. De twaalfvoudig international behoort in Amsterdam met Theo Janssen (31), Kenneth Vermeer (26) en Eyong Enoh (ook 26) tot de vier oudste spelers binnen de selectie. Ook op begeleidingsvlak van de jeug dige selectie, onder wie zijn landgeno ten Viktor Fischer en Nicolai Boile- sen, ligt er dus een informele rol voor hem. Schone gaf deze voorbereiding in ieder geval een duidelijk signaal af: in goed overleg met Frank de Boer meldde hij zich na het EK in Polen en Oekraïne een week eerder dan gepland op het trainingsveld. Voor Lasse Schone breken zijn beste jaren aan, meent Morten Olsen. 'Ander type dan Narsingh' Mortel DOOR KEVIN VAN NUNEN EN SANDER ZELDENRIJK Scandinaviëscout John Steen Olsen bekeek hem, net als assistent-trainer Hennie Spijkerman en hoofdscout Hans van der Zee. Voormalig Ajax- spits Stefan Pettersson bekeek hem zelfs meerdere malen. Frank de Boer kende Tobias Sana tot aan het begin van deze week alleen van de video. "Als zij zeggen dat je een bepaalde speler voor Ajax moet halen, als je voor die positie iemand zoekt, dan moet je daar naar luisteren," ver klaart De Boer. Natuurlijk leidt Ajax het liefst zelf spelers op. Door de frisse wind die al een tijd op De Toekomst waait, moeten er op termijn nóg betere spelers uit de Ajaxvijver springen. Tot die tijd kan zich altijd een bui tenkansje aandienen. Wie betrok kenen rondom deze transfer hoort, krijgt sterk de indruk dat Ajax de gok wel wil wagen met de speler die naar verluidt voor een bedrag van €350.000 overkomt. 'Ik ben er van overtuigd dat ze me bij Ajax zullen leren een betere speler te worden en die overtuiging was erg belangrijk bij mijn keuze'. Zlatan Ibra- himovic, Ajax Life 17, 11 mei 2001. Dat ook Sana volgens boven staande filosofie voor Ajax koos lijkt logisch. Hij wil prijzen pakken, maar is klaar in Zweden. Naast Ajax wilde alleen Malmö FF hem inlijven. De Allsvenskan competitie is weliswaar attractief en onvoorspelbaar (zeven verschillende kampioenen in de laatste zeven jaar), maar de status van IFK Göteborg, 's lands meest succesvolle club, brokkelt snel af. Na de hegemonie in de beginjaren negentig behaalde de club alleen in 2007 nog het kampioenschap. Ook dit seizoen verloopt vrij rampzalig. Na zestien duels staat IFK twaalfde. 4-4-2 De rechtsbenige Sana, kind van een Zweedse moeder en vader uit Burkina Faso, groeide op met het 4-4-2-systeem, waarin hij meestal acteerde als meest aanvallende lin kermiddenvelder. De Boer voor ziet geen probleem met de 4-4-2- genen van Sana. "Omdat hij niet als spits speelde. Dat probleem heb je meestal wel met spitsen. Hij is dat niet. Hij probeert veel in de combi natie, is snel en heeft overzicht. Hij is een voetbalintelligente speler, die passen zich meestal snel aan. Wij denken dat hij bij ons stappen kan maken." Sportjournalist Eric Nilsson volgt IFK Göteborg op de voet voor de Zweedse krant Expressen. "Tobias past met zijn techniek uitstekend in de eredivisie. Hij is dit seizoen de beste speler bij IFK en heeft een goede reputatie. Al behoort hij niet tot de sterspelers. Of hij met een goed genoeg is voor een basis plaats, weet ik niet. Sana moet beter leren verdedigen, meer doelpunten maken en meer assists geven. Hij werd dit seizoen best vaak gewis seld. Hij zal moeten vechten voor zijn speelminuten." Volgens De Boer mogen we de 23-jarige Zweed niet met voor malig Ajaxtarget Luciano Nar- singh (22) vergelijken. "Sana is een heel ander type. Maar als hij hetzelfde rendement haalt als Narsingh vorig jaar bij sc Hee renveen, dan mag je hem wel vergelijken," zegt hij met een knipoog. "Tobias is nog vrij jong en moet de tijd krijgen om te kunnen groeien." co O Tobias Sana was de beste speler bij IFK.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 6