'IK HOEF NU AL NIET MEER IN HET MIDDEN TE BEGINNEN BIJ EEN RONDO. HET KAN SNEL GAAN' TWEE NIEUWE LEDEN SPELERSRAAD ajaxlife De jonkies K De middenmoot Hiërarchie naar leeftijd VOORBEREIDING K 02-08-2012 wel. Al wist niemand op dat moment zeker dat De Jong de nieuwe aan voerder zou worden. Waarschijnlij ker is het dat de ene ervaren speler de andere ervaren speler even op scherp zette. Het leiderschap binnen een voet balteam is niet besteed aan slechts één persoon. Natuurlijk werd Ver- tonghen vorig seizoen gezien als boegbeeld, maar op de achtergrond vervulden ervaren spelers als André Ooijer en Jeroen Verhoeven ook een belangrijke rol. Nu het drietal is vertrokken, moeten andere spe lers opstaan. Zoals De Jong, met of zonder band. En Theo Janssen natuurlijk, als de nieuwe nestor van de ploeg. Hij heeft een jaar kunnen wennen aan Amsterdam en de club. Maar ook spelers als Vurnon Anita en Toby Alderweireld kunnen zich niet verstoppen, als inmiddels erva ren exponenten uit de eigen oplei ding. Anita merkte al vanaf dag één van de voorbereiding dat de hië rarchie is veranderd ten opzichte van vorig jaar. Hij voelt dat hij een van de jongens is die 'de kar moe ten trekken'. "Dat merkte ik gelijk al; aan hoe de jonge jongens naar onder andere mij keken, en aan hoe de trainer me benaderde," stelt hij. "Siem, Toby en ik worden toch meer genoemd door de trainer. Wij moe ten een stapje harder lopen. Ik heb wel het gevoel dat ik er klaar voor ben. Dat had ik vorig seizoen ook al, maar toen speelde ik niet in het begin." Anita is niet de enige speler die deze absolute voorwaarde stelt aan het leiderschap bij Ajax: zelf spelen. Of beter gezegd: zelf structureel goed spelen. Echte vedettes kent de ploeg amper. De Ajaxvedette is tegenwoordig tien jaar jonger dan vroeger. Ben je midden twintig en wil je leiding geven, dan moet je eerst aantonen dat je zelf kunt pres teren. Zo hard is de voetbalwereld. Toby Alderweireld, die dit sei zoen vooral verdedigend de ploeg moet leiden, beaamt dat ook. "Een leider moet stabiel spelen, altijd een zeven of een acht scoren," stelt de Belg. "Jan (Vertonghen, red.) werd vorig jaar ook niet als dé leider gezien toen hij minder speelde. Hij is pas echt de leider geworden toen hij goed ging spelen." "Of wil je in Jong Ajax blijven spelen?" Het is een retorische vraag van Frank de Boer. De eerste training in De Lutte biedt de trainer meteen de mogelijkheid om zijn selectie even op scherp te zetten als drie van de jonkies in de selectie te laat zijn gekomen. Dat ze een tijdje in het hotel hebben gewacht op teamgenoten - onwetend over de gang van zaken tijdens het trainingskamp - doet er even niet toe. De boodschap komt aan: een dag later is iedereen op tijd. Het hogere niveau, de strengere eisen: het is even wennen voor de tieners in de selectie. Als het om de hiërarchie gaat, hebben spelers als Mickey van der Hart, Stefano Denswil, Viktor Fischer en Mitchell Dijks echter de meest duidelijke rol: ze zijn de jonkies, zitten op de kar. Ze staan bij een rondo als eerste in het midden, ze dragen het vaakst de ballenzakken en de doelen. Zo ging het dertig jaar terug, zo gaat het tegenwoordig. De tijd dat de talenten door de ervaren spelers tijdens trainingen flink werden aangepakt - denk aan de huilende Marco van Basten die door Johan Cruijff werd geschoffeerd of aan Jan Wouters die een talentje kennis liet maken met het gras - is echter voorbij. Vraag Dijks of Fischer naar hoe ze zijn opgevangen, en ze spreken vol lof over de 'oudere' spelers. Het Jongelingen als Jody Lukoki, Davy Klaassen, Lesley de Sa en Ruben Ligeon zoeken elkaar op. leeftijdsverschil tussen Fischer en De Jong (vier jaar) is minder dan het verschil tussen de aanvoerder en Janssen (ruim zeven jaar). Misschien zegt dat wel genoeg. Daarnaast: de groep jongelingen is zo groot, dat het voor die paar oudere spelers haast ondoenlijk is om ze allemaal even te laten voelen hoe de hiërarchie in elkaar steekt. Terug naar de steun die de jonkies ervaren. Fischer vertelt: "Ik was de eerste dagen heel nerveus. Tijdens de trainingen verloor ik elke bal, maakte geen goede actie. Dat twee of drie dagen achter elkaar. Spelers als Siem, Vurnon en Theo kwamen naar me toe, zeiden dat ik gewoon rustig aan moest doen. Daarna ging het elke dag beter. Het scheelt ook wel dat mijn ouders even in Nederland waren, hoor." Davy Klaassen kwam halverwege vorig seizoen bij de selectie, als A-junior. Hij is nog steeds een van de jongsten in de selectie. "Maar ik hoef nu al niet meer in het midden te beginnen bij een rondo. Het kan snel gaan," aldus de negentienjarige aanvallende middenvelder. "Het is in de A-selectie toch anders dan in de jeugd. De pers eromheen, allemaal zulke dingen. Dat heb ik vorig jaar al meegemaakt, en heb daardoor misschien wel een klein streepje voor op de jongens die er nu bij komen." De stap van de jeugd naar de A-selectie is door de lage gemiddelde leeftijd al gemakkelijker, daarnaast kennen de meeste spelers elkaar al. De letterlijke en figuurlijke barrière tussen de Arena en De Toekomst is nagenoeg weggenomen doordat ook het eerste elftal tegenwoordig op het jeugdcomplex traint. "Je ziet elkaar elke dag, groet elkaar," weet Klaassen nog van vorig seizoen, toen hij A-junior was. "Als het eerste een speler te weinig had, werd een A-junior gevraagd mee te doen. Dat kan omdat iedereen toch op De Toekomst traint." Klaassen merkt het al een beetje: hij is niet meer de jongste. De stap tus sen het vorige en huidige seizoen is voor Ricardo van Rhijn nog groter. Vorig jaar in De Lutte was hij een van de jongsten, nu behoort hij al tot de middenmoot. "Als het over de jonkies gaat, wordt mijn naam niet meer genoemd, maar ik ben ook niet een van de spelers die de kar moet trekken," stelt hij. "Wat dat betreft zit ik er een beetje tussenin. Als je goed bent, krijg je respect van je medespelers. Dan maakt het niet uit hoe oud of jong je bent. De 'jon kies' kunnen natuurlijk altijd bij me terecht en aangezien ik zelf nog vrij jong ben, trekken ze misschien eer der naar mij dan naar iemand die wat ouder is." De 'middenmoot' van nu moet uitein delijk de top in de toekomst worden. En dat moment kan eerder zijn aan gebroken dan van tevoren gedacht. Ga maar eens twee jaar terug in de tijd: wie destijds had gezegd dat de 21-jarige De Jong twee seizoe nen later aanvoerder zou zijn, werd voor gek verklaard. En Alderweireld was nog zo druk met zijn eigen spel bezig, dat hij niet eens durfde te denken aan het coachen van team genoten. Het gevoel dat De Jong en Alderweireld destijds hadden, heeft Daley Blind nu ook. Hij hoeft de kar niet te trekken, maar moet wel helpen duwen. "Ik hoor nog niet in het groepje met Theo, Siem, Vur non en Toby thuis. Daar moet ik nog wat stappen voor maken. Heel duidelijk is de hiërarchie onder hen niet, want we hebben een hele jonge ploeg; iedereen trekt daardoor vrij gemakkelijk met elkaar op. Dat is ook wel onze kracht: we zijn een hechte groep." Speler Leeftijd op 2 augustus 2012 Officiële duels in Ajax 1 Theo Janssen 3 7 jaar, 0 maanden, 6 dagen 38 Kenneth Vermeer 26 jaar, 6 maanden, 7 5 dagen 82 Eyong Enoh 26 jaar, 4 maanden, 2 dagen 140 Lasse Schone 26 jaar, 7 maand, 28 dagen 0 Derk Boerrigter 25 jaar, 9 maanden, 9 dagen 23 Gregory van der Wiel 24 jaar, 5 maanden, 22 dagen 188 Toby Alderweireld 24 jaar, 4 maanden, 23 dagen 136 Miralem Sulejmani 23 jaar, 7 maanden, 20 dagen 150 Siem de Jong 23 jaar, 5 maanden, 27 dagen 169 Vurnon Anita 23 jaar, 3 maanden, 2 7 dagen 150 Jasper Cillessen 23 jaar, 3 maanden, 3 dagen 7 Daley Blind 22 jaar, 4 maanden, 7 6 dagen 50 Aras Özbiliz 22 jaar, 4 maanden, 7 6 dagen 36 Kolbeinn Sigthórsson 22 jaar, 4 maanden, 7 7 dagen 17 Thulani Serero 22 jaar, 3 maanden, 14 dagen 10 Ricardo van Rhijn 21 jaar, 1 maand, 12 dagen 17 Dico Koppers 20 jaar, 5 maanden, 24 dagen 10 Joël Veltman 20 jaar, 6 maanden, 10 dagen 0 Christian Eriksen 20 jaar, 5 maanden, 11 dagen 112 Nicolai Boilesen 20 jaar, 5 maanden, 9 dagen 14 Ruben Ligeon 20 jaar, 2 maanden, 1 dag 4 Lorenzo Ebecilio 20 jaar, 10 maanden, 1 dag 52 Jody Lukoki 19 jaar, 8 maanden, 10 dagen 11 Mitchell Dijks 19 jaar, 5 maanden, 16 dagen 0 Davy Klaassen 19 jaar, 5 maanden, 4 dagen 7 Stefano Denswil 19 jaar, 2 maanden, 18 dagen 0 Viktor Fischer 18 jaar, 1 maand, 16 dagen 0 Mickey van der Hart 18 jaar, 1 maand, 12 dagen 0 De selectie van Ajax heeft een spelersnaad, die bestaat uit vijf spelers. Siem de Jong, Theo Janssen en Vurnon Anita zaten vorig jaar al in de raad. Twee andere spelers zullen zeer binnenkort de plek overnemen van de vertrokken Jan Vertong hen en gestopte André Ooijer. De spelersraad moet een dwarsdoornede zijn van de spelersgroep, met ervaren en jongere spelers. Spelers kunnen zichzelf aanmelden. "Het levert eigenlijk nooit problemen op," stelt teammanager David Endt. "Het is een natuurlijk proces, geen kwestie van dagen onderhandelen." De vijfkoppige raad komt een keer per maand bijeen, meestal met Endt als notulist. Grote en kleine onderwerpen staan op de agenda, zoals de hoogte van de wedstrijdpremies, hoeveel shirts de spelers mogen weggeven bij competitiewed strijden en wanneer het uitje van de spelersgroep is. Indien nodig schuiven trainer Frank de Boer of een van de directieleden aan.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 5