€15324 Vi 'Fans integreren in Uefa-struetuur' STAANTRIBUNES OP TERUGWEG? 'WIJ ZIEN DEZE TOENEMENDE INVLOED VAN DE SUPPORTER ALS EEN UITERST POSITIEVE ONTWIKKELING' Europese bond moet rolmodel worden voor jongste generatie fans Het Europese clubvoetbal verkeert in woelig vaarwater, waarbij de geloofwaardigheid van de Uefa op het spel staat. Ajax Life sprak op het European Football Fans Congres met William Gaillard, advi seur van Uefa-president Michel Platini. 'We moeten transparant en eerlijk worden.' ajaxlife 02-08-2012 1Ü T| StellingFacebook Sponsors FANZONE 4 K Vak410 protesteerde in september 2010 tegen de hoge prijzen voor de Champions League. Ajax overlegt nu eerst met de supportersverenigingen. Uefa-president Michel Platini wil de staantribune niet terug in het Europese voetbal, met het Heizel- drama uit 1985 in het achterhoofd. Nationale bonden staan voor de eigen competitie staantribunes wel steeds meer toe. In Nederland hebben NAC Breda, sc Heerenveen en Heracles Almelo een staantri bune, in Duitsland kunnen fans van HSV en Borussia Dortmund ook staan op bepaalde tribunes. In de Premier League is Aston Villa nu de eerste club die is omgegaan. In Nederland moeten staan tribunes aan strenge eisen vol doen. Zo moet de tribune een eigen opgang hebben en mogen niet meer dan duizend toeschou wers op de tribune staan. De strenge eisen maken het voor de Amsterdam Arena niet mogelijk om een staantribune te maken, zo bleek eerder al uit een intern haalbaarheidsonderzoek eind 2011. De kosten zjjn simpelweg veel te hoog. Springende Ajaxsup- porters zullen we dus voorlopig alleen zien bjj doelpunten. En op Vak410. Ben jij voor staantribunes in de Amsterdam Arena of vind je het helemaal niets? Discussieer mee. Ga naar ajax.li/staantribune moeilijk om nog naar de club te gaan waar je al tientallen jaren komt. Een aparte prijs voor kinderen is belang rijk om nieuwe aanwas te houden." De FSE gaat nog meer adviezen omtrent ticketing sturen naar de Uefa. Zo wil de fanorganisatie meer transparantie over welk percentage van de kaartjes naar sponsors gaat. Martens: "Er zijn wedstrijden in Europa waar de verdeling twintig- twintig-zestig is. Dus zestig procent gaat naar sponsors. Bij de KNVB- bekerfinale krijgen de clubs in totaal twee derde van de kaarten. Dat is niet de situatie die je als supporter wil. Tien procent van de kaarten voor sponsors lijkt genoeg." De FSE denkt ook na over een voorstel om een vaste prijs te rekenen voor alle uitvakken in een competitie. Ook als clubs zich wel aan de regels houden en voor het uitvak dezelfde prijs regelen als een vergelijkbaar thuisvak, zijn supporters van de grote clubs vaak de dupe. Dat kleinere clubs voor het hele stadion de prijzen verhogen als een topclub op bezoek komt, is geen uitzondering. De Ajaxsupporter is daardoor bijvoorbeeld aanzienlijk meer geld kwijt per seizoen aan uitwedstrijden dan een fan van VVV-Venlo. Martens: "Zo werkt het ook bij Ajax. Als een supporter van FC Barcelona naar de Arena komt, betaalt hij door het affiche ook veel meer dan een fan van Lokomotiv Plovdiv. In België zijn er voor de play-offs van vorig seizoen al afspraken gemaakt, en betaalde elke uitsupporter tien euro. Zo bescherm je wel de reizende supporter." DOOR BJÖRN MARTENS EN SANDER ZELDENRIJK Football Supporters Europe (FSE) bestaat vijf jaar. Jij verte genwoordigde de Uefa op de afge lopen vijf congressen. Welk belang hecht een almachtige voetbalbond als Uefa aan de FSE? "Wij zien FSE als een erkende orga nisatie waarmee we op een centrale manier kunnen communiceren met de fans. In het verleden was er vooral individueel contact met supporters. FSE biedt ons een geïnstitutiona liseerde dialoog. In Istanbul waren meer dan vierhonderd deelnemers uit dertig landen. Voor ons is dit de meest efficiënte manier om wensen en klachten onder fans te vernemen. De Uefa wil de relatie met FSE inten siveren, maar daarvoor moeten zij een nog breder draagvlak realiseren. Door die combinatie zal de stem van de fan nog meer worden gehoord." Kun je een voorbeeld noemen van succesvolle samenwerking? "Ja hoor. We hebben bijvoorbeeld gediscussieerd over de prijsstructuur van de tickets voor de laatste Cham pions Leaguefinale in München. De dialoog leidde tot een betaalbaardere laagste prijscategorie." De goedkoopste kaartjes werden nog goedkoper en de duurdere kaarten werden nog duurder. "Klopt. Zo bleven onze inkomsten gelijk. De supporters betaalden min der en de sponsors iets meer." Zijn de Fan Embassies, zoals we die kennen van een EK-eind- ronde, geschikt voor clubcompe titie? "Dat kan, al is er natuurlijk een ver schil tussen fans van een nationaal team enerzijds en clubfans ander zijds. De laat ste groep reist vaker mee en is meer streetwise. Ik denk wel dat het wenselijk is voor de toekomst dat de ontvangende club een embassy inricht in de stad. Wij zouden derge lijke initiatieven steunen, maar hoe ven niet bij de organisatie betrokken te worden." Hanteert de Uefa eigenlijk een specifiek supportersbeleid? "We werken ook samen met Suppor- tersDirect. Deze organisatie adviseert fans hoe ze meer inspraak kunnen krijgen op het eigendomsrecht en de bedrijfsvoering binnen hun club. Wij zien deze toenemende invloed van de supporter als een uiterst positieve ontwikkeling. Clubs dienen in het kader van Financial Fair Play ook vanaf dit seizoen een supporters liai son officer (supporterscoördinator, red.) aan te stellen." Wat zijn binnen de Uefa speer punten op supportersvlak en wat gaan de fans daar op korte ter mijn in de stadions van merken? "Als je naar de laatste twintig jaar kijkt, hebben we het voetbalvanda lisme behoorlijk weten terug te drin gen. Die lijn willen we samen met de supporters doortrekken. Het is onze ambitie supporters als stakeholders te integreren in de Uefa-structuur. Verder houden we ons bezig met thema's als stadionveiligheid en racisme." De voetbalwereld staat onder economische druk. Welk beleid voert de Uefa om te zorgen dat dit de fans het minst raakt? "Wij geloven in Financial Fair Play. Clubs moeten niet meer uitgeven dan wat zij verdienen. Sommige clubs worden eigendom van suiker ooms. Zij creëren een situatie die gevaarlijk kan worden voor andere clubs die met hen de concurrentie willen aangaan. Als je de kaartjes duurder maakt, zullen er minder mensen komen. Dat is een eenzijdige visie voor de korte termijn." Klinkt mooi, maar wij zien ploe gen met een torenhoge schuld, zoals Bar9a en Real Madrid niet uitgesloten worden van de meest lucratieve competi ties. "Het doel van Finan cial Fair Play is niet om clubs uit te sluiten, maar om ze te laten inzien dat ze naar een situatie moeten die gezond is. Er is een lijst met sancties. Die eindigt met uitslui ting, maar er zijn veel stappen voor dat we daartoe overgaan. Ons doel is om iedereen de regels na te laten leven. Als we clubs moeten uitsluiten, zullen we dat zeker doen. Alle wor stelende clubs zullen vanaf komend seizoen break-even moeten draaien." Het imago van de Fifa en Uefa liep de laatste jaren wat deukjes op. In hoeverre kijken jullie kri tisch in de spiegel? "Persoonlijk denk ik dat de Uefa moet voldoen aan de hoogste ethi sche eisen. We moeten transparant en eerlijk worden. Een rolmodel voor de jonge generatie die zich nu aan het voetbal bindt. Als we dat niet doen, geven we hen een verschrikke lijke opvoeding op dat gebied." Veel Ajacieden wachten nog steeds tot de Uefa met een diep gaand onderzoek komt naar de gang van zaken bij Dinamo Zagreb-Olympique Lyon. Wat is de stand van zaken? "We werken bij de Uefa met een Europees waarschuwingssysteem. Dat kijkt naar abnormaal wedgedrag. Als iemand die bewuste wedstrijd honderdduizenden euro's op Lyon had gezet, waren de alarmbellen afgegaan. Dit was niet het geval. We hebben echter geen zicht op het ille gale gokcircuit. Wat de Uefa betreft, is er echter niets verdachts waarge nomen." Wil je zelf nog iets kwijt vanuit de Uefa? "Nee, alhoewel ik nog steeds een warm gevoel krijg bij het horen van de naam Ajax. Rinus Michels, Johan Cruijff, Piet Keizer, Johan Nees- kens... Als tiener genoot ik van die fantastische spelers. Jullie club heeft met het totaalvoetbal vele liefhebbers in Europa aan zich verbonden."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 12