29 5 1 'HOE GROTER DE ELLENDE, HOE MEER IK OPLEEF' Saneren en presteren gaan bij AZ prima samen VOORBESCHOUWING -fl Q ajaxlife 02-08-2012 lü Ajax opent de com petitie 12 augustus thuis tegen AZ. Die club is na het DSB- debacle en twee jaar saneren weer redelijk baas in eigen huis. Volgens algemeen directeur Toon Ger- brands (54) plukt de provincieclub daar nu de vruchten van. Spijkerhard Lijstje Uitstraling; Ajax AZ Historie totaal Laatste vijf duels 6-1 1-1 1-0 4-0 2-2 Speelronde 1 'Het begint overal te kraken' DOOR SANDER ZELDENRIJK De bedrijfstak voetbal ontkomt niet langer aan financiële herbezinning. Logisch, een jaar voordat de Uefa het Financial Fair Play gaat invoe ren. Clubs moeten hun zaakjes op orde hebben. Ook AZ en Ajax hiel den deze transferperiode de hand al behoorlijk op de knip. "De transfer markt wordt zorgvuldiger, de risico analyse is scherper," stelt AZ-direc- teur Toon Gerbrands. "De clubs moeten meer binnen de perken blij ven. Commercieel gaat het minder, mensen willen van hun skybox af. Het begint overal te kra ken." Toen AZ nog onder curatele stond, werd het ook nog eens door de Uefa doorgelicht. Toon Gerbrands: 'Wij vinden een speler een bepaald bedrag waard. Krijgen we dat niet, dan blijft hij bij ons.' Terrel Ondaan maakte vorig jaar de overstap van Ajax naar AZ. De Alkmaarders zijn proefclub in de pilot van Financial Fair Play. "Voor de Nederlandse clubs gaat Financial Fair Play positief uitwer ken. Ons licentiesysteem is goed. We blijven echter Nederland; we zijn te klein voor de grote tv-gelden en moeten van eigen kracht uitgaan. Nederland is een betrouwbaar opleidingsland. In Engeland is minder tijd om spelers te ontwikkelen. Daar wach ten ze af. De transfer van Jan Vertonghen is een goed voorbeeld. Hij werd gehaald omdat de Engel sen zagen dat hij klaar was voor een volgende stap. Zowel mentaal, fysiek als tactisch. Als negentienja rige eredivisiespeler ben je daar echter totaal kans loos." Wat Gerbrands betreft wordt het wanbeleid met Financial Fair Play keihard aangepakt. "Wij wachten bijvoorbeeld nog steeds op 250.000 euro voor de transfer van Haris Medunjanin naar Real Valladolid, uit 2008. PSV heeft nog meer geld te goed uit Spanje. We win nen alle rechtszaken, maar hebben nog steeds ons geld niet. Daar moeten dus spijkerharde maatregelen tegen worden genomen. Dergelijke clubs zouden nu even geen transfers meer mogen doen." En voor clubs als Manchester City? Ook zij mogen straks niet meer geld uitgeven dan er bin nenkomt. "Clubs krijgen een paar jaar om zich aan te passen aan de nieuwe regelgeving. Ik denk zelf niet dat het zover komt dat ze wor den uitgesloten van deelname aan Europese toernooien. Contracten gaan een hogere tegenwaarde krij gen. Geef je honderd miljoen te veel uit, dan wordt die waarde bijvoor beeld opgeteld bij de waarde van het hoofdsponsorcontract. Dat soort grappen kun je niet voorkomen." Terug naar Alkmaar. Het Sche- ringa-imperium viel, maar met de organisatiestructuur van AZ was niets mis. Het doel was om binnen vijf jaar weer een sluitende begro ting te hebben, maar dat ging sneller door voornamelijk de transferinkom sten. De Alkmaarders bleven daarbij goed presteren. Gerbrands: "Dertig procent van de transferinkomsten werd opnieuw geïnvesteerd en het gemiddelde spelerssalaris daalde met 200.000 euro." Clubs die nog steeds denken spe lers 'voor een prikkie' op te kunnen halen in Alkmaar, hebben het mis. "Ons principe is simpel: Wij vinden een speler een bepaald bedrag waard. Krijgen we dat niet, dan blijft hij bij ons. Spelers weten dat. De geschiede nis wijst uit dat we redelijke bedra gen vragen. Anders zouden spelers niet meer voor AZ willen voetballen, omdat ze hier nooit meer weg zouden kunnen komen." Zo'n vier jaar geleden viel Gerbrands naam in relatie tot Ajax. Hij zou vol gens StudioVoetbal op een lijstje staan, maar hij zegt nu zelf nooit te zijn benaderd. Praten over andere clubs doet hij ook liever niet. Positief of negatief, het wordt altijd nadelig geïn terpreteerd. In twee gevallen hield hij al eens de boot af: sc Heerenveen en NOC*NSF vingen bot. Gerbrands zit nog steeds op zijn plek in Alkmaar. "Uit mijn profiel blijkt dat ik uit dagingen nodig heb. Hoe groter de ellende, hoe meer ik opleef. Ik ben geen beheerder. Ik wil groeien." De onaantastbare groeispurt behoort in Alkmaar tot het verleden. Beetje bij beetje krijgt het AZ van de toekomst vorm. Over twee jaar staat er een nieuw trainingscomplex, beschikt de club in principe over meer eigen vermogen en is AZ nog nadruk kelijker een opleidingsclub met regi onale uitstraling. Daarnaast is er rust in de top. "Dat is belangrijk. Dat hoef ik jullie niet uit te leggen. Als er veel veranderingen plaatsvinden, krijg je koerswijzigingen." Hoe verhoudt AZ zich tot Ajax aan de vooravond van het nieuwe seizoen? De begroting van de Alkmaarders (25 miljoen euro) is nog niet eens de helft van die van Ajax (65 miljoen euro). "Als Ajax en AZ met dezelfde speler bezig zijn, haken wij af. Dat heeft het verleden ons wel geleerd. Spelers die het dubbele kunnen verdienen, zijn in dat geval onhaalbaar voor AZ. Maar je kunt wel concurrerend zijn op gebied van speeltijd. Sommige jon gens hebben baat bij een tussenstap via de subtop naar de top. Wij geven spelers meer geduld. Ajax speelt ieder seizoen om de titel. Daar moet je er sneller staan." De strijd om talent wordt door de vergrijzing in Nederland heviger, stelt Gerbrands. Hoe voorkom je dan als club dat een jeugdspeler besluit naar de jeugdoplei ding van - bijvoorbeeld - Ajax over te stappen? "Niet. Als dat gebeurt, redeneer ik andersom. Dan gaan we dat evalueren, kijken wat we zelf niet goed hebben gedaan. Soms is het ook gewoon de uitstraling, laat ik daar eerlijk in zijn. Natuurlijk heb ik het liever niet, het zijn meestal je betere spelers. Maar andersom komt ook voor. Zoals in het verleden met Ben Rienstra en vorig seizoen met jeugdinternational Terrel Ondaan." Kijkend naar dit seizoen is Euro pees voetbal opnieuw de doelstelling. De landstitel is een ambitie. "Een ambitie is iets waarvan je droomt en waaraan je iedere dag werkt. Maar we rekenen af op de doelstellingen. Wij kunnen wellicht een keer in de tien jaar kampioen worden. Als andere clubs het goed voor elkaar hebben, komen wij niet in aanmerking voor de eerste plaats. Dat kan dus geen doelstelling zijn. Zelfs als we tien mil joen euro extra plussen, dan staan we nog zwaar in de schaduw van Ajax en PSV." #ajaaz Zondag 12 augustus, 16.30 uur, Amsterdam Arena Winst Ajax Gelijk 13 jan 26 apr 24 jan 6 mrt 15okt 2008 2009 2010 2011 2011 AZ Vrijdag 10 augustus 20.00 Willem II-NAC Breda Zaterdag 11 augustus 18.45 RKC Waalwijk-PSV 19.45 RodaJC-PEC Zwolle 20.45 Heracles Almelo - VW-Venlo Zondag 12 augustus 12.30 FC Utrecht - Feyenoord 14.30 sc Heerenveen - NEC 14.30 FC Twente - FC Groningen 14.30 Vitesse - ADO Den Haag 16.30 Ajax AZ

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 10