DE BOER WAS GEWOON DE BOER. IN GOEDE EN SLECHTE TIJDEN. VROEGER EN NU Frank de Boer legt zijn ziel in de ploeg Frank de Boer heeft nu al een unieke prestatie geleverd: geen andere Aja- cied wist als speler én trainer een titel te prolongeren. Een profiel van de suc cestrainer, die de ploeg enkele karak tertrekken meegaf. ajaxlife Veeleisend Record Allesomvattend DE TITEL VAN... FRANK DE BOER "^1 PROFIEL Q 10-05-2012 Geen concessies aan het karakter DOOR MIKE VAN DAMME Alleen Aras Özbiliz maakte er een grotere show van bij het laten zien van de schaal aan de Ajaxsupporters. De rechtsbuiten rende tijdens de huldiging van rechts naar links over het podium, boog door zijn knieën en sprong daarna met de schaal op. Het waren bewegingen die trainer Frank de Boer ook zou gaan maken. Alsof hij weer die jonge verdediger was die in de jaren negentig wederom een kampioenschap had veroverd. Titel 31 van Ajax betekende alweer titel acht voor De Boer. Zes keer als speler was hij de beste; vijf keer met Ajax en een keer met FC Barcelona. Tel daar de twee titels als trainer (in anderhalf jaar tijd) bij op en zijn gedrag bij de huldiging is verklaard: iemand met zoveel 'podi umervaring' weet hoe hij supporters moet vermaken. Trainer De Boer deed het dus niet veel anders dan speler De Boer. Hij stond niet met zijn handen in de zak op de achtergrond, of nors met de armen over elkaar. Hij sprong mee als er gesprongen moest worden, hij spoorde Lorenzo Ebecilio aan bij een dansje. Hij genoot opzichtig. Met een haast jeugdig enthousiasme. bestuurlijke perikelen, ondanks de soms haast beschamende resultaten. Dat waren zeker allemaal aspec ten, wilde Endt misschien wel duide lijk maken. Maar wel voortkomend uit de echte kracht van de trainer: De Boer was gewoon De Boer. In goede en in slechte tijden. Vroeger en nu. Die omschrijving kreeg dus een bevestiging op het podium. De win naar die had gewonnen en zich in zijn element voelde. De gezellig heidsmens. De man die misschien niet altijd goed uit zijn woorden komt, maar die wel tot een ander weet door te dringen. Die bevestiging werd eigenlijk bij elk persmoment de laatste weken wel gegeven. De Boer die zijn ploeg Na de daadwerkelijke kampioens wedstrijd tegen VVV-Venlo stelde De Boer 'trots' te zijn op zijn ploeg. Na het duel met Vitesse gaf hij aan dat de Ajacieden in de tweede helft 'kampioenswaardig' hadden gespeeld. Niet alleen voerden ze de tactische wensen van de trainer uit, ze adopteerden ook een van de belangrijkste karaktertrekken van De Boer: zijn winnaarsmentaliteit. De Boer is veeleisend. Op fysiek gebied misschien wel te veeleisend, gezien de vele blessures dit seizoen. Hij heeft door enkele genuanceerde veranderingen wat gas terug geno men op dat gebied. Maar conces sies aan het karakter deed hij niet, om maar even terug te grijpen op de omschrijving van Endt: geen spe ler komt weg met een verminderde inzet. Tijdens de persconferentie daags voor het duel met WV-Venlo, en twee dagen na het officieuze kam pioenschap door de 2-1-zege op FC Twente, stelde De Boer dat het 'niet best' was op de ochtendtraining. De blijdschap van de naderende titel zat waarschijnlijk nog in de benen, net als het duel met FC Twente en Koninginnedag. Slecht trainen, dat mocht wel van de trainer. Dat deed hij als speler ook wel eens. "Maar dan probeerde ik er wel wat van te maken. Dat ontbrak vandaag bij veel jongens." Het was geen citaat op zich. Vaker was de trainer kritisch over de inzet van zijn ploeg, variërend van een gebrek aan winnaarsmentaliteit bij een potje voetvolley, tot een gebrek aan besef in de rust van Manchester United - Ajax dat er meer behaald kon worden dan wellicht een eer vol punt. Het besef elke training en wedstrijd honderd procent inzet te geven, werd langzaam overgenomen. Vooral door aanvoerder Jan Vertong- hen. Hij werd in het veld de belicha ming van de onverzettelijkheid die De Boer graag wilde zien. Vertonghen focuste zich in de laat ste wedstrijden op zijn tiende tref fer van het seizoen. Hij scoorde tot Vitesse-uit zeven keer in de com petitie en twee keer in het KNVB- bekertoernooi. Competitietreffer acht betekende een evenaring van het record voor een Ajaxverdediger, dat op naam stond van De Boer, uit het seizoen 1994/1995. De trai ner gaf aan dat als toch iemand zijn record moest verbreken (waarvan hij dacht dat sprake was), dat het dan maar een goede voetballer moest zijn, zoals Vertonghen. Maar, voegde hij toe, Vertonghen scoorde in totaal tien keer dit seizoen, De Boer dank zij drie Champions Leaguetreffers in 1994/1995 elf keer. Je bent een winnaar of niet. Het was een halfuurtje eerder dat teammanager David Endt achter het podium de trainer in zijn eigen enigszins poëtische bewoordingen omschreef: De Boer doet geen con cessies aan zijn karakter, sprak Endt samenvattend, en eigenlijk allesom vattend. Het was meer dan de omschrij ving die in dagbladen, magazines en tv-programma's aan de orde kwam rondom het kampioenschap; dat De Boer vasthield aan zijn filosofie, dat hij gefocust bleef. Ondanks de liet focussen op de eerstkomende wedstrijden, en juist niet op het behalen van de titel. Dat laatste zou een logisch gevolg zijn als het eerste lukte. Hij sprak over negen punten uit drie belangrijke duels, daarna over vijftien punten uit de volgende vijf duels. Zijn spelers werd op het hart gedrukt in de tussentijd niet over het kampioenschap te praten. Zelfs na de 5-0-zege op sc Heeren veen werden de spelers geïnstrueerd: gedraag je niet als Dries Mertens, praat niet te vroeg over een kampi oenswedstrijd. c O CD x C/3 O q: Frank de Boer heeft inmiddels de nodige podiumervaring. "Het collectief. Ondanks heel veel strubbelingen op de club beseften de jongens wel dat ze elkaar keihard nodig hadden. Dat proces is vooral na de winterstop echt in gang gezet. Veel jongens kregen het besef en trokken andere jongens daarin mee. Dat is het eigenlijk het belangrijkste van dit kampioenschap."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 7