'IK HEB EEN KANS GEKREGEN, EN DEZE GEPAKT' Een seizoen vol doelstellingen en beloften ajaxlife Veel interviews betekent veel beloften en doelstellingen. Wat zeiden betrokkenen bij Ajax eerder dit seizoen en hoe ging het uiteindelijk verder? Een overzicht. 4 TOEN EN NU Jf" 10-05-2012 Onderweg naar meer "We moeten snel handelen, maar ook zorgvuldig. En discreet zijn naar elkaar en de kandidaten toe." Steven ten Have bij de presentatie raad van commissarissen (Ajax Life 1, 29 juli) Waar het vorige seizoen - ondanks de dertigste titel - werd beheerst door de bestuurlijke onrust, daar leek dit sei zoen de rust wedergekeerd. Eind juli werd de nieuwe raad van commissa rissen gepresenteerd. Voorzitter Ste ven ten Have sprak zalvende woorden voor de gewonde club: er kwam geen bijltjes dag binnen de organi satie, er moest discreet gehandeld worden op zoek naar een nieuwe algemeen directeur. Daad bij het woord voegen, was er niet bij. Achter de rug van Johan Cruijff om werd Louis van Gaal benaderd voor de functie van algemeen directeur. Discreet? Niet bepaald, zo oordeelde ook de rechter. De benoeming ging niet door, en om een lang verhaal zeer kort te houden: uiteindelijk stapten alle commissaris sen op. Ten Have en Paul Römer op 26 maart; Cruijff, Edgar Davids en Marjan Olfers op 13 april. Alsof er niets is gebeurd in een jaar, is het nu - na weer een kampi oenschap - wachten op een raad van commissarissen én op een algemeen directeur. Drie kandidaten voor de rvc zijn bekend: Theo van Duiven- bode, Leo van Wijk en Hans Wijers. Zij kunnen op een buitengewone alge mene vergadering op 14 juni gekozen worden. Uiteindelijk zullen nog twee kandidaten gevonden moeten worden. Welke zalvende woorden zullen zij spreken? "Als hij zichzelf blijft, komt het wel goed. Dan heeft Ajax niet alleen veel aan de voetballer Theo Janssen, maar ook aan de persoon Theo Janssen." Sander Boschker over Theo Jans sen (Ajax Life 129 juli) Hij is de meest besproken Ajacied van dit seizoen: Theo Janssen. De verwach tingen waren hooggespannen bij zijn komst. En niet alleen door de woor den van Sander Boschker. Janssen was vorig seizoen bekroond tot de beste speler van de eredivisie. Met zijn erva ring, inzicht en traptechniek moest hij wel een aanwinst zijn. En toen kwamen de vraagtekens. Was hij wel fit genoeg? Vond hij het wel leuk bij Ajax? Kon hij wel zichzelf zijn? Begin februari gaf hij op die laat ste vraag antwoord in Ajax Life. "Ik ben altijd wel mezelf. Maar ik kan niet altijd mezelf zijn." Amsterdammers waren volgens hem niet zo direct als wel eens wordt verondersteld. Hij was zichzelf en bleef zichzelf. "Als je een paar keer achter elkaar wint, groeit het vertrouwen en dan staan mensen op," zei hij, ook over zichzelf, vorige week in NUsport. Hij kon daarnaast meer zijn ei kwijt op het veld. Het frivole was terug. En dus had Ajax steeds meer aan Janssen. "Op het middenveld voel ik me toch wat meer thuis. Heb daar de hele opleiding gespeeld. Ik voel dat ik daar nog kan groeien. Ik hoop dat ik daar een kans voor krijg." Vurnon Anita in De Lutte (Ajax Life 1, 29 juli) Vurnon Anita begon als middenvelder aan het seizoen, werd in wedstrijd twee (thuis tegen sc Heerenveen) weer als linksback neergezet, en speelde na de winterstop zelfs enkele weken als rechtsback. Anita als ideale twaalfde man, het zou hetzelfde verhaal worden als de afgelopen seizoenen. Totdat controleur Eyong Enoh halverwege februari geblesseerd raakte. Anita kreeg een kans op het middenveld en groeide zelfs uit tot een van de toonaangevende spelers tijdens de zegereeks. "Ik heb een kans gekregen, en deze gepakt," blikt Anita terug op de laatste maanden. Zijn recente optreden betekent ongetwijfeld dat komende zomer in de De Lutte niet hoeft te worden gepraat over de 'ideale twaalfde man' of over zwerven door het elftal. "We zullen zien of het zo blijft. Ik blijf er wel voor strijden," zegt hij bescheiden doch zelfverzekerd. "Het blijft afwachten." "Ik moet wennen aan het vele spe len, ook doordeweeks. Het is weer wat anders dan alleen op vrijdagavond voetballen." Derk Boerrig- ter praat over zijn overstap van RKC naar Ajax (Ajax Life 5, 14 oktober) In Estadio Santiago Bernabéu sprak Derk Boerrigter over wat hij vorig seizoen op dinsdagmiddag deed: bij RKC Waalwijk was dat de dag van de bikkeltraining. Bij Ajax was de dinsdag in de eerste seizoenshelft geregeld de dag van of voor een Champions Leaguewedstrijd. Dat was wennen. Het lijf van Boerrigter kon de overstap niet meteen behappen. Een vermoeidheidsbreukje in zijn rug zorgde ervoor dat hij ruim vier maanden aan de kant stond. Boer rigter was overigens niet de enige met dit euvel. Ook Kolbeinn Sigthórsson werd geveld door een ver moeidheidsbreukje, in zijn enkel. De IJslander erkende na zijn ren tree al maanden - zelfs bij AZ - met pijn te hebben gespeeld. Niet in zijn enkel, wel in zijn lies. Sigthórrson maakte zijn rentree tegen Heracles Almelo (6-0), Boer rigter tegen sc Heerenveen (0-5). Vijf dagen later was de linksbuiten meteen tweemaal trefzeker tegen De Graafschap. Hoe hij terugkijkt op zijn lange afwezigheid? "Dat was wel een moeilijke periode. Ik wilde mijn ploeg graag helpen, maar het ging gewoon niet. Soms kreeg ik het gevoel dat het goed ging, maar dan voelde ik plotseling weer pijn. Ik heb wel eens getwijfeld of ik nog wel zou herstellen. Maar die blessure had gewoon tijd nodig." "Als de Al straks twee spelers levert aan het eerste, behoort spelen in de NextGen Series ook tot hun bagage. Dat maakt de integratie bij het eer ste gemakkelijker; de spelers weten wat ze tegenkomen." Theo Janssen stond op tijdens de lange zegereeks van Ajax. Hij kon zijn ei weer kwijt. Derk Boerrigter liet zijn talent zien dit seizoen, ondanks maanden afwezigheid door een rugblessure. Fred Grim over de lancering van de NextGen Series (Ajax Life 2, 19 augustus) De NextGen Series werd een succes voor de Al van Ajax. FC Barcelona werd in eigen huis met 3-0 verslagen, Liverpool werd in Engeland zelfs vernederd met 6-0. Alleen in de finale ging het minder, tegen het stugge Internazionale. Ajax Al verloor na strafschoppen. Dat maakte het toernooi er niet minder leerzaam om. Dat bevestigde aanvoerder Davy Klaassen - die dit seizoen ook zijn debuut in Ajax 1 maakte - ook na de finale. "Ik vond het leerzaam. De spanning in de opbouw naar een beslissende wed strijd is toch anders dan wanneer je de hele week naar een competitie wedstrijd toeleeft." Ook Wim Jonk, teammanager bovenbouw, was lovend over het toernooi. "Het is een enorme erva ring om op twee fronten te moeten spelen. Midweekse wedstrijden, leren omgaan met dit soort span ning. Dat vergt toch iets van je. Het is goed dat in deze leeftijdscategorie in te brengen. Je moet leren omgaan en luisteren naar je lichaam, leren doseren. Omgaan met voeding en herstel. Dat is belangrijk. Hierdoor worden die jongens ook zelfbewus ter." "De bouwaanvraag is onlangs ingediend. Voordat we uitein delijk een bouwvergunning heb ben, zijn we een halfjaar ver der." Projectleider Roel de Jong van stadsdeel Zuidoost over de komst van het nieuwe supportershome (Ajax Life 6, 28 oktober 2011) Het supportershome zou eigenlijk voor het nieuwe seizoen klaar moe ten zijn. In het transferium, aan de kant van de Arena Boulevard, zijn echter nog geen werkzaamheden begonnen. En dus zal het suppor tershome op Noord nog wel een tijdje blijven dienen als onderkomen van de fans op wedstrijddagen. Frank Karssing is momenteel waarnemend projectleider namens het stadsdeel Zuidoost. "De bouw aanvraag is ingediend, volgende week wordt hij waarschijnlijk gepu bliceerd, waarna mensen bezwaar kunnen aantekenen. Of hun ziens wijze kunnen indienen, zoals het officieel heet. We verwachten wel van twee partijen mogelijk bezwaar, die we juridisch hopen te kunnen tackelen." Maar wanneer kunnen Ajaxsup- porters hun eerste biertje drinken in het nieuwe home? "Als alles nu zonder vertraging verloopt, kun nen we in februari klaar zijn," stelt Karssing. "Als er bezwaar wordt aangetekend, dan kan het nog wel anderhalfjaar gaan duren." DOOR MIKE VAN DAMME

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 4