COLOFON Jaargang 19, nummer 19 - donderdag 10 mei Ajax moet leegte vertrek Ver tonghen en Ooijer vullen ajaxlife Internationals DE TITEL VAN... DAVID ENDT De euforie is nog groot bij Ajax na prolongatie van de titel en veertien zeges op rij. Ondertussen moet ook aan komend seizoen worden gewerkt. Ajax verliest leiders en internationaal gelauwerde spelers. Bewustzijn Onze EK-special verschijnt op donderdag 24 mei 2012 tSm W ZPRESS ANALYSE 10-05-2012 Gezocht: ervaring en leiderschap het 'probleem' zich vanzelf oplost, dat een nieuwe leider uit zichzelf opstaat. "Je hoopt dat andere jon gens die vlag gaan overnemen, dat zij beseffen dat het voor een jong team belangrijk is dat er leiders zijn. Niet alleen de trainer corrigeert, maar ook jongens die er eigenschap pen voor hebben." Los van het vertrek van twee leiders, moet De Boer ook een kwaliteits verlies proberen op te vangen. Met Gregory van der Wiel lijkt (naast Vertonghen) nog een international te vertrekken uit de Amsterdam Doelpuntenmaker André Ooijer wordt omver geworpen door Jan Vertonghen. DOOR MIKE VAN DAMME EN SANDER ZELDENRIJK Hij werd bedolven onder zijn teamge noten. André Ooijer had zijn zinnen gezet op een strafschop om zo zijn laatste duel als profvoetballer extra cachet te geven, stond zelfs voor de gelegenheid op het lijstje potentiële nemers. Het bleek niet nodig: in de 74ste minuut kon de verdediger op aangeven van Ismaïl Aissati de bal binnentikken. En daarna werd hij bedolven. Waar voor de buitenwereld de rol van Ooijer dit seizoen niet even dui delijk was - zoals bij aanvoerder Jan Vertonghen bijvoorbeeld wel het geval was - daar zei de reactie van zijn team genoten op zijn treffer genoeg; Ooijer was meer dan een reservespeler, die in totaal twaalf wedstrijden in actie kwam. "André is fantastisch, en ontzet tend belangrijk voor ons geweest in de twee titelraces," zei Vertonghen na het duel met Vitesse. "Voor mijzelf ook. Niet alleen op het veld, maar juist vooral in mijn rol als aanvoerder naast het veld. Ik zal vast en zeker in Europa nog veel kunnen leren, maar een paar kneepjes heb ik echt aan hem te danken. Het samen dingen doen, je invloed op de groepssfeer, onderhan delen met de spelersraad. Daarin is hij heel scherp. Soms stond ik echt met open mond te luisteren." Ooijer hielp Vertonghen, maar ook veel andere jonge spelers. Hij was een mentor die het geloof in de titel in de groep soms aanwakkerde. "Hij zei vorig seizoen: 'Wat nou als we kampioen worden? We wórden gewoon kampioen.' Dat bewustzijn heeft hij ons bijgebracht," stelt Ver tonghen, die op zijn beurt op het veld eenzelfde bewustzijn wist over te brengen. Vertonghen scoorde overigens zelf ook tegen Vitesse, en ook zijn treffer (de 1-3) werd met het hele team gevierd. De aanvoerder speelde hoogstwaarschijnlijk zijn laatste Arena. "Dan is er natuurlijk wel een hele grote hap uit de kwaliteit van je team. Dat zijn internationaal gelau werde spelers, en dat vang je niet zomaar even op," aldus De Boer. Vandaar dat namen als Niklas Moisander, Cristian Chivu en naar verluidt ook Khalid Boulahrouz rondzingen in de Arena als moge lijke vervangers. De Boer wil niet alleen talent aantrekken, maar zeker ook internationale ervaring. Ajax heeft een missie: overwinteren in de Champions League. Dat lukt niet alleen met talent. Lasse Schóne valt enigszins in beide categorieën: hij is 25 jaar en Deens international. Alleen lijkt zijn aankoop meer voor de breedte te zijn, met Siem de Jong en Christian Eriksen als onbetwiste basisspelers op het middenveld. Als vervanger voor derde keeper Jeroen Verhoeven - hij wil na drie jaar Ajax weer aan de slag als eerste doelman - heeft De Boer de zeven tienjarige Mickey van der Hart (nu Al) doorgeschoven naar het eerste elftal. Ook andere talenten gaan in de voorbereiding ongetwijfeld hun kans krijgen, en ook de trans fermarkt zal nog van Ajax horen. Daarvoor zullen de miljoenen die vrijkomen bij een vertrek van Ver tonghen en Van der Wiel zorgen, net als de zekerheid dat Ajax weer in de Champions League speelt. Het is daarna aan De Boer om weer te gaan puzzelen, om nieuwe leiders te vinden of te creëren. "Dat is zoals Ajax het vaker heeft meege maakt," stelt de trainer. "Het is een proces van vallen en opstaan. Uit eindelijk moet de kwaliteit komen bovendrijven. Het is een nieuw proces. Dat is ook weer hartstikke leuk." "Natuurlijk hebben de spelers het gedaan, maar op de achtergrond zijn zoveel mensen bezig geweest om de ploeg te steunen in de moeilijke tijd. Het was onrustig binnen de club, we hadden veel blessures. Er is hard gewerkt om de spelers zich te laten focussen op de sportieve resultaten, om ze vertrouwen in te praten. Het is dus de titel van de ploeg, maar ook van het spel op de achtergrond." wedstrijd voor Ajax. Terwijl Vertong hen het over Ooijer had in de mixed zone, praatte trainer Frank de Boer juist over Vertonghen in de perska mer. "Het zal niet gemakkelijk wor den om Jan te vervangen," stelde de oefenmeester. Ajax raakt twee bepalende spe lers kwijt. Een nieuwe hiërarchie moet komend seizoen gestalte krij gen. Maar wie neemt de leidersrol op zich? De ietwat introverte Siem de Jong? De eigenwijze Theo Jans sen? De stille Kenneth Vermeer? De gemoedelijke Toby Alderweireld? De Boer hoopt vooralsnog dat ALTIJD AJACIED Uitgever: Redactie Ajax Life: Advertenties: Hiervoor krijgt u: Supportersvereniging Ajax AFC Ajax redactie@ajaxlife.nl ZPRESS SPORT BV, Een supportersclubkaart i.s.m. ZPRESS SPORT BV. Postbus 22944 telefoon: 078 - 6397070 Ajax Life (gezinsleden Alex Klein 1100 DK Amsterdam Lambert van Waardenburg, ontvangen deze niet) Postbus 1015, 3300 BA Dordrecht Berry van der Tas, Voorrang bij het kopen van wedstrijd ajaxlifekrant@zpress.nl Hoofdredacteur: Aaron Hordijk kaartjes Sander Zeldenrijk 10% korting op bijna alle artikelen uit de Copyright 2012: s.zeldenrijk@svajax.nl Prepress: officiële Ajax fanshop Ajax catalogus (c) Niets uit deze uitgave mag worden ZPRESS STUDIO BV Exclusieve deelname aan diverse gekopieerd of vermenigvuldigd zonder Eindredacteur: evenementen schriftelijke toestemming van de uitgever. Ledenadministratie Mike van Damme Basisontwerp AjaxLife: Exclusieve toegang tot het besloten Hoewel uiterste zorg is besteed aan de inhoud Supportersvereniging Ajax: Wazza Amsterdam deel van Ajaxlife.nl van deze uitgave, aanvaardt de uitgever Voor aanmeldingen, info en Medewerkers: Gratis toegang tot onze supporters noch de redactie enige aansprakelijkheid adreswijzigingen: telefoon 020 - 3111444 Izaak Besuijen (graphics), Jan Driessen, Kevin Druk: feesten voor onjuistheid of gevolgen daarvan. Van Nunen, Hennie Schuurman Wegener Grafische Groep Verveelvoudigen en openbaarmaken van deze Opzeggingen (vóór 1 mei) en Krant niet ontvangen? uitgave door middel van druk, microfilm of klachten altijd schriftelijk: Website: Lidmaatschap SVA www.ajaxlife.nl/geenkrant enige andere wijze is slechts toegestaan na Postbus 22944 www.ajaxlife.nl Ajax Jonge Schare voorafgaande schriftelijke toestemming van 1100 DK Amsterdam www.ajaxlife.nl/wordlid de uitgever ZPRESS SPORT BV.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 3