17 DE VOETBALWERELD IS TE SNEL, TE OPPERVLAKKIG, TE EGOCENTRISCH OOK Bruno Silva neemt afscheid van Ajax Bruno Silva (32) nam bij de huldi ging afscheid van Ajax. De rechtsback speelde dit seizoen niet door een ern stige schouderblessure. Het einde van zijn carrière dreigt te zijn gekomen. Een nieuw leven wacht, in anonimiteit. DE TITEL VAN... BRUNO SILVA ajaxlife Oppervlakkig INTERVIEW 10-05-2012 Terugtrekken op de haciënda DOOR MIKE VAN DAMME Wie Bruno Silva na de zomer wil opzoeken, hoeft niet meer naar zijn appartement in het centrum van Amstelveen, of naar Ajax. De Uruguayaan keert als zijn contract bij Ajax is verlopen terug naar zijn geboortedorp, Melo, waar hij al in het bezit is van een haciënda (boerderij). Hij gaat waarschijnlijk koeien houden en paardrijden, als zijn schouder dat ooit nog toelaat. Boer Bruno; hij kan lachen om zijn nieuwe titel. Al had hij zich liever nog een paar jaar profvoetballer genoemd. Silva trekt zich terug. Er wacht een leven in relatieve anonimiteit en soberheid. Hij wil geen dure auto; een fiets is mooi genoeg. En een tractor. Hij is 'de kleine zoon van iedereen' in het dorp, en het laatste dat hij wil is zich vervreemden van zijn buren. En die hebben het financieel gezien niet al te breed. De scheidend Ajacied gaat ook een trainerscursus volgen in Uruguay. De eerste cursus begint in november, de tweede in februari. Het is voor de zekerheid; mocht hij ooit de drang krijgen terug te keren in de voetballerij, heeft hij in elk geval de juiste papieren. Al kan Silva het zich niet voorstellen dat hij alsnog blijft hangen in de wereld waar hij zich eigenlijk nooit heel erg thuis heeft gevoeld. Maar daarover later meer. Uit beeld Silva zit in de kantine van De Toekomst en vertelt zijn verhaal aan een aantal journalisten. Hij heeft het nooit zo gehad op dit soort persmomenten, maar begrijpt dat het moet. Dat hij één keer zijn verhaal moet vertellen. Over hoe hij uit beeld is geraakt na het oplopen van een schouderblessure, op 11 januari 2011. En over hoe het nu verder moet, nu zijn voetbalcarrière noodgedwongen tot een einde lijkt gekomen. Het was in Turkije, tijdens het winterse trainingskamp van Ajax, dat het misging. Op het veld achter het hotel gleed de verdediger uit bij het lopen van een parcours, en kwam op zijn rechterschouder terecht. Die schoot uit de kom. En dat voor de derde keer in zijn loopbaan. Een operatie hielp niets. Sterker: Silva kreeg last van een infectie die dreigde zijn hele lichaam lam te leggen. De voetballer vreesde even niet alleen voor zijn carrière, maar ook voor zijn leven. Hij viel tien kilo af. Silva durfde zijn 67-jarige moeder - zijn vader overleed in 2004 - op dat moment de ernst van de situatie niet te vertellen. Hij zat hier, zij in Uruguay. Waarom zou hij haar extra ongerust maken? Een tweede operatie, in Brazilië, en een lange revalidatie hielpen ook weinig. De Uruguayaan kan nu nog steeds geen flesje water optillen met zijn rechterarm. In elk geval niet zonder pijn. Laat staan dat hij kan spelen met zijn vierjarige dochtertje Mikaela, of zijn drie maanden oude dochtertje Valentina kan optillen. Daar ligt zijn doel voor de komende tijd: zijn schouder zo krijgen dat hij weer bijna pijnloos kan leven. Rennen, koppen, draaien, kappen: het is allemaal bijzaak geworden. Bruno Silva: nu nog profvoetballer, binnenkort boer. Boer Bruno; het zit er echt aan te komen. Waarom hij terugkeert naar Melo? Hij heeft niet zoveel met de voetbalwereld, antwoordt hij eerlijk. Ze is te snel, te oppervlakkig, te egocentrisch ook. Silva voelt zich er niet thuis, omdat het te ver van de werkelijkheid staat. De kerstdagen drukten hem met de neus op de feiten. Hij was destijds in Melo, zo vertelt hij. Op 24 december zou zijn moeder naar twintig armlastige families gaan, die weinig tot niets te eten hadden. Silva zei: ik ga wel. Na drie families kon hij niet meer. Hij was ontdaan door de armoede die hij al jaren niet meer had gezien, en waar het profvoetbal weinig tot geen oog voor heeft. Het contrast met de wereld waar hij zich in bewoog, was te groot. Voetballen zelf is heerlijk. De bal, het gras, de kriebels voor een wedstrijd; daar kwam zijn drijfveer vandaan om te vechten. Want een fantastische voetballer met een sublieme techniek is hij nooit geweest, geeft de Ajacied eerlijk toe. Met een dosis doorzettingsvermogen kwam de rechtsback uiteindelijk bij Danubio FC terecht, werd verhuurd aan FK Rostov en uiteindelijk verkocht aan FC Groningen. In januari 2008 verhuisde hij naar Ajax. Uiteindelijk kwam hij in 3,5 seizoenen niet verder dan 31 officiële wedstrijden, waarvan zestien in zijn eerste halfjaar. In 2010 werd hij verhuurd aan het Braziliaanse Internacional. Ook daar kreeg hij al te maken met een schouderblessure. Zijn contract bij Ajax loopt op 30 juni af. En dan? Silva herhaalt dat eerst de kwaliteit van leven omhoog moet. Misschien door nog een operatie, misschien door een langere revalidatie. Of door hopen. Hij blijft vechten, ook om terug te keren op het voetbalveld, stelt hij niet voor de eerste keer tijdens het gesprek. Maar hoe groot is de kans op een rentree als je niet eens een flesje water op kunt tillen? Het lijkt voorbij, zijn carrière. Dat beseft Silva ook. In Melo wacht een haciënda op hem. In anonimiteit. Bruno Silva werd bij de huldiging massaal toegezongen. Trainer Frank de Boer bedankte hem en wenste de Uruguayaan veel succes. "Ik heb geen minuut gespeeld dit seizoen, ook niet met de jongens op het trainingsveld gestaan. Net als vorig jaar. Toen was ik zelfs i in Uruguay aan het revalideren toen Ajax 1 kampioen werd. Het is raar om te zien dat je teamgenoten kampioen worden, terwijl jij niets kan. Maar ik ben blij voor de spelers, maar zeker ook voor de technische staf, de medische staf; iedereen is kampioen geworden."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 13