13 1 'DUITSLAND SPEELT HET MOOISTE VOETBAL' 'IK WAS EEN SLUNGEL TOEN IK BIJ HET EERSTE KWAM. DAT IS VERANDERD' DE TITEL VAN... JAN VERTONGHEN ajaxlife Beleving; Ongeloof België ontbreekt deze zomer opnieuw op een EK-eindronde. Jan Vertonghen zag de Rode Duivels als dertienjarig jochie voor het laatst schitteren op het EK van 2000. De onomstreden leider van /\jax wordt in eigen land vooral gezien als een noodoplossing op links. SPELER VAN HET JAAR 10-05-2012 Frank de Boer liet eerder dit seizoen al weten dat hij moeite heeft met de beleving van sommige spelers. Wie zet net even een stapje extra en inves teert in zichzelf? Vertonghen: "Ik heb bij mezelf gezien dat het werkt en dan is het zonde als jongens het niet doen. Maar er zijn ook spelers die buiten Ajax trainen. Siem de Jong, Christian Eriksen en Daley Blind zijn jongens die veel met zichzelf bezig zijn. Dat waardeer ik en ik denk dat je het ook terugziet op het veld. Die jongens doen het gewoon heel goed. Vanuit de jeugd zie je dat steeds meer spelers fysiek bezig zijn. Jongens als Ricardo van Rhijn en Dico Koppers doen al veel vanuit zichzelf. Dat moet nog meer gestimuleerd worden. Gery Vink is daar een goede trainer voor. Als je dit als speler op tijd beseft, kun je namelijk een of twee niveaus hoger halen." Een andere discussie ging over de te hoge vetpercentages bij sommige Ajacieden. "Een verschil in vetpercen tage kan er altijd zijn. De een scoort 'vijf' en ik heb bijvoorbeeld 'twaalf'. Sommige jongens voelen zich beter als ze op een bepaald gewicht zit ten. Maar als het hinderlijk is, moet er vanuit de technische staf wel iets aan gedaan worden. Ja, ook vanuit de spelersgroep. Ik nam wel eens een speler mee het krachthonk in. Als dat allemaal niet helpt, vind ik ook dat er maatregelen op moeten staan. Dat is mijn mening. Je kunt in sommige gevallen onderscheid maken, maar er moet wel een bepaalde maatstaf zijn. Daar heeft de trainer het afgelopen seizoen wel op gehamerd." Het sportieve omslagpunt van dit seizoen is niet vast te pinnen op een specifiek moment. Voor sommige Ajacieden gebeurde 'het' in de uit wedstrijd tegen Manchester United, anderen noemden de thuiswedstrijd tegen PSV. Vertonghen grijpt terug op de uitwedstrijd tegen NAC Breda, een week na de zeperd tegen FC Utrecht. "Het is niet zo dat het geloof dan in één keer terug is, maar na die wedstrijd ging het wel lopen. Ismaïl Aissati kwam er weer bij en speelde goed, Van Rhijn kreeg veel vertrou wen. Siem in de spits en Daley als linksback. Alles viel daarna in elkaar." De donderspeech van De Boer in de rust van Manchester United - Ajax was ook een turning point, zoals Ver tonghen het zelf noemt. "Die kan ik me nog goed herinneren," zegt de Belg met een grijns. "Wij schrokken er eigenlijk allemaal wel van. Hij stoorde zich aan het ongeloof in de groep. Zo voetbalden we daar de eerste helft ook. Sommige jongens hadden zoiets van: het staat toch 1-1 bij Manches ter? Wat is er nou? Maar hij had gelijk als hij zegt dat er geen geloof was bij de groep. Dat had niets met bluf te maken, maar hij wist gewoon dat we daar die avond konden winnen. Ach terafhad hij gelijk." Met een ongekend succesvolle serie van dertien zeges op rij ver overde Vertonghen zijn tweede lands titel als Ajacied. De laatste haalt het echter niet bij de eerste. "Vorig sei zoen was zo extreem, op elk punt. Ik kan geen mooier scenario bedenken dan dat. We speelden tegen de recht streekse titelconcurrent, op de slotdag van de competitie, in eigen huis, de derde ster, na een verloren bekerfi nale, na twaalf punten achterstand en zeven seizoenen zonder titel, met een nieuwe trainer en ik was net aanvoer der. Alleen die goal van mij ontbrak. Dit seizoen hadden we geluk dat de eredivisietop zo breed was." Vertonghen eindigde dit seizoen De aanvoerder met de kampioensschaal, na Ajax VVV-Venlo. in vrijwel alle klassementen boven aan. De bezoekers van ajaxlife.nl kozen hem niet voor niets tot speler van het jaar. Met zijn 25 jaar is het tijd voor een nieuwe prikkel, in een Euro pese topcompetitie. Ten tijde van dit interview was de naam van zijn moge lijk nieuwe club nog niet bekend. De Ajacied gaf wel duidelijk aan dat hij snel duidelijkheid wenste om goed voorbereid bij zijn nieuwe werkgever te kunnen beginnen. "Ik heb Ajax nooit als tussenstap gezien. Als je mij vijf jaar geleden had gevraagd of ik hier mijn hele leven zou willen spelen, had ik meteen getekend. Maar goed, je ontwikkelt je en pas recentelijk kwam het besef. Niemand heeft zicht op zijn eigen ontwikkeling. Sommige jongens den ken dat ze bij Barpa gaan spelen en eindigen bij FC Bal op het dak 3. Of omgekeerd. Eriksen is erg ver in zijn ontwikkeling. Hoe hij voor zijn sport leeft en hoe volwassen hij al is, dat zie je maar bij weinig spelers van die leef tijd. Ik was daar toen nog niet aan toe. Iedereen weet ook van Christian dat hij het gaat bereiken. Andere jongens hebben ook die ambitie maar dan denk ik bij mezelf: ga nou eerst maar eens lekker trainen." "Dit is de titel van het geloof in de goede filosofie. Er is heel veel getwijfeld aan de filosofie van Frank de Boer. Het is niet alleen zijn filosofie, maar ook van datgene waar Ajax voor staat. Is het wel goed om zo op te bouwen? We kregen immers veel treffers tegen. De laatste veertien wedstrijden wisten we uit te voeren wat hij wilde en behaalden we ook resultaat." Als Rode Duivel is Jan Vertonghen minder zeker van een basisplaats. Enerzijds frustreert het hem, ander zijds beseft de verdediger donders goed dat hij niets kan inbrengen als zijn collega-verdedigers van Arsenal, Zenit- Sint Petersburg, Bayern München en Manches ter City naar behoren presteren. "Momenteel ben ik inderdaad tweede of derde keus als linksback en als middenvelder of centrale ver dediger hoef ik al bijna niet meer te denken. Daar baal ik wel van. Ik zou veel meer willen spelen, maar besef dat er gewoon ontzettend veel concurrentie is." Ook in dat opzicht kan de trans fer naar een Europese topclub gun stig uitpakken. "Dat denk ik wel. Je status verandert, maar het is voor mij niet de hoofdreden voor een vertrek bij Ajax. Mijn vrienden zeg gen geregeld dat als ik Nederlander zou zijn, ik dit EK had meegedaan. Kijk, België heeft gewoon betere centrale verdedigers dan Neder land. Simpel. Dat is mijn pech. Ik ben Belg en zo voel ik me ook." De 36-voudig international zal komende zomer vooral gaan kijken naar de Duitse ploeg en de verdedi gers. "Duitsland speelt het mooiste voetbal en heeft echt een fantastisch team. Met dank aan Bayern Mün chen. Ik let ook op Pepe en Ser gio Ramos (beiden Real Madrid, red.). Ze zijn irritante kerels, maar behoren echt tot de vijf beste cen trale verdedigers ter wereld. Vincent Kompany (Manchester City) en Thomas Vermaelen (Arsenal) doen hun job fantastisch, en pakken veel minder kaarten. Daar hoor je ver der niemand over. Zo kan het ook. De een haalt zijn energie meer uit de tegenstander en de ander uit zichzelf. Ik hoop ooit in zo'n rijtje te mogen staan en dat mensen me gaan zien als een Kompany. Nu reken ik mezelf daar totaal nog niet toe."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 11