'IK WAS ALTIJD WEL BEZIG MET DE JONGENS, MAAR MISSCHIEN NIET ALTIJD OP DE MOMENTEN DAT HET SLECHT GING' Jan Vertonghen is klaar in de eredivisie ajaxlife Achterstand Puzzelstukjes Jan Vertonghen (25) is onomstreden in Nederland. Hij is toe aan een nieuwe stap in zijn carrière. 'Niemand heeft zicht op zijn eigen ontwikkeling.' O SPELER VAN HET JAAR F" 1m 10-05-2012 'Ik heb Ajax nooit als een tussenstap gezien' Ergens diep in de tweede helft van de thuiswedstrijd tegen FC Gronin gen drong het tot hem door. "Op dat moment dacht ik: shit, als ik tegen FC Twente geel pak, kan dit wel eens mijn laatste thuiswedstrijd zijn geweest. Daar zou ik het wel moeilijk mee heb ben gehad. Ik heb hier ondertussen wel de mooiste jaren van mijn leven beleefd," bekent de Belg. De laatste weken voelden dan ook vreemd voor de speler die zich als zestienjarige in de opleiding meldde. Tijdens de voorbereiding op dit seizoen, een klein jaar geleden, na de transfer van aanvoerder Maarten Stekelenburg naar Rome, zagen velen Vertonghen als nieuwe leider van de ploeg. Eerder had hij al voor zichzelf besloten bij Ajax te blijven, omdat hij nog niet klaar was voor een transfer naar het buitenland. Niet in de laatste plaats omdat hij slechts enkele clubs op zijn lijstje had staan die een vertrek bij Ajax zouden rechtvaardigen. Zijn geduld lijkt te worden beloond. De linkspoot kende, na een stroeve aanloop, een uitstekend seizoen. Daarmee symboliseert hij Ajax' wederop standing dit kampi oensjaar. Dat de ploeg wederom een kampi oensvaandel kon hij sen in de Arena heeft vooral te maken met het vertrouwen in en het vasthouden aan de Ajaxfi- losofie van de technische staf, Frank de Boer in het bijzonder, stelt de ver dediger. Die visie werd opnieuw inge zaaid in januari 2011. Vertonghen noemt specifiek het oefenduel tegen Galatasaray tijdens het trainingkamp in Turkije. Dat duel eindigde in 0-0, maar na afloop ont stond een inhoudelijke discussie in de kleedkamer. Het was even wennen, de visie van De Boer. "In die wedstrijd speelden we voor het eerst met veel risico in de eigen opbouw en er ging veel mis. Je kunt wel iets willen, maar wij zijn geen Barpa. Als het misgaat, sta je als elftal heel breed en krijg je veel tegengoals om je oren. Maar na die wedstrijd ging het steeds beter. Persoonlijk moest ik ook leren con tinu druk te zetten en als verdediger moet je dan honderd procent scherp zijn. Dat was ik ook niet altijd." Ruim een jaar later toonde de ploeg thuis tegen PSV dat het een tegen stander kan vastzetten, opjagen en kan domineren in balbezit. Dat werd de norm voor de rest van het seizoen. Een norm die overigens voor dat duel niet altijd werd gehaald. Na speel ronde dertien bedroeg de achterstand op koploper AZ dertien verliespun- ten. De ploeg verspeelde rondom zes Champions Leagueduels in twaalf competitiewedstrijden zestien pun ten. Ajax ging als vierde de winter stop in met een achterstand van vijf punten op AZ. De ploeg keerde terug van het trainingskamp in Brazilië en kende direct een valse start. Drie van de eerste vier wedstrijden na de win terstop gingen verloren. Waar menig Ajaxtrainer zich in het verleden moest wapenen tegen een kritisch mediaof fensief, daar overleefde De Boer de 'storm' vrij eenvoudig. Wellicht is dat na de fluwelen revolutie wel de groot ste winst voor Ajax. Vertonghen kan zich de sfeer nog goed voor de geest halen. "Na de thuisnederlaag tegen FC Utrecht (5 februari, 0-2, red.) vroeg ik me in de kleedkamer echt af of we de titel nu verspeeld hadden. Bij zo'n lange negatieve reeks ga je denken: heb ik mezelf niet overschat na de kampi oenswedstrijd en voorbereiding? Op zulke momenten moet je gewoon aan jezelf werken. Uiteindelijk is dat goed voor me geweest." In periodes van tegenslag staan echte leiders op. De aanvoerder kreeg daarbij wel de helpende hand van zijn trainer. "Hij leerde me dit sei zoen veel meer van mezelf te eisen en aanwezig te zijn. Ik kreeg door hoe ik belangrijk en van invloed kon zijn op het team. Ik was altijd wel bezig met de jongens, maar misschien niet altijd op de momenten dat het slecht ging. De Boer zegt: 'Je bent aanvoer der, dan moet je het op elk moment kunnen doen.' Dat heeft hij er dit sei zoen ingekregen. Hij kan bij mij wel de juiste snaar raken." Vertonghen erkent dat de vooraf ver wachte progressie er dit jaar niet in z'n geheel uitkwam. "Daar kan ik me wel in vinden," zegt de Belg. "Onder Martin Jol begonnen we na een goede tweede seizoenshelft dramatisch aan de eerste competitiehelft. Dit seizoen misten we veel spelers met blessures en vielen de puzzelstukjes gewoon laat in elkaar. Nicolai Boilesen viel uit, Vurnon Anita ging linksback spelen, en we vroegen ons af wat te doen met de buitenspelers. Het was zoeken met de spitsen en wat doe je met je middenvelders bij de keuze voor een bepaalde spits? Het was zoeken naar de juiste positie voor Theo. Daar hebben we overleg over gehad." De Belg heeft een openhartige visie op de grootste tactische Ajax- discussie van het afgelopen seizoen. "Ik heb niet zozeer gezegd dat Theo daar niet moest spelen, maar ik liet onbewust misschien iets merken in mijn lichaamstaal op het veld. Theo's kracht is zijn passing, net als bij Toby en bij mij, eigenlijk. Je offert bijna een man op door Theo controlerend neer te zetten en je speelt de tegenstander in de kaart. Het was duidelijk dat hij snel dichter bij het doel moest komen. Een tactische misser van De Boer? Dat weet ik niet, maar wellicht had hij ook meer van Theo op die positie ver wacht. Misschien dat de trainer dacht dat de middenvelders het ook wel zonder het indribbelen van ons konden oplossen. Iedereen zal wel een beetje schuld heb ben." Vertonghen zelf maakte afgelopen seizoen een grote stap voorwaarts op fysiek gebied. Hij is zwaarder en sterker. Een eerste vereiste voor een Europese top- verdediger. "De klik kwam toen voor mij kwam vast te staan dat ik centrale verdediger zou worden. Dat was voor mij een belangrijk moment. Als middenvelder heb je andere kwaliteiten en fysieke benodigdheden dan als centrale verdediger. Ik ging intensief trai nen en stippelde samen met condi tie- en looptrainer René Wormhoudt een plan uit. Eerst deed ik dat met Michael Lindeman. Hij werkt meer in groepsverband. René is daarin wat individueler. Dat heeft me wel verder geholpen. Ik zie soms nog beelden van mezelf terug en dan weeg ik toch vijftien kilo minder. Ik was een slungel toen ik bij het eerste kwam. Dat is veran derd. Nu weeg ik 88 kilo." Navraag bij Wormhoudt levert iets meer inzicht op in de trainings methode. "Los van zijn mentale groei heeft Jan ook fysiek een sprong gemaakt," stelt hij. "We hebben intensief gewerkt aan zijn stabili teit, balans en kracht. Het boven- en onderlichaam, waardoor hij zijn kracht beter kan gebruiken in de duels. Vanuit daar kun je dooront wikkelen naar explosiviteit. Jan is enorm explosief. Het is daarbij belangrijk dat zijn lichaam is aan gepast aan het vermogen van zijn motor. Als gevolg daarvan is zijn sprongkracht en startsnelheid verbeterd. Veel mensen realise ren het zich wellicht niet, maar Jan is al jaren de snelste op de eerste tio" meter. Het laatste deel waaraan we werken, is zijn licht voetigheid. Dat heeft weer te maken met de behendigheid vanuit de heupen en voe ten. Ik ken hem al lang en Jan had die explosiviteit altijd al in zich. Hij is vals traag en toont nu dat hij een absolute topspeler is." DOOR SANDER ZELDENRIJK

Ajax Life (vanaf 1994) | 2012 | | pagina 10